Vysvědčení by se mělo vždy oslavit

Už je to skoro tady. Den, pro někoho očekávaný s nadšením a radostí, pro jiného s obavami či dokonce se strachem. Jak zvládnout poslední školní den a vysvědčení v pohodě a s nadhledem, i když zrovna nesplňuje naše rodičovské představy?

Hlavně klid

Pohled na vysvědčení vás může vyděsit a rozpálit do běla. Můžete reagovat unáhleně, s křikem a se slovy, která budou plná zloby, hněvu a zákazů. No a co? To už si stejně nepomůžete. To, jaké vysvědčení bude, mělo dítě, a potažmo i vy, řešit předcházející dny, týdny a měsíce. Teď je důležité zachovat glanc, dítě neotrávit, ale povzbudit a inspirovat k lepším výkonům.   

„Každé dítě se těší na začátek prázdnin, tak je zbytečné kazit mu těšení nějakým nepříjemným kázáním. Pokud přeci jenom potřebujete dítěti promluvit do duše, učiňte tak v klidu. Třeba týden před posledním školním dnem. Vysvědčení jsou v tu dobu už stejně napsána, a tak to je ten správný čas se nad známkami společně zamyslet a zvážit, co a za jakých podmínek se dá vylepšit, zda jste schopni pomoci dítěti vy sami, anebo bude vhodné domluvit se třeba na doučování,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová, majitelka Baby Clubu Juklík a především maminka čtyř dětí.

 

Jak to oslavíme?

Samotný den, kdy dítě přijde domů s vysvědčením, zkuste pojmout slavnostně. U dětí na prvním stupni to platí dvojnásob. Každá rodina má jiné možnosti, jiné názory na to, jak poslední školní den prožívat. „Nemusíte hned myslet na dárky. Malé děti mnohem více ocení čas, který s nimi strávíte. Zkuste nechat rozhodnutí, jak prázdniny odstartovat, na dětech. Ať samy navrhnou, co by je potěšilo. U někoho to může být návštěva zoo, někdo dá přednost promítání filmu, někdo rád mlsá v cukrárně nebo si užije slavnostní večeři, někoho potěší botanická zahrada, ale třeba také návštěva nákupního centra a zakoupení hračky nebo nového trička na prázdniny,“ říká Štěpánka Štrougalová.

Pro někoho ovšem může být svátkem strávit celý den doma a dělat běžně ne tak zcela povolené věci - třeba koukat na pohádku a popíjet přitom svoji oblíbenou limonádu. Nebo trávit celý den v pyžamu a jen tak lenošit. Zkuste proto tentokrát opravdu naslouchat přání dítěte, a ne našeptávačům ve vašem dospělém mozku, kteří radí, co by asi tak bylo vhodné dělat...

 

Výchova k zodpovědnosti

Určitě je také dobré si uvědomit, že vysvědčení je práce vašeho dítěte. Ono samo by z něj proto mělo být veselé, anebo rozpačité. „Dítě by mělo řešit především své pocity, a ne mít obavy, jak zareagujeme my, rodiče. Jedno je jisté - jakékoliv tresty v den vysvědčení nepřinesou nic víc, než ještě větší odpor dítěte ke škole a k povinnostem se školou spojeným. Naopak pochvala a povzbuzení jsou tou nejlepší motivací.

Pokud vysvědčení není zcela uspokojivé, neukvapte se a pokuste se, aby vaše reakce vyzněla pozitivně. Oceňte hezkou známku nebo předmět, kde došlo ke zlepšení. A pochvalte své dítě za snahu a nezapomeňte mu říct, jak mu věříte a jak jste přesvědčeni, že příště už se jeho snaha na známkách zcela jistě odrazí,“ radí zkušená maminka a trenérka. „Zkuste spolu s dítětem vymyslet program na den, kdy dostane vysvědčení, na nějž se budete každý rok společně těšit a na který bude dítě rádo vzpomínat i v dospělosti (podobně jako na vánoční tradice). Postarejte se zkrátka o to, aby se do dušičky vašich dětí zapsal poslední školní den jako krásný, jedinečný a neopakovatelný.“

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Jitka315
  Jitka315 (anonym)

  Hezký článek. Já si myslím, že hezké vysvědčení by se nějakým dárkem odměnit mělo. Přecejen je to pro dítě i motivace více se snažit. Třeba když náš Tobiáš přinesl na konci první třídy samé jedničky, tak jsem neváhala a okamžitě mu z https://hrackyzadobrekacky.cz/interaktivni-a-naucne-hracky objednala interaktivní traktor, který si moc dlouho přál. :)

  Led 24, 2018
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  Prvňáček a traktor? Tyhle děti touží třeba po tabletu dealerko. :-D

  Led 24, 2018
 • Obrázek uživatele zdeněk
  zdeněk (anonym)

  JÁ JSEM V PRVNÍ TŘIDĚ DOSTAL DORT MĚL JSEM SAMÉ.VE 4,TŘÍDĚ JSEM DOSTA4 POPRVÉ ,DOSTAL JSEM VÝPRASK, TEN JSEM DOSTAL JEŠTĚ JEDNOU V 6.TŘIDĚ,JINAK JSEM ODMĚNY ANI TRESTY NEDOSTÁVAL

  Kvě 02, 2020
 • Obrázek uživatele zdeněk
  zdeněk (anonym)

  JÁ JSEM V PRVNÍ TŘIDĚ DOSTAL DORT MĚL JSEM SAMÉ.VE 4,TŘÍDĚ JSEM DOSTAL 4 A POPRVÉ ,DOSTAL JSEM VÝPRASK, TEN JSEM DOSTAL JEŠTĚ JEDNOU V 6.TŘIDĚ,JINAK JSEM ODMĚNY ANI TRESTY NEDOSTÁVAL

  Kvě 02, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama