Využití aromaterapie v novorozeneckém období

Novorozenecké období, vzhledem k celé řadě okolností, se považuje za jedno z nejnebezpečnějších období života člověka. Vyžaduje zvýšenou pozornost, je třeba šetrné péče a pomoci při adaptaci na nové životní podmínky. Bezpečnými jsou pro novorozence vůně heřmánku, kopru, eukalyptu, levandule, nerolu a růže.

Aromaterapie disponuje možnostmi pomoci bez léků při následujících patologických stavech u novorozenců:

Suchá kůže - promazání a jemná masáž směsí mandlového a olivového oleje v poměru 4:1. K 50 ml této směsi je možné přidat 1 kapku levandulového nebo 1 kapku heřmánkového a neroliového oleje, výborný je také hotový preparát Dětský jemný masážní olej Originál AÓK.

Opruzeniny - nanesení éterických olejů heřmánku, levandule, kakostu ve směsi s rostlinným olejem (mandlovým nebo olivovým). 1 kapka na 30 ml (2 lžíce) základu nebo opět Dětský jemný masážní olej Originál AÓK.

Protahované hojení pahýlu pupeční šňůry - ošetření éterickým olejem levandule, eukalyptu, čajovníku ve směsi s rostlinným olejem nebo destilovanou vodou v poměru 1:5.

Hnisavé vyrážky na kůži, omfalitida - aplikace olejů levandule, mateřídoušky, čajovníku ve směsi s rostlinným olejem nebo vodou v poměru 1:5, koupele s přídavkem 1 kapky uvedených éterických olejů na každých 10 litrů vody.

Neklid - může pomoci aromatizace vzduchu, vonné polštářky, koupele s přidáním majoránky, levandule, heřmánku, máty, vanilovníku, meduňky, růže, cypřiše, chmelu (1 kapka na každých 10 litrů vody).

Koliky - doporučujeme jemnou masáž břicha s použitím směsi éterických (heřmánku, máty, kopru) a rostlinných olejů. Vždy připadne 1 kapka na každých 30 ml (2 lžíce) základu. Masáž se provádí ve směru hodinových ručiček.

Průjmová onemocnění - heřmánek, zázvor, citroník, levandule, dobromysl, máta, fenykl, šalvěj, eukalyptus, santalové a kajeputové dřevo, tymián, škvorec, anýz ve Směsi se základním olejem (1-2 kapky na 50 ml základního oleje) - ve formě obkladů či jemné masáže v oblasti břicha.

Zácpa - rozmarýn, pomerančovník, fenykl, citron, máta ve směsi se základním olejem (1-2 kapky na 50 ml základního oleje) - ve formě obkladů na břicho nebo lehké masáže břicha ve směru hodinových ručiček.

Poruchy spánku - růže, heřmánek, nerol, levandule. Uvedené éterické oleje se doporučuje přidat do koupele, využít pro aromatizaci vzduchu, ložního prádla novorozence, pro jemnou masáž (1-2 kapky na 45 ml základního oleje).

Nachlazení, rýma - doporučuje se aromatizace vzduchu éterickými oleji levandule, eukalyptu, čajovníku, kakostu (1 kapka na každých 5 m2 prostoru) a provádět úklid místnosti, v níž se novorozenec nachází, umýváním vodou, do které se přidá 1 kapka na každých 5 litrů vody.

Zvracení - dobromysl, bazalka, koriandr, kopr, fenykl - přidat do koupele (1 kapka na 10 litrů vody) nebo s využitím výše uvedených olejů provádět celkovou masáž.

Meteorismus - doporučuje se použití heřmánku, kopru, fenyklu, máty, levandule, rozmarýnu, hřebíčku - v podobě obkladů na břicho a masáží.

Zdroj: N.V. Nagornaja - Aromaterapie v pediatrii

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama