Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Vyfocení batolete bleskem může odhalit oční nádor retinoblastom

Snímek batolete pořízený fotoaparátem s bleskem může pomoci odhalit oční nádor. Takzvaným retinoblastomem trpí hlavně děti do pěti let. Příznakem je bělavý odlesk sítnice, často i šilhání. Ročně se v Česku odhalí asi šest až osm případů, většinu se daří vyléčit. Asi polovina nemocných ale přijde o oko.

Lékařům se daří nádory odhalovat často až pozdě, kdy je největší riziko ztráty oka. “Každý fotí své batole s bleskem. Je jenom potřeba si toho všimnout,“ vysvětlil onkolog Karel Švojgr. Při fotografování s bleskem se zorničky očí na snímku zbarví červeně, u nemocného jsou bílé. Děti navíc přes nádor nevidí, takže se oko natáčí a dítě začne šilhat. Při objevení těchto příznaků je třeba nechat dítě vyšetřit očním lékařem.

Nádory se léčí buď spálením laserem nebo zmrazením tekutým dusíkem, na místě vznikne jizva. Používá se také chemoterapie, která umí nádor zmenšit, aby byl lépe léčitelný, a dokáže tak omezit riziko nádorů jinde. Nově se podle Švojgra dají tyto léky oční tepnou vstříknout přímo do místa nádoru, což má větší účinnost a méně často musí být oko odstraněno. I u velkých nádorů se ho tak daří zachránit ve třetině případů.

Dítě dostane při odstranění oka oční protézu na míru, podle Švojgra si na ni díky nízkému věku dobře zvykají. Umělé oko má shodnou barvu duhovky, dokonce se hýbe spolu se zdravým. Musí se ale pravidelně měnit, jak dítě roste.

Polovina těchto nádorů je podle Švojgra způsobená oboustrannou mutací genů, často postihuje obě oči nebo i další místa v těle. I po vyléčení je riziko dalších nádorů, pacienti jsou proto doživotně sledováni. V současné době se od deseti let věku každý rok podrobují vyšetření magnetickou resonancí. “Ve 20 letech mají asi dvacetiprocentní pravděpodobnost dalších nádorů, ve 40 letech čtyřicetiprocentní,“ vysvětlil Švojgr.

Zdroj: ČTK

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama