Reklama

Čichové podněty jako spouštěče migrény

Trpět migrénou znamená žít s neviditelnou a nepředvídatelnou nemocí. I přes svou závažnost zůstává často podceňována. Pouze 50 % lidí, jejichž obtíže splňují kritéria migrény, se léčí s odpovídající diagnózou.

Migrénu je přitom možné mírnit, i když se jedná o běh na dlouhou trať. Důležité pro léčbu je správně identifikovat případné spouštěče a mít vždy u sebe vhodný lék k tlumení bolesti v průběhu záchvatu. Mezi dobře rozpoznatelné spouštěče patří čichové stimuly - intenzivní vůně či pachy nebo třeba i klimatizace v automobilu.

Čichové podněty jsou jedním ze spouštěčů, jejichž souvislost se vznikem migrény je medicínsky prokázána. Mezi spouštěči migrény mají vysoké zastoupení, v různých studiích je označilo jako spouštěče 36,5% - 70% pacientů. Na rozdíl od jiných typů spouštěčů (například počasí nebo hormonální změny) je můžeme nejen dobře identifikovat, ale dokážeme se jim většinou i vyhnout.

K nejčastějším pachovým spouštěčům patří parfémy (64 %), vůně jídla (55 %) a cigaretový kouř (55 %). Patří sem ale i některé čisticí prostředky nebo benzín a v neposlední řadě také klimatizace, a to zejména v autě. Při probíhajícím záchvatu migrény se velmi často objevuje také osmofobie, což je nesnášenlivost čichového vjemu, který jinak může být vnímán jako příjemný. Touto nesnášenlivostí na konkrétní vůni či zápach trpí v průběhu záchvatu migrény každý druhý pacient.  

Vnímejte svou citlivost na pachy a vůně
V období mezi záchvaty může docházet také k přecitlivělosti na pachy či vůně. U žen trpících migrénou je tato nesnášenlivost vůči pachům a ostrým vůním častým příznakem. Jedná se o subjektivní pocit úzkosti při konkrétním čichovém vjemu, který je jinak považován za neutrální nebo příjemný. Taková přecitlivělost může být sice nepříjemná, zároveň ale působí jako obranný mechanismus, který pomáhá vyvarovat se situacím, které by mohly záchvat migrény spustit.

Reklama

Spouštěče předcházejí migréně v menším než 48hodinovém intervalu a dvě třetiny pacientů jsou schopny jeden nebo více spouštěčů již rozpoznat. Dokáže-li pacient spouštěč identifikovat, je možné se záchvatu migrény v budoucnu vyvarovat. „Důležité je rozpoznat první příznaky a omezit spouštěče,“ říká neurolog MUDr. Evžen Nešpor z Polikliniky I. P. Pavlova a radí: „Jako psychologická podpora funguje jedna dávka léku stále při ruce (odstraní emoční vypětí z ataky). Můžeme přiložit studený či teplý obklad na šíji a zadní část hlavy, na oči a spánky si dát chladnou masku. Doporučuje se temná, tichá místnost, lehnout si a zkusit uvolnit svaly v celém těle a usnout, případně využít relaxační techniky.“

Reklama

Komentáře

Reklama