Reklama

Balené vody

Podle legislativní úpravy z roku 1997 patří do pojmu "balené vody": vody minerální, vody kojenecké, vody stolní, vody pitné, balené v lahvích. Balené pitné vody dle ČSN 75 7111 nejsou v ČR v běžném prodeji. S jejich využitím se počítá pouze v případech přírodních katastrof jako s dočasnou náhradou za vyřazené obvyklé zdroje pitných vod.

Dalším důvodem - mimo nadměrného obsahu minerálních solí - proč jsou balené minerální vody nevhodné k soustavnému používání je přítomnost látek problematické povahy v řadě minerálek. Takovou látkou je např. arsen, nervový jed kumulativního charakteru, podezřelý karcinogen. 

Na etiketě jedné ze známých minerálek, která byla v sedmdesátých až osmdesátých letech doporučována pediatry a hygieniky k přípravě kojenecké stravy byla do roku 1985 uváděna koncentrace 1,05 mg/l HAsO4 2-. To je po přepočtu na As (arsen) koncentrace 11 x převyšující ukazatel normy pro pitnou vodu. Po roce 1985 byla udávána koncentrace převyšující normu "pouze" 2,1 x.

 

Kojenecké a stolní balené vody jsou vyráběny s použitím přísnějších limitů než jsou limity kontaminantů pro vody pitné. A pro vody kojenecké jsou přísnější než pro vody stolní. Přítomnost kojeneckých vod na trhu je řešením pro přípravu stravy kojencům do 6 měsíců věku.
Právě potřebou kojenecké balené vody byly zdůvodňovány snahy o zavedení výroby balené vody, které vyvíjelo české ministerstvo zdravotnictví již od 70. let. Že se z výroby balených vod v ČR stane ekologická pohroma, tehdy nikdo nepředpokládal. 

V dalším textu budeme věnovat pozornost pouze baleným, stolním a kojeneckým vodám, protože pouze těmito balenými vodami lze nahrazovat vodu pitnou. Příznivě lze posuzovat tyto balené vody v tom, že jsou na trhu konkurenčním zbožím pro přeslazené a překyselené limonády, často obsahující stabilizační a jiné chemikálie. To je ale v kostce vše, co příznivého lze říci o balených vodách jako alternativním zdroji vody přímé spotřeby. 

 

Prodej a požívání balených vod je činnost vzorově neekologická. Ke krytí celé své potřeby "vody přímé spotřeby" zkonzumuje 4členná rodina: 4 os. x 2 l/os. den x 365 dní/rok = 2920 litrů ročně. Baleno v PET lahvích objemu 1,5 litru to znamená 1 950 lahví/rok. Tyto lahve, za které rodina zaplatila v ceně balené vody cca 7 000 Kč se vyhodí. 

Je paradoxem dnešní "společnosti na jedno použití", že pilně hromadí velké množství odpadků z materiálů, které jsou přírodě cizí a tedy přírodními pochody nerozložitelné. Po jednom použití odhozené PET lahve zdobí příkopy našich silnic, v lepším případě ucpávají skládky komunálního odpadu na věčné časy. Jejich recyklace byla v ČR zavedena s mnohaletým zpožděním a funguje velmi nedokonale (z cca 10 %).

 

Skrytějším ekologickým problémem jsou škody, způsobené přepravou balené vody od výrobny do obchodu a z obchodu ke spotřebiteli. Jeden z předních českých hygieniků se .... "netají preferencí balených vod domácího původu, protože dovoz vody (ne vždy ideální jakosti) přes půl Evropy považuje za jednu ze zhovadilostí tzv. tržní ekonomiky...". 

Ekologické aspekty (jakéhokoliv) problému však - bohužel - nepatří do středu pozornosti průměrného českého občana. Jak je to tedy s náklady za 1 950 lahví balené vody již zmíněné čtyřčlenné rodiny?



V naší předměstské samoobsluze se prodává 1 láhev balené vody za 10,90 Kč, nejnižší cena, kterou jsem zaznamenal, byla 7,90 Kč. Roční rodinné náklady na 2 920 l vody tak vycházejí na 17 300 až 21 300 Kč, tedy měsíčně na 1 440 až 1 780 Kč. To je položka za vodu, která převyšuje značně zvyklosti a možnosti i nadprůměrně situované české čtyřčlenné rodiny.


Balená stolní nebo kojenecká voda není tedy cenově přístupnou náhradou pitné vody k pití a k vaření. Můžete však potřebovat kojeneckou vodu pro své dítě nebo stolní vodu pro výlet na horu Říp (Ríp není podmínkou). Jak tedy odlišit dobrou balenou vodu od špatné nebo podezřelé?

 

Reklama

1. Všímejte si data výroby (spotřeby): nakupováním co nejčerstvější balené vody snížíte riziko nejen z výskytu nadbytku bakterií, ale i riziko z přítomnosti výluhů z obalů a víček.

2. Byla kupovaná voda skladována v chladu a temnu?

3. Je na etiketě lahve uvedeno kromě obchodního názvu typu "Pramen zdraví" označení stolní nebo kojenecká voda?

4. Kojeneckou vodu sycenou oxidem uhličitým zbavte před přípravou kojenecké stravy "bublinek" převařením

5. Z otevřené lahve, kterou bezprostředně nespotřebujete, nepijte přímo. Ukládejte ji do chladničky (chladno a temno) nejdéle na 3-4 dny.

6. Údaj o chemickém složení "voda a oxid uhličitý" by vás měl vést k podezření, že se nejspíš jedná o sodovku - nikoliv o stolní nebo kojeneckou vodu.

7. Upřednostňujte balené vody, které uvádí alespoň stručný výtah z jejich chemického složení, nejlépe i včetně údaje o celkové mineralizaci vody.

 

Konkrétní doporučení:

Celková mineralizace stolní nebo kojenecké vody by měla být v rozmezí cca 200-600 mg/l solí. Z dosažitelných údajů českých výrobců nebo hodnotitelů vyplývá, že tomuto souhrnnému kriteriu vyhovují např. ČESKÁ VODA (494), DRNKA (485), AQUILLA (430), OASA (350), ČESKOMORAVSKÁ VODA (322), BLANICKÝ PRAMEN (299),NIKO (263) a HORSKÝ PRAMEN (230).

 

Autor: Ing. Václav Michek

Autor je vodárenský technolog, zakládající člen Československé asociace vodárenských expertů a pracuje ve firmě Aqua Aurea.

Reklama

Komentáře

Tereza (So, 3. 2. 2001 - 13:02)
Chtěla bych se zeptat, zda je řešením pořídit si vodní filtr. Jaké typy filtrů existují, které z nich jsou nejlepší a jak to poznat? Děkuji.
Tereza (Čt, 1. 2. 2001 - 22:02)
Děkuji za zajímavý článek. Osobně bych uvítala další příspěvky na téma pitná voda, balená voda atd. Také řeším, zda pít vodu z kohoutku nebo balenou, či z místních studánek (které u nás už půl roku nevyhovují ani po převaření normám pro pitnou vodu), co je menší zlo? Vadí mi samozřejmě ekologická stránka PET lahví, na druhé straně pokud si umyji obličej vodou z vodovodu, spolehlivě se osypu... Jak se mám orientovat v rozborech vody, co vše má obsahovat? Z Vašich předešlých článků jsem odvodila, že ani zdánlivě kvalitní pitná voda není bezproblémová, pokud vzhledem k objemu toxických látek v přírodě nemáme adekvátní testovací nástroje, je to tak?
webmaster (So, 3. 2. 2001 - 15:02)
O vodních filtrech připravujeme další článek. Určitě jsou dobrým řešením.Doma jeden máme a je to rozhodně lepší než tahat neustále plno kupovaných plastikových lahví s vodou.
alena (Út, 13. 2. 2001 - 11:02)
Nezdá se Vám, že uváděné množství anorganických minerálu 300-600 mg/l lidský organismus nespotřebuje? Naopak, usazují se v nem - jako z minerálních vod. Jsou filtre, které do osmotické vody doplňují třeba Ca na 20 mg/l. Takže - jaké množství anorganických solí naše telo dokáže zužitkovat bez toho, aby si uškodilo, ví to vubec nekdo přesne?
Zuzana (Ne, 19. 9. 2004 - 22:09)
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci ste dostali odpoved na vas dotaz "co mame tedy pit?", nenasla som ju tu na stranke. ak ano, mohli by ste mi odpoved zaslat na horeuvedenu adresu? vopred velmi pekne dakujem! zuzana
Dana (St, 17. 12. 2003 - 14:12)
Terezko, na trhu není jen balená voda v PET lahvích, ale také balená stolní voda, vhodná pro kojence, balená v EKOLOGICKYCH vratných obalech o objemu 19l.
Tato voda má naprosto vyváženou mineralizaci a je bez jakýchkoli chemických, nebo dalších úprav. Šetříš tím tedy životní prostředí a hlavně své zdraví. Na požádání dodají vždy rozbor vody, nikdy ne starší, než 3 měsíce. Dovážka vody je zdarma na zavolání do 24 hodin. Můžeš se podívat na www.crystalis.cz Jsem jejich věrná klientka a moje děti by nikdy nic jiného, než tuto vodu nepozřeli, každá jim smrdí. Zdroj té vody mají v Adršpašských skalách. je to super služba. Měj se hezky. Dana.
Jirka (So, 20. 3. 2004 - 16:03)
Nevím zda jsou balené vody vhodné. S manželkou jsme to vyřešily takto koupily jsme překapávač vody (2nádoby z toho v jedné je filtr) do horní se nalije 1l vody z vodovodu a popřekapání je tato voda velice dobrá a pijeme ji takto již 3 roky.
Používáme překapávač "Diona" od české firmy Kavalier Votice.
Opravdu mohu doporučit
Hanka (Čt, 7. 4. 2005 - 21:04)
Terezko, zkusila jste už pí-vodu? Jedná se o vodu harmonizovanou, která je velmi podobná vodě, kterou matka vytváří v době těhotenství pro své dítě a se kterou se rodíme. Má výbornou chuť a je doporučována jako nejlepší voda pro zdravý pitný režim. Mrkněte na stránky www.piwater.cz
JD (St, 1. 11. 2006 - 16:11)
Piji vodi z vodovodu.
Filtruji ji pomocí systému e-spring
To se s "normální" nabo balenou vodou nedá vůbec srovnat!!
Pokud máte někdo zájem si tento systém pořídit, nebo se dozvědět něco víc, tak mi napiste:
email: mister.bussines"atlas.cz
Pavel (St, 21. 2. 2018 - 11:02)
Piji vodi z vodovodu.
Pavel (St, 21. 2. 2018 - 11:02)
Terezko, zkusila jste už...Bohužel vám tato předražená voda nevyléčí mozek.Máte asi hodně peněz nazbyt.Někteří lidé budou do smrti hloupí.
Pavel (St, 21. 2. 2018 - 11:02)
Terezko, zkusila jste už...Harmonizovaná vod. Harmonizovaná zlodějina a podvod. Přeji abnormální zdraví po té vodě.
j (St, 21. 2. 2018 - 11:02)
dle testů balené vody někde byly horší, než voda z kohoutku. Na většině míst u nás je voda z vodovodu kvalitní, kvalitní k pití. Což neplatí pro řadu zemí vč. západní Evropy. U nás to je jinak. Balená voda má význam, kde je závadní voda z kohoutku, např. zvýšené dusíkaté látky, i když můžou být pod hranicí tolerance. Nebo snad pro kojence. Jinak to jsou vyhozené peníze, někdy voda v lahvích je mírně upravená voda z vodovodu, ale zas zatížená skladováním v pet lahvi.
Pavel (St, 21. 2. 2018 - 11:02)
Bohužel vám tato...Tento příspěvek patří k Terezce. Omlouvám se.
Reklama