Reklama

Ayurvéda /část třetí/ - Váta typ

V minulém povídání jste mohli v jednoduchém testu zjistit jaký je váš tělesný typ. Pokud trpíte nějakou nemocí, ať už bolestmi hlavy, či astmatem, je to podle Ayurvédy způsobeno nerovnováhou dóš. Tato nerovnováha je výsledkem všech vlivů, které působí na tělo i mysl. Proto pokud jste typ Váta, musíte tuto přivést zpět k její rovnováze. Pokud jste Pitta věnujte se Pittě a lidé s převahou Kaphy musí začít s vyrovnáním Kaphy. Mějme na paměti, že nemoci nezpůsobují dóši sami o sobě, ale jejich nerovnováha. Proto se dá nemocem předcházet, nebo je úspěšně léčit. Zkusme si tedy jednotlivé dóši trochu popsat. Začněme Vátou, která má na starosti pohyb.

VÁTA
Dóša Váta /Vítr/ je podle starých Ayurvédských lékařů nazývána královnou dóš a je tvořena ze vzduchu a prostoru. Podle toho má i své charakteristické rysy.

Vlastnosti Váty jsou:
Studená - lidé, kteří mají v nerovnováze Váta mívají studené ruce a nohy a nemají v oblibě studené počasí.
Pohybující se - problémy se srdečním rytmem a oběhem krve, svalové křeče a bolesti zad.
Rychlá - schopnost rychle vstřebat nové informace, které také rychle zapomene, dobrá představivost, děsivé sny. Nadmíra Váty způsobuje roztěkané a neklidné činnosti, impulzivní jednání, náhlé změny nálad, či roztržitému myšlení.
Suchá - vede k suché kůži, suchým, nebo nelesklým vlasům, matným, nelesklým očím. Kůže snadno praská a bývá náchylná k ekzémům a lupence.
Hrubá a drsná - vede k drsné kůži a hrubě strukturovaným vlasům.

Charakteristika: 
Váty bývají většinou nejštíhlejší ze všech tří tělesných typů a pokud začnou přibírat na váze, bývá to až ve středním věku. Také fyzická nepravidelnost je charakteristická pro tuto dóšu - velké, nebo naopak malé dlaně, prsty, zuby. Oči bývají umístěny buď příliš blízko, nebo daleko od sebe. Praskání v kloubech je u lidí typu Váta velmi typické. Váta je zodpovědná za veškerý pohyb v těle, proto má na starosti svaly, ovládá dýchání, pohyb potravy trávící soustavou, nervové impulzy vysílané z mozku. Proto jsou při její nerovnováze časté křeče, záchvaty, či ranní třesy. Projevují se také lehké úzkosti a deprese. Když se Váta uvede do rovnováhy, vyléčí často symptomy, které jinak vzdorují jakékoliv jiné léčbě.
Nerovnováha této dóši vede také ke starostem, roztěkanému myšlení a nespavostí. Typické jsou i zažívací potíže - chronická zácpa, plynatost. Žaludeční křeče stejně jako premenstruační bolesti, vysoký krevní tlak a artritida se této dóši také připisují.

Nerovnováha Váty: 
Lidé typu Váta mívají problémy se zdravím již v dětství, nebo v dospívání - občasná nespavost, nevysvětlitelné bolesti, nervozita? Pokud těmto příznakům není věnována v té době dostatečná pozornost, stávají se Váty nejčastějšími návštěvníky u lékaře. Farmaceutické firmy pak bohatnou na prodeji analgetik, prášků na spaní apod. Ty však neřeší příčiny těchto civilizačních problémů. Příčina spočívá v nerovnováze Váty.
Možná jste v poslední době byli ve stresu a reagovali na něj úzkostí, nebo jste v pokročilém stádiu návyku na alkohol, cigarety, nebo jiné drogy.
Mění se roční období, nebo nastala ve vašem životě nějaká náhlá změna.
Vaše strava obsahuje velký podíl syrových, studených, nebo suchých potravin, včetně vychlazených nápojů. Nebo jíte velmi mnoho hořkých, kořeněných nebo svíravých potravin.
Držíte dietu, vynecháváte denní jídla. Fungujete na lačno a ignorujete svůj hlad.
Počasí je studené, suché a větrné.
V poslední době jste byli ve stresu a již déle špatně spíte.

Reklama

Vyrovnávání Váty:

 

  • Dopřejte si hodně odpočinku - to je jedna z nejdůležitějších rad při nevyrovnané Vátě. Dostatek spánku je velmi přínosný. I když trpíte dlouhá léta nespavostí, pokuste se chodit spát v pravidelnou dobu a před spaním zapomeňte na čtení knihy, nebo dlouhé sledování televize. Teplá sprcha, bylinný čaj s trochou medu, krátká meditace, či relaxace vám časem vyžene z hlavy přemýšlení o všem možném. Je zajímavé, jak se u vychýlené Váty noří myšlenky jedna za druhou právě před tím, než máte usnout. Jako by jste mohli všechno vyřešit z postele. O meditace si povíme někdy v příštím povídání.
  • Udržujte si teplo. Váta je studená dóša a dělá jí dobře horko. Je také suchá, takže se snažte udržovat v místnostech vlhko. Pozor na průvan a to i v horkých letních měsících.
  • Pijte během dne dostatek teplých tekutin. Vyhněte se ovšem studeným a ledovým nápojům. Nejlepší řešení jsou bylinné čaje. Pravidlo, čím více tekutin, tím lépe platí nejlépe právě pro Vátu. Stejné množství tekutin pro Vátu může být zdrojem obtíží u lidí typu Kapha, kterým se nadbytek tekutin ukládá v těle.
  • Alkohol a jiné stimulanty jako je káva, zelený a černý čaj, nikotin a jiné drogy jsou nevhodné při vyrovnávání Váty. Proto se jim vyhýbejte. Hlavně cigarety jsou velkým problémem, které tělo jen těžko řeší. Je zbytečné se věnovat vyrovnávání jakékoliv dóši, pokud ji poutáte alkoholem, nebo cigaretami.
  • Masírujte si ráno tělo olejem, nejlépe sezamovým rafinovaným olejem- dá se koupit ve zdravých výživách, ale i v klasických obchodech. Lidé trpící kožními problémy by měli být opatrnější a na postižená místa nanášejte v takovém množství, které je příjemné.
  • Vyhýbejte se duševnímu vypětí. Hlasitá hudba, akční filmy plné násilí a dlouhé hodiny večer u televize silně zhoršují Vátu.
  • Dopřejte si ráno dlouhou teplou koupel /lidé trpící kožními problémy jen vlažnou/. Vlhké horko je dobré na potíže s Vátou.
  • Vátě prospívá sluneční světlo a veselé barvy. Vyhledávejte modrou, prozářenou oblohu v slunečních dnech.
  • Váty mívají v zimě často suché nosní průduchy. Je velmi dobré vetřít do nosních dírek trochu slunečnicového, nebo olivového oleje, stiskněte se palce a ukazováčkem nos a jemně vdechněte tak, aby se nepatrné množství oleje dostalo do nosních dutin. Při pravidelném provádění této činnosti zjistíte, že jste mnohem méně náchylní k rýmám a chřipkám.
  • Zajímavá je i účinnost aromatické terapie. většina z nás má doma jistě nějakou aromalampu. Vůně, které jsou teplé, sladké a kyselé jsou výbornými prostředky k vyrovnání dóš. Pro Vátu jsou vhodné vůně bazalka, pomeranč, hřebíček apod.
  • Velmi důležitá je u vyrovnání dóš strava. Té se budeme věnovat dnes nejvíce. Základním pravidlem pro Váty je vyhýbat se chlazeným, či mraženým pokrmům a nápojům.

Strava:
Ayurvéda učí, že každá strava má svou vlastnost a chuť /např. hlávkový salát je hořký a lehký/. A každá vlastnost a chuť je dobrá pro vyrovnání jedné dóši, zatímco může uvést do nerovnováhy jinou dóšu. Správný výběr pokrmů a nápojů vám velmi výrazně pomůže k vyrovnání vašich dóš a jako zázrakem vás může zbavit spousty obtíží. Pokud jste typ Váta - Pitta začněte se řídit radami pro Vátu. Obě dóši se časem dostanou ke svým původním hodnotám. Vhodná strava je výborným lékem pro tělo i pro duši.

Vátu vyrovnávají tyto chutě - sladká, slaná, kyselá a tyto vlastnosti stravy - těžká, olejovitá, horká

Vátu zhoršujítyto chutě - štiplavá, hořká, svíravá a tyto vlastnosti stravy - lehká, suchá, studená

Principem ayurvédské stravy je, že podobné mluví s podobným.

Zde jsou uvedeny potraviny, které pomáhají vyrovnávat Vátu a také ty, které jí škodí:

ZELENINA
Preferujte - chřest, mrkev, okurka, červená řepa, ředkvičky
Omezte - brokolice, hrášek, houby, papriky, brambory, kapustu, rajčata, cukínu, květák, zelí, kapusta, listovou zeleninu. /všechny tyto druhy jsou přijatelné, pokud se dusí na oleji/.
OVOCE
Preferujte - meruňky, banány, avokádo, bobuloviny, třešně, kokos, datle, fíky, hrozny, mango, meloun, nektarinky, pomeranče, papáju, broskve, ananas, švestky, kompoty?
Omezte - jablka, hrušky, sušené a nezralé ovoce. Kompoty z tohoto ovoce jsou přijatelné.
OBILNINY
Preferujte - oves - ne suchý, pšenici, rýži
Omezte - kukuřici, pohanku, ječmen, žito
Všechny mléčné výrobky jsou přijatelné.
MASO
Preferujte - kuře, krůtu, mořské ryby a jiné potvůrky v malém množství.
Omezte - červené maso
LUŠTĚNINY
Preferujte - růžovou čočku, boby mang, tofu, cizrnu
Omezte - všechny, kromě vyjmenovaných
OLEJE A SLADIDLA A OŘECHY
všechny jsou přijatelné, ořechy v malém množství - mandle jsou nejpřijatelnější
BYLINY A KOŘENÍ
Preferujte - téměř všechny se střídmostí, s důrazem na sladké, zahřívající byliny a koření: nové koření, anýz, bazalka, bobkový list, lékořice, kmín, kardamon, fenykl, zázvor, černý pepř, muškátový květ, majoránka, hořčice, skořice, hřebíček, tymián, oregano, šalvěj.
Omezte - koriandr, šafrán, kurkuma, petržel

Důležité jsou výživné snídaně, pokud možno teplé. V pozdním odpoledni zažívají Váty prudký pokles energie. Je dobré si dát horký bylinný čaj s pečivem, nebo nějakou sladkostí. Teplé, šťavnaté jídlo je pro Vátu jako balzám. Jako příloha je nejlepší rýže, kterou najdeme v obchodech v několika druzích. Rýže nemusí být je ve varných sáčcích, tak jak ji zná většina lidí. Dnes se v obchodech nabízí několik druhů, které jsou velmi chutné. Zeleninové, či krémové polévky jsou vhodné a také chutné. Teplé mléko s trochou medu je výborný prostředek pro zvýšení energie. Potrpíte-li si na saláty, které jsou lehké a studené, tudíž Vátě neprospívají, dávejte si je v pokojové teplotě a s rostlinným olejem. Veškerá zelenina, která je "špatná" pro Vátu je přijatelná, pokud je dušena na oleji, nežli ohřátá v páře. Těstoviny ve všech podobách jsou velmi uklidňující stravou. Obecně jsou prospěšné teplé a těžké pokrmy - teplé polévky, dlouho vařená jídla s dostatkem oleje, teplé obiloviny apod. Po dvou týdnech této "diety" sami zjistíte stabilnější energii, budete vyrovnanější, klidnější a šťastnější. Nespavost, nervozita a starosti pomalu ustoupí. Kouzlo správné stravy, které se v Indii praktikuje několik tisíc let, je obrovské.
Nebojte se experimentovat s potravinami a vařením. Spousta lidí si nyní řekne, že jejich oblíbený smažák s hranolkami přece nevymění za rýži s tofu. Ale věřte, že změna jídelníčku z vás udělá fyzicky i psychicky zdravějšího člověka a nemoci, které léčíte hromadou léků budou pomalu ustupovat.

Významnou úlohu při vyrovnání dóš a odstranění příčin nemocí hrají i ayurvédské bylinné přípravky. Nejlepší formou jsou kapsle, ve kterých je v určitém poměru smícháno několik druhů bylinek, a to tak, aby působili na celý organismus.
Vhodné jsou také čaje, které ale nevydají tolik látek, jako čisté bylinky.
Nejméně vhodné jsou asi bylinky v tabletách, protože při jejich výrobě jsou používány různá pojidla, barviva a procházejí tepelným zpracováním, které bohužel ničí některé významné látky byliny. Ta pak nemůže pracovat se všemi svými prvky jako celek a efekt se přibližuje klasickým lékům. Ayurvédským bylinkám bych rád věnoval samostatnou kapitolu.
Příště si povíme něco dalších dvou dóšách a o cvičeních, které nám pomůže s vyrovnáním dóš.

Sváhá

za Ayurveda-care
Radek Drochytka
e-mail: [email protected]

  • Ajurvédské přípravky naleznete na 001shop.cz v kategorii přírodní terapie - ajurvéda
  •  

    Reklama

    Komentáře

    Reklama