Reklama

5 důsledků špatného spánku

I když to, jak se po probdělé noci cítíte, je dost špatné samo o sobě, existují i ​​​​další problémy, které může špatný noční spánek způsobit.

Nedostatek spánku může například způsobit:

Nedostatek spánku zvyšuje hlad a chutě - zejména na nezdravá jídla s vysokým obsahem sacharidů a tuků. Například v jedné studii jen jedna noc špatného spánku vedla účastníky k tomu, že další den snědli o 559 kalorií více – což je o 22 % více – ve srovnání s celou nocí spánku!

 • Ztloustnete. Špatný spánek může také vést ke zpomalení metabolismu, což není dobré pro zdravou regulaci hmotnosti. Další studie zjistila, že pouhých 5 dní špatného spánku vedlo k nárůstu hmotnosti o 1 ½ kila. Špatný spánek sem a tam a uvidíte, že to může být opravdu špatná zpráva pro váš pas.

Budete vypadat starší. Výzkum také ukazuje, že kvalita spánku ovlivňuje funkci pokožky a stárnutí. V jedné studii vědci zjistili, že ženy, které se celou noc nevyspaly, vykazovaly známky předčasného stárnutí pleti a snížení schopnosti jejich pokožky zotavit se po pobytu na slunci.

Reklama

Vede k rozptýlení a zapomínání. Podle výzkumu může nedostatek spánku na celou noc zatemňovat paměť… a bránit učení… pozornosti… odolnosti… a logickému uvažování. Právě během spánku je nejaktivnější mozková „úklidová posádka“ (nazývaná glymfatický systém), která odstraňuje potenciálně neurotoxický „odpad“ z mozku.

Vede ke špatným rozhodnutím a riskantnímu, sebedestruktivnímu chování. Mnoho studií prokázalo, že neadekvátní noční spánek nepříznivě ovlivňuje rozhodování. Jedna studie například zjistila, že pouhé dvě noci krátkého spánku zhoršily rozhodování a zvýšily rizikové chování. Kromě toho výzkumy ukazují, že špatný spánek může způsobit, že budete náladoví, podráždění, vzteklí a budete se cítit „pod psa“… může vám všechno připadat náročnější, než ve skutečnosti je… a může vás zpomalit v reakcích.

MK

Reklama

Komentáře

Reklama