Reklama

Cukrárnový syndrom u dětí

Sladkosti a slazené limonády se staly prakticky symbolem naší kultury. Dostávají se k nám v nespočetném množství tvarů, barev a chutí, jsou k dostání všude, a v oslnivých obalech přímo vybízejí děti k tomu, aby po nich sáhly. Logické vysvětlení toho, jak je nezdravé konzumovat rafinované cukry, má pro děti malou důležitost, jestliže se setkají tváří v tvář plnému regálu sladkostí.

Děti se řídí emocemi, ne logikou. Tetičky a babičky si kupují lásku dítěte tím, že mu přinášejí další barevné sladkosti. Málokdo se ale ptá: "Nenaruší to Tomovi jeho chuťové buňky? Nevznikne u něj návyk na cukr, nepoškodí to jeho zuby, nezbrzdí to jeho výkon ve škole? Nebude po zbytek života náchylnější k různým chorobám?

Známý pediatr jednou napsal: "Jestliže chceme odstranit problémy s chováním dětí a vandalismem ve škole, museli bychom zavřít všechny cukrárny v dosahu pěti kilometrů od škol. " Naneštěstí je velmi malá naděje, že by se to mohlo stát.

Není možno omezit obrovský průmysl, který sladkosti vyrábí. Tyto podniky jsou velmi mocné. Jejich vliv však můžeme snížit doma tím, že se z nás stanou zodpovědní a trpěliví rodiče, kteří dávají svým dětem příklad tím, že se sami vyhýbají "prázdným kaloriím".

Dvě živiny jsou nesmírně užitečné při potlačování chuti na sladkosti. Jsou jimi zinek a vitamin B1. Kyselina glutamová, nebo její lépe využitelná forma glutamin, je dalším efektivním prostředkem v boji proti sladkým lákadlům. K boji za zdraví bychom měli vynaložit všechny síly.

Reklama

S doplňky výživy bychom měli u dětí začít ve věku kolem 4-5 let. Tělo musí být v létech růstu dostatečně chráněného proti nedostatku živin. Nedávná studie u devadesáti 12-13ti letých anglických školáků prokázala, že denní doplňování jejich stravy multivitaminovým přípravkem s minerály mělo pozoruhodně příznivý vliv na jejich fyziologické funkce a podstatně zlepšilo neverbální inteligenci a schopnost se učit.

Zdroj: Dr. Michael Sharon – Komplexní výživa, Pragma

Reklama

Komentáře

Reklama