Reklama

Vůně vanilky prý prospívá předčasně narozeným dětem

Vůně vanilky pomáhá předčasně narozeným dětem předcházet samovolné zástavě dýchání, která pro ně představuje jedno z hlavních nebezpečí. Podle dnešních zpráv francouzských médií to zjistili vědci z univerzitní nemocnice ve Štrasburku a pařížského Národního střediska vědeckého výzkumu.

Vědci došli k závěru, že dýchání předčasně narozených dětí se může zlepšit nebo zhoršit v závislosti na čichových podnětech, kterým jsou vystaveny. Nepříjemné pachy u nich vedou k odmítaným reakcím a také ke zpomalení dechu. Pokud je jim ale do inkubátoru pouštěna vůně vanilky, dýchání se naopak zrychluje.

Vdechování vůně vanilky tak prý vedlo ke snížení počtu případů samovolné zástavy dechu v průměru o 36 procent. O 46 procent se snížil počet nejnebezpečnějších případů, kdy spolu se zástavou dechu přichází i zpomalení srdečního rytmu.

Vědci nyní zkoumají, zda stejný účinek mohou mít i jiné příjemné vůně a do jaké míry by tato metoda mohla nahradit tradiční léky. Zpravodajská televize LCI uvedla, že tento objev by mohl pomoci zvlášť v rozvojových zemích, které si nemohou dovolit drahé léčebné metody.

Zdroj: ČTK

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama