Zásady zdravé výživy pro děti

Každý ví, že zelenina a ovoce je v dětském, ale i dospělém jídelníčku základ. Vyznat se v současných dietologických doporučení pediatrů a výživových odborníků však není snadné. Přesto existuje několik základních pravidel, která každému rodiči, kterému není strava jeho potomků lhostejná, pomohou s každodenní přípravou jídel. Jaká to jsou?

1. Dbejte na pestrý jídelníček. Střídejte ovoce, zeleninu, ale i přílohy nebo pečivo.

2. Šetřete s cukrem. Například slazené limonády se pokuste co nejvíce omezit, nahraďte je například vodou s ovocem.

3. Myslete na to, jakým jídlem děti odměňujete. I dezert může být plný ovoce, nemusí se jednat například o čokoládovou bombu.

4. Začněte s dětmi vařit. Stačí se pustit do něčeho jednoduchého. Děti se však tímto způsobem naučí přistupovat k jídlu mnohem přirozeněji. Mnoho rodičů navíc potvrzuje, že díky společnému vaření začaly jejich děti jíst víc zeleniny.

5. Odstartujte den zdravou snídaní - například celozrnným chlebem s rajčaty. Pokud dětem dopřáváte cereálie, zkontrolujte množství obsaženého cukru.

6. Nezapomínejte také na zdravé svačinky. Dodávají dětem energii v průběhu dopoledne či odpoledne a nenutí je, aby loudily sladkosti.

7. Nechte děti sníst tolik, kolik samy potřebují. Nucení do jídla není dobrá strategie, pokud chcete, aby si vaše děti vytvořily zdravý vztah k tomu, co konzumují.

8. Šetřete se solí. Naše rozmazlené chuťové buňky často potřebují víc soli než naše těla. Děti mají tuto hranici nastavenou zdravěji, tak ji nepřekračujte.

9. Myslete na množství oleje. Omezte smažená jídla a dejte přednost zdravým olejům například v ořeších, semínkách nebo v kvalitních lisovaných olejích.

10. Jděte příkladem. Děti kopírují svoje okolí. Pokud uslyší, že jejich rodiče ohrnují nos nad brokolicí, začnou to dělat taky. Zamyslete se proto nad vlastním stravováním a o tom, jak o jídle před dětmi mluvíte.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama