Vybij svůj vztek akcí!

Děti, které se spolu hádají a perou, jsou často pořádně rozčilené a rozpálené. Kvůli těmto pocitům obvykle nejsou schopny vzájemně si naslouchat, natož si porozumět.Řešením nemůže být hledání viníků dospělými; přitom se zpravidla některé ze zúčastněných dětí cítí nepochopené. Mnohem lepší je, když se děti mohou místo rvaček odreagovat při vhodných hrách. Takové hry přinášejí jednak zábavu, jednak přispívají k tomu, aby se emoce relativně rychle zase zklidnily.

Jakmile se děti správně odreagují, jsou mnohem ochotnější přistoupit na vysvětlující rozhovor. Je vhodné projevit určité porozumění pro jejich momentální pocity. K tomu, aby dítě porozumění pocítilo, ale také aby pochopilo náš názor na nepřiměřené chování, mohou pomoci takto nebo podobně formulované věty, které jeho vztek zmírní: ?Matěji, vidím, že máš velkou zlost na Petra, který ti právě sebral kostku ze stavebnice. Já bych se určitě taky dost naštval, kdyby mi někdo něco sebral. Přesto bys ho nikdy neměl bít!?

Hlavou proti zdi?

Pomůcky: měkká žíněnka nebo čalouněná stěna proti agresi
Měkká tlustá žíněnka připevněná na zeď nebo měkce čalouněná stěna poslouží k tomu, aby se mohly malé rozpálené hlavičky podle chuti a nálady někdy odreagovat tím, že například vší silou boxují proti žíněnce a přitom ze sebe co nejhlasitěji vykřičí svou zlost. Když se dítě opět trochu uklidní, může ?normálním? tónem a bez nadávek ještě jednou říct, jaké konkrétní události je přivedly k takovému vzteku.
Není však vhodné uplatňovat násilnický způsob odreagování jako jediné řešení zlosti, mohlo by to naopak vést k posílení agresivních reakcí.

Vší silou za lano

Pomůcky: lano
Chce-li dítě zvítězit v přetahování lanem nad dospělým člověkem, musí vynaložit veškerou svou sílu. S každým pokusem o uskutečnění tohoto úmyslu může prozradit něco o své momentální náladě. Samozřejmě přitom může dospělý také pozitivně reagovat na jeho pocity. Je-li dítě přetahováním vyčerpané, často prospěje, když se soupeři vzájemně obejmou!
Varianta
Děti stojí jako přikované pevně v kruhu a rukama drží lano. Když se chce některé z nich zbavit svého vzteku, postaví se do kruhu, co největší silou tahá za lano a snaží se tím přimět skupinu k pohybu.

Můžeš roztrhat noviny

Pomůcky: novinové dvojlisty
Aby se rozzuřené dítě zbavilo své zlosti, postaví se před dvojlist novin, který drží z obou stran další dvě děti. Vždycky, než udělá pěstí do novin díru, co nejsilněji zařve, aby se ze své zlosti vykřičelo. Má-li obzvlášť velký vztek, dostane další dvojlist, který může opět rozervat pěstí na kusy. Je vhodné, aby vztek postupně přešel do legrace a zábavy nebo do jiných pozitivních projevů.

Míč na vztek

Pomůcky: měkký míč nebo míč z pěnové hmoty (průměr asi 18 cm)
Na chodbě nebo v hale, kde nelze nic poškodit, mohou mít děti k dispozici míč proti vzteku. Mohou ho použít, když cítí vnitřní napětí. Dítě udeří míčem co nejprudčeji o podlahu, může k tomu použít obě ruce. Je lepší, když míč příliš neskáče, aby se přitom nic nepoškodilo. Proto jsou zvlášť vhodné měkké míče, kterými se může bez obav mlátit i do holých stěn!

Ohýbáme hliníkový drát

Pomůcky: hliníkový drát
Drát, který se snadno ohne rukou, se kutilům hodí pro různé použití, ale poslouží také ke zmírnění vzteku u dětí, které jsou neklidné nebo potřebují nějaký ventil pro svou potlačovanou agresivitu. Tím, že drát zcela libovolně zohýbají, vybijí svůj vztek a opět se uklidní. Drát se při ohýbání hned tak nezničí, a tak leckteré dítě vytvoří neobyčejně fantastické tvary, které stojí za uchování, a zároveň se jeho pozornost často přesune na tvořivou činnost.

Prstové barvy proti hádce

Pomůcky: malířský stojan, papír, prstové barvy
Dobrou metodou k odbourávání nahromaděné agresivity je malování prsty na velké ploše, při němž lze nechat volný průběh pocitům. Obzvláště se k tomu hodí dětský malířský stojan, který je možné použít oboustranně, takže nabízí větší volnost pohybu. Může sloužit také k tomu, aby se k sobě dva ?rozhádaní kohouti? přiblížili. Oba protivníci se přes stojan mohou jen stěží vidět, ale zároveň jsou svou činností jakýmsi tajuplným způsobem vzájemně propojeni.

Kdo udrží rovnováhu?
Pomůcky: balanční deska nebo velký balanční disk, gong
Dvojice stojí na balanční desce, hledí si do očí a snaží se o dokonalou koncentraci a ovládání těla. Když už hráči stojí poměrně jistě, vyzkoušejí si ?pevnost svých postojů? a mohou je vzájemně porovnat. Poté, co se ozve gong, chytí se děti vzájemně pevně za paže. Když gong zazní znovu, mohou se začít divoce houpat sem a tam, ale nesmějí se navzájem vytlačovat z desky. Když se přitom některé z nich dotkne nohama podlahy, hra končí.
Varianta
Děti se postaví proti sobě na nízkou bednu a dotýkají se vzájemně dlaněmi. Po zaznění signálu se musí snažit jeden druhého rukama odtlačit. Jakmile jeden ztratí rovnováhu, hra končí.

Vyjádři se bubnováním!

Pomůcky: tympán, stolový buben nebo jiný bicí nástroj
Bubnování je vhodné jak pro klidné děti, tak pro děti temperamentní. Tím, že děti silně a rytmicky bubnují, mohou na sebe upozornit a také se vydovádět. Když máme možnost využít stolový buben ? buben s velkou horní plochou pro více účastníků, připomínající kulatý stůl ?, může skupinka společně rytmicky komunikovat. Při vzájemném kontaktu prostřednictvím hudby ustupují drobné hádky většinou velmi rychle do pozadí a prohlubuje se vznikající skupinové cítění.

Válec proti agresi

Pomůcky: válec proti agresi nebo boxovací pytel
Vybereme vhodné místo pro zavěšení boxovacího pytle nebo pro vinylový válec proti agresi plněný vzduchem; podstavec naplněný vodou nebo pískem ho dobře udrží i při silnějších nárazech. Holými pěstmi nebo dětskými boxerskými rukavicemi mohou pak malí vzteklouni veškerou svou zlost vybít do válce a zbavit se tak stresu. Toto tréninkové zařízení zároveň umožňuje, aby děti kdykoliv uspokojily své nutkání k pohybu a vybily přebytky své energie, která se pak nemusí projevovat agresí vůči ostatním.

Bušení do zatloukačky
Pomůcky: zatloukačka (asi 25x10x10 cm), koupená nebo vyrobená
Zatloukačka ve tvaru malé lavičky se čtyřmi otvory, do nichž jsou posazeny malé koule (příp. i jiné varianty zatloukaček, jež jsou k dostání v hračkářství), pomáhá bystřit smysly a může se využít také ke zmírnění agresivity. Podobně jako při zatloukání hřebíku do kousku dřeva mohou děti využít svou energii tím, že silně tlučou dřevěným kladivem do jednotlivých koulí, až propadnou otvorem. Hra je vhodná zejména pro nejmladší děti ve školce, protože se při ní nemohou poranit.

Kdo vyletí nejvíc?
Pomůcky: žebřiny nebo šplhací lano, žíněnky
Kdo by neznal ten pocit, kdy mu připadá, že by samým vztekem snad ?vyletěl až do stropu?! Na pevně zabudovaném nářadí, jako jsou žebřiny nebo šplhací lano, to mohou děti provádět doslova. Kromě zmírnění zlosti a frustrace si tím také trénují šikovnost, vytrvalost, soustředění a svalovou sílu. Je nutné dbát vždy na bezpečnost, využít dostatek žíněnek a předcházet úrazům o nářadí nebo stěnu. Koordinujeme pohyb ostatních dětí tak, aby se při hře vzájemně nezranily.

Skryté útočiště

Každý má někdy potřebu být chvíli sám, dál od ostatních. Neustálý pobyt ve skupině může vyvolat až ?ponorkovou nemoc?. Podle možností vytvoříme někde skrytý koutek, v místnostech nebo venku. K pobytu v ústraní a k přemýšlení velmi dobře poslouží třeba strom na šplhání v zahradě, v jehož koruně může být i sedačka.

Dejme sílu do hnětení hlíny!

Pomůcky: hlína nebo modelovací hmota, podložka pro modelování (velikost A3)
Hlína je vhodná k výrobě nádob, ale také umožňuje dát bez ostychu průchod negativním pocitům. Dítě, které se kvůli někomu nebo něčemu rozzlobilo, může velkým tlakem hníst hlínu a vší silou do ní bouchat na modelovací podložce. Když první vztek pomine, můžeme většinou pozorovat, jak děti pro sebe objevují měkce poddajnou hlínu a začínají s modelováním.

Zdroj: Andrea Erkert - Hry pro usměrňování agresivity, nakladatelství Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele mnwprms
  mnwprms (anonym)

  1jNo72 vqdhxrqsunav, [url=http://ttyfvbnztxqu.com/]ttyfvbnztxqu[/url], [link=http://jvbjwhcujnpf.com/]jvbjwhcujnpf[/link], http://fumipqcmlqeg.com/

  Zář 15, 2009
 • Obrázek uživatele hhhhhhhhhhhh
  hhhhhhhhhhhh (anonym)

  ????????????????????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .......................______________________________---ěěěěěěěěěěěěěěě================== /////////////ýýýýýýýýýýýýýýýýýýýý333333333333666666666888888888855555555555555555554444444444444444444444444444444444444444777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777 bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§é

  Zář 15, 2009
 • Obrázek uživatele hhhhhhhhhhhh
  hhhhhhhhhhhh (anonym)

  ????????????????????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .......................______________________________---ěěěěěěěěěěěěěěě================== /////////////ýýýýýýýýýýýýýýýýýýýý333333333333666666666888888888855555555555555555554444444444444444444444444444444444444444777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777 bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§é

  Zář 15, 2009
 • Obrázek uživatele hhhhhhhhhhhh
  hhhhhhhhhhhh (anonym)

  ????????????????????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .......................______________________________---ěěěěěěěěěěěěěěě================== /////////////ýýýýýýýýýýýýýýýýýýýý333333333333666666666888888888855555555555555555554444444444444444444444444444444444444444777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777 bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§é

  Zář 15, 2009
 • Obrázek uživatele hhhhhhhhhhhh
  hhhhhhhhhhhh (anonym)

  ????????????????????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .......................______________________________---ěěěěěěěěěěěěěěě================== /////////////ýýýýýýýýýýýýýýýýýýýý333333333333666666666888888888855555555555555555554444444444444444444444444444444444444444777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777 bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§é

  Zář 15, 2009
 • Obrázek uživatele ĎIK
  ĎIK (anonym)

  jak se to dá vymazat ???????????????

  Zář 15, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama