Základní pohybové dovednosti, které by měl předškolák zvládnout

Hranice věku, kdy děti začínají s tenisem, fotbalem, hokejem, golfem či jiným specifickým sportem, se stále snižuje. Je to ale dobře? A jsou na takovou jednostrannou zátěž jejích tělíčka připravena? Jaké pohybové dovednosti by měly děti před nástupem do školy zvládnout, a jakým se naopak vyvarovat?

Děti se dnes příliš brzy věnují specializovaným sportům, často si ničí zdraví a přitom nezvládnou základní pohybové úkony, které jsou přirozené jejich věku a prospěšné jejich fyzickému vývoji. Předškolní dítě by mělo zvládnout základní gymnastické pohyby jako je kotoul vpřed, skok snožmo nebo skok na jedné noze, z herních aktivit pak například házení a chytání míče. Škodlivé jsou naopak veškeré aktivity spojené s jednostrannou zátěží, silová cvičení, vytrvalostní běhy nebo dlouhé setrvávání v polohách,“ vyjmenovává metodik tělesné výchovy Mgr. Jan Beran.

Rozhodně podle něj nelze doporučit posilovací cviky, extrémní rozsahy pohybů v kloubech nebo doskoky a dopady z neúměrné výšky na tvrdou podložku. „Není možné chtít po dětech fyzicky náročné výkony, jejich svalová a kosterní soustava nejsou připraveny na velkou zátěž. Nelze souhlasit s tím, že by již od útlého věku mělo dítě provozovat konkrétní sport. Předškolní věk vyžaduje všestrannost a vyváženost pohybové aktivity,“ varuje Kristýna Přibylová z Monkey´s Gym, autorka speciálního cvičení pro děti podle jejich psychomotorického vývoje.

Vzniká tak proto čím dál více sportovních center pro děti, kde se učí základy ovládání vlastního těla, jak správně běhat, udělat kotoul vpřed, skákat, padat, nebo se nebát míče. „Právě všeobecná sportovní průprava, která by ideálně měla trvat až do raných školních let, děti komplexně připraví na pozdější zvládání specializovaných sportovních disciplín a sport je přitom nepřestane bavit, jak se dnes často děje,“ říká Kristýna Přibylová.

Dítě předškolního a raného školního věku by mělo mít tři hodiny denně přirozeného pohybu, ať už ve školce, škole, kroužcích, v přírodě, nebo doma s rodiči. Předškolní děti by měly cvičit dvakrát týdně šedesát minut, a to nejlépe pod dohledem vzdělaných a zkušených instruktorů - jedním z důvodů je zejména zbavení se fixace na již vytvořené špatné pohybové návyky.

Základní pohybové dovednosti, které by měl předškolák zvládnout:
Všeobecná pohybová průprava: „Předškolní dítě by rozhodně mělo zvládnout převaly vpravo a vlevo, kotoul vpřed, násobené odrazy snožmo, skoky na jedné noze, skok z místa, skoky přes švihadlo, přeskočení překážky, seskoky z vyšší podložky nebo lavičky na měkkou podložku, chůzi na zemi po vyznačené čáře, rovnovážnou polohu na lavičce či nízké kladině, skákání panáka a zvládnutí změny směru či zvládnutí jednoduchého rytmického pohybu,“ vyjmenovává Jan Beran.

Základní herní činnosti: Předškolák by měl zvládnout chytání a házení míče, hod na cíl, vedení míče a kopání do míče.

Nevhodné pohybové činnosti:
- jednostranná zátěž
- dopady z výšky na tvrdou podložku
- vytrvalostní aktivity
- dlouhé setrvání v polohách
- silová cvičení s větší zátěží

Monkey´s Gym jsou tělocvičny ušité na míru dětem, cvičící vybavení je vyrobeno speciálně pro ně, ať už se jedná o kladiny, bradla, žebřiny, trampolíny, zábavné barevné a měkké cvičební prvky nebo horolezeckou stěnu. Cvičí zde děti od 6 měsíců do 7 let, jednotná a odborně vytvořená metodika ve všech ohledech respektuje správný psychomotorický vývoj dětí. Děti trénují obratnost, rychlost, hrají sportovní hry, prostředí je pozitivní a nesoutěživé.

Více na  www.monkeysgym.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Maruška
  Maruška (anonym)

  Už nás to také doběhlo a syn bude letos nastupovat do školy. Přitom je to taková chvilka, co se narodil. Chtěla bych na to být připravená a chtěla bych mu už pomalu začít kupovat vybavení do školy. Jelikož má zanedlouho narozeniny, tak bych mu chtěla koupit jeho školní aktovku. Můžete mi poradit, jak vybrat kvalitní školní aktovku?

  Dub 19, 2022
 • Obrázek uživatele Veronika Karásková
  Veronika Karásková (anonym)

  Řešila jsem tohle stejně před rokem a věřím, že se mi podařilo koupit pro dceru dobrou a kvalitní školní aktovku. Vybrala jsem ji přímo od výrobce. Podařilo se mi koupit aktovku, která má ergonomicky tvarovaná záda a nastavitelné popruhy, které umožňují, aby aktovka přesně dosedla na záda dítěte. Důležité je také si hlídat váhu prázdné aktovky.

  Dub 21, 2022
 • Obrázek uživatele Maruška
  Maruška (anonym)

  Kde jste aktovku vybírala? Ze kterého obchodu jste ji kupovala, ráda bych se tam podívala. A kolik jste do toho investovala?

  Dub 22, 2022
 • Obrázek uživatele Veronika Karásková
  Veronika Karásková (anonym)

  Jestli se chcete podívat na kvalitní školní aktovky, tak mohu doporučit určitě se mrknout na stránky baagl.cz nebo si udělat čas a zajít si přímo na jejich pobočku v Praze na adrese U Pekařky 484. Tam najdete jejich kompletní sortiment. Když si aktovku vezmete do ruky, tak vidíte kvalitu všech spojů i použité látky.

  Dub 24, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama