Záchvaty vzteku u dětí

Stává se, že někteří rodiče bývají zcela rozčarováni z narůstající neschopnosti zvládnout výbuchy hněvu svého dítěte.Vypadá tak rozumně, dospěle, a pak se v obchodě plném zákazníků vzteky válí po podlaze, zatímco oni na sobě cítí upřené pohledy přihlížejících. Ale dítěti je to jedno -- dupe, je celé rudé, chce se stůj co stůj vyšplhat do vozíčku, kde na to není místo, nebo chce hračku, která není vhodná ani pro jeho věk, ani pro rodinný rozpočet. Rodiče mu domlouvají, zkoušejí to s pokáráním, plácnou ho přes zadeček, nic nepomáhá. Mají pak už jen jedno přání - zmizet z obchodu.

Proč má dítě tyto nekontrolované výbuchy hněvu? Mezi 2. a 5. rokem života je povrchová kortikální oblast mozku už rozvinutá a umožňuje dítěti mluvit a rozumět řeči ostatních, tedy i rodičovským přednáškám plným dobrých rad. Ale hloubková oblast mozku, zvaná limbická, která umožňuje kontrolovat nálady, je ještě nezralá, takže dítě se vzteká při sebemenší mrzutosti. Je zachváceno hněvem a už ani neví, co ho vyprovokovalo. Rozčilení rodičů nebo jejich morální lekce nepůsobí a jen ještě stupňují jeho hněv a zoufalství nad vlastní bezradností.

Musíme dítě především uklidnit. Musíte ho obejmout stejně jako novorozeně, které nás potřebuje jako ochranný obal, a umožnit mu, aby shromáždilo energii tryskající do všech stran. Můžeme ho obejmout fyzicky - vezmeme ho do náručí a řekneme mu, že jsme smutní stejně jako ono. Jestliže je však příliš rozčilené a nesnese byť jen dotyk, sedněme si k němu, abychom se dostali na jeho úroveň, a povězme mu, že i my se zlobíme, že tento vozík byl špatně vymyšlen nebo že si v životě nemůžeme koupit všechno, co bychom chtěli. Nebo prostě odveďme jeho pozornost na nějaké jiné předměty zájmu. Jestliže nic z toho nepomůže, vyjděme s ním z obchodu a vraťme se domů, ale bez křiku a obviňování. A přihlížejícím osobám vysvětleme, že dítě je jen unavené. Nesmíme zapomínat, že jsme také mluvčími svého dítěte, jeho zástupci pro vztahy s veřejností!

Jak vymezit hranice bez násilí?

Vstupuje vaše dítě do vaší konverzace s partnerem? Dejte mu na srozuměnou, že musí počkat, ale přitulte ho k sobě, aby cítilo, že na ně myslíte. Přichází vás o něco prosit, když mluvíte do telefonu? Posaďte si ho na kolena, tlumeně pokračujte v hovoru a přitom ho objímejte. Přichází a tahá vás za oblečení, když mluvíte s někým jiným? Neodstrkujte ho tvrdě; položte mu ruku na rameno, aby vědělo, že berete na vědomí jeho žádost.


V prostředí, v němž panují vztahy zajišťující dítěti pocit bezpečí, se jeho agresivní a asociální sklony regulují. Základní myšlenkou tedy není potlačit za každou cenu jeho agresivitu ani na ni odpovídat rovněž agresivitou, ale využívat její potenciál pro rozvoj energické, dokonale sociálně integrované osobnosti. Vztahy vzájemné důvěry, prostředí snadné komunikace, návyk vyjadřovat své myšlenky umožňují přirozeně velmi aktivnímu dítěti nasměrovat energii pozitivně a stát se dynamickou a zajímavou osobností. Jestliže naproti tomu budete přecházet od lhostejnosti a uhýbání k autoritativnímu chování, v němž chybí porozumění, podpoříte agresivní chování dítěte.

ukázka z knihy Agresivita dětí

autor: Edwige Antier

nakladatel: PORTÁL

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Máte někdo zkušenost,když roční dítě nemůže popadnout dech ze vzteku?Jaká je pomoc?A HLAVNĚ JAKÉ JE NEBEZPEČÍ?Prosím poradte

  Lis 22, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Nejlepší je stále proutek.Ať si říká kdo chce co chce ale toto je ověřeno staletíma a stále se osvědčuje.Nemyslím nějak seřezat jen lehce švihnout aby to štíplo.Pak se nestává, aby matka si stěžovala, že má nesnesitelné dítě.A nebo ta ostuda když se dítě před krámem začne vztekat, že něco chce a přitom se válí po zemi.

  Lis 22, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Yossarian taky nebili, jak to dopadlo, že? :D

  Lis 22, 2008
 • Obrázek uživatele herodes
  herodes (anonym)

  seřezat a je klid. žádný takový že si bude fracek diktovat podmínky. furt si je všichni rozmazlujeze a pak se divíte že z nich máte nevychovaný parchanty že je nesnesou ani vychovatelky ve školkách.

  Zář 16, 2012
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  seřezat a je klid. žádný...On ten důvod není tak jednoduchý: já vidím velice pravděpodobnou příčinu v braní léků a jídle s chemickými aditivy- které mají neuvěřitelně silné účinky na nenarozený plod a pak i na novorozeně. Maminky o tom možná mnoho nevědí, pokud nemají chemické vzdělání a zdravý instinkt.Však si všimněte, jak přibývá dětí autistických či hyperaktivních. Žijeme v době jedové, kdy se vysmíváme přírodě a jednoduchým věcem,které vždycky fungovaly- ale my máme technologie a jsme přechytralí.Dobře nám tak.

  Zář 16, 2012
 • Obrázek uživatele Kateřina
  Kateřina (anonym)

  seřezat a je klid. žádný...nemyslím si, že je vhodné děti nazývat parchanty..

  Říj 11, 2012
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  Nejlepší je stále...No nezlobte se na mě.. ale proutek používat u takto malých dětí.. jste upadli ne? Mám dvouletého syna, dostává na zadek a někdy když už to stojí opravdu za to dostane i facku. Ale myslím si, že vztek u takto malých dětí nemůžete srovnávat s těmi většími, které už mají jiný rozum a tímto si vynucují věci. Vy máte děti, že máte takový názor? Já ho měla stejný, když jsem děti neměla.. a dnes bych si jednu střelila. Malé děti se neumí vyrovnat s emocemi každé reaguje jinak.. samozřejmě nebudu obhajovat matky, které svým dětem dají vše o co si řeknou a docílí tímto to, že pak dělají v obchodě scény.. za to si můžou samy.. ale to je jejich věc.. Paní nedokázu poradit, spíš bych se zeptala lékaře..

  Říj 17, 2012
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  No nezlobte se na mě.. ale...Naprosto souhlasim. Vyjadreni, ze to male dite nemohlo popadnout dech "ze vzteku", je pouze laickou interpretaci zakladatelky tohoto vlakna. Skutecnym problemem muze byt napriklad astma toho ditete. Neschopnost popadnout dech je v kazdem pripade vaznou zdravotni prihodou, a to dite by mel urcite videt lekar.

  Říj 17, 2012
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Ahoj Holky, taky se vaše dvouletá radost dokáže tak vztekat? Zkoušely jste některá, co zabere? Dívala jsem se sem: http://www.erada.cz/?p=916 , herečka ze mě nikdy nebude, takže na zrcadlo můžu zapomenout, vybití je v našem případě na hrozně dlouho, snad jen ty kompromisy zabírají. Co zabralo u vás? Dík za rady, pa Lenča

  Zář 10, 2014
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Prosím o řadu můj 3let syn má záchvaty až upadne do bezvědomí pak celé tělo v křečí až se pocura a kolikrát hned usne.Různá vyšetření nic neukázaly.A Před pár dny mnel 2zachvaty o dost delší zacal modrat pak cernat v obliceji nic nezabyralo mužem jak koli co koli po něj udělat?

  Říj 19, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama