Vysoké koncentrace kadmia na pražských pískovištích

V Praze je podle ekologického sdružení Arnika koncentrace těžkého kovu kadmia vyšší, než dovolují normy. Tento toxický prvek se ukládá v lidském těle, přičemž škodí zejména dětem, které jsou jeho působení vystaveny od raného věku. Sdružení proto testovalo písek na devíti pražských pískovištích a téměř u všech vzorků byly limity překročeny.

Podle Integrovaného registru znečištění, který spravuje ministerstvo životního prostředí, je kadmium vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty. “Kadmium se váže na nejjemnější částice prachu, jehož hlavním zdrojem je v Praze doprava. Podílí se ale i průmyslové podniky,“ uvedl Milan Havel, který se v Arnice specializuje na toxické látky.

Situace na pískovištích s ohledem na kadmium není podle Havla horší než jinde. Hrají si na nich ale děti, které si strkají do úst špinavé ruce nebo přímo písek či prach, takže se působení kadmia mohou více vystavit.

Arnika testovala písek v devíti pískovištích - v Dejvicích nedaleko tříd Jugoslávských partyzánů a Evropské, na Proseku u dálnice D8, v Holešovicích, u hlavního nádraží, v Malešicích, kde je spalovna odpadů a teplárna, nebo na Spořilově u Jižní spojky. “Nejvyšší byly koncentrace na hřišti v Jateční ulici v Holešovicích a v Malešicích,“ uvedla Karolína Brabcová z Arniky. Městské části mají podle ní povinnost písek v pískovištích pravidelně měnit.

Limit pro obsah kadmia je 0,5 miligramů na kilogram, na většině míst odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, kteří vzorky zkoumali, naměřili 0,64 miligramu a v pěti případech byly hodnoty téměř dvojnásobné. Z devíti hřišť bylo odebráno 15 vzorků, část z pískovišť a část z okolní půdy.

Vedle kadmia byly vzorky z pískovišť testované i na jiné těžké kovy, jejich limity ale překročeny nebyly. Situace v Praze je podle Arniky horší než v Madridu nebo Hongkongu, kde se uskutečnily podobné výzkumy.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama