Začátek školy je pro některé dětí zátěží, začnou se pomočovat

Začátek školního roku představuje zátěž pro školáka i jeho rodiče. Stres z nového prostředí může přispět k tomu, že se dítě začne v noci ve spánku pomočovat. Tímto problémem mohou trpět především citlivější děti při nástupu do mateřské školy nebo do první třídy základní školy. Noční pomočování však trápí i starší školáky. Rodiče by podle psycholožky Jarmily Turbové měli co nejdříve vyhledat odbornou pomoc. Čím déle totiž porucha trvá, tím hlouběji zasáhne sebevědomí dítěte.

"Psycholog může úzkostlivé rodiče uklidnit, probrat s nimi postup nácviku a pohovořit o výchově. Často již tato pomoc dokáže zlepšit trénink s ovládáním močového systému," řekla novinářům Turbová.


Podle profesora Jana Jandy z pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol trápí noční pomočování každé páté dítě ve věku pěti let a každé desáté ve věku šesti let. "Počurává" se sedm procent sedmiletých a pět procent desetiletých školáků. V dospělosti trápí noční pomočování jedno procento dospělých. O enuréze - nočním úniku moči - se hovoří při jednom pomočení měsíčně.


S psychikou souvisí noční pomočování jen v případě, že se objeví u dítěte, které už běžně mělo postýlku celou noc suchou. Jde o takzvanou druhotnou enurézu. Liší se od prvotní enurézy, která v podstatě trápí dítě od narození. Na rozdíl od nedobrovolného úniku moči, který se objevuje pouze v bdělém stavu, toto pomočování nastává vždy jen při spánku.


Psychickou pohodu dítěte, které má problém s nočním pomočováním, hodně ovlivňuje chování rodičů. Rodiče i další členové rodiny by se měli podle psycholožky chovat klidně, chválit dítě za každý úspěch a podporovat vše pozitivní, co dítě dokáže. Měli by důsledně kontrolovat pitný režim.


"Váznoucí komunikace mezi rodičem a dítětem zhoršuje řešení problému. Rodiče by toto téma měli sami otevřít, povídat si s dítětem a dát mu najevo, že je v tom nenechají samotné," upozornila Turbová.


Noční pomočování se v některých rodinách vyskytuje častěji. Tato potíž je vázána na určité chromozomy, konkrétní gen, který je za enurézu zodpovědný, ale nalezen nebyl. Prvotní enuréza souvisí s pomalejším zráním systémů, které přispívají k udržení moči a včasné signalizaci plného močového měchýře. Pomoci v tom může desmopresin, který se k léčbě používá už 30 let. Jde o český objev, otcem preparátu je inženýr Milan Zaoral.Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama