Význam otce

Až do 70. let stál vztah matky a dítěte v popředí výzkumů vývojové psychologie, alespoň pro první roky dítěte. Ale věci se v posledních letech naštěstí poněkud změnily. Výzkumy posledních let zdůrazňují velký význam otce ve vývoji dítěte.

Poté co model tradiční otcovské přísnosti a mužnosti pozbyl své obecné platnosti, role otce je chápána a realizována značně odlišně.
Už několik let se hovoří o "nových otcích". Dřívější pojetí otcovské role nemá dnes už pro vzrůstající počet mužů žádnou platnost. Pro tyto "nové otce" se stalo spoluprožívání porodu a zacházení s dítětem důležitou zkušeností.

Nové chápání rolí otce v naší společnosti je velmi obtížné, protože v této oblasti existuje jen velmi málo teoretických podkladů a sotva použitelné praktické zkušenosti. Ve všech vrstvách a generacích najdeme protikladné a neslučitelné představy o významu otce a stejně tak rozdílně se otcové chovají.

Kojenec má velkou potřebu sociálních kontaktů k otci. Dříve se muži objevovali ve výzkumech jako "nepřítomní otcové". Od roku 1970 je interakce otce a dítěte více zkoumána a analyzována. Podle výzkumů přistupují otec a matka k dítěti různě. Otcové jsou vizuálně pozornější a více si s dítětem hrají. Více s ním mluví, častěji ho napodobují a hrají si s ním spíše s pomocí tělesných podnětů. Zajímavé je, že se otcové méně angažují při krmení a péči o dítě. Otcové mají také největší podíl na tom, že si děti zvykají na sociální situace s více osobami. Transkulturní výzkumy ukázaly, že děti se lépe vypořádávají s neznámými situacemi, pokud se otec aktivně podílí na jeho výchově a péči o ně.


Muži se ve výchově dětí cítí zodpovědní zejména za "rámcové podmínky". Ani ne polovina mužů je ochotna dělit se o výchovné úkoly se ženou. Otcové se angažují zejména večer a ve volném čase. V době mezi večeří a spánkem se dítěti živě věnují a hrají si s ním.


Zdroj: Liesel Polinski -Pohybové hry s děťátekm, nakladatelství Grada

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele M
    M (anonym)

    O významu otce a roli otce pro výchovu děti jsem četl už asi před dvaceti lety knihu " Výtvařet šťastný rodinný život", která je založena na Bibli, kterou vydali Svědkové Jehovovi, ale skutečně jsou tam popsany role otce, matky i ditěte i vztahy starých rodičů. nevím jestli se tato kniha dá sehnat, ale nic lepšího jsem nikdy nečetl. Nejvíc mě zaujalo to, že tak stará kniha jako je Bible má tak vynikající rady i pro dnešní dobu.

    Bře 05, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama