Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Vliv cukru na zdraví dětí

Stravovací návyky pro celý život se vytvářejí v dětství, proto je důležité omezit u dětí příjem sladkostí. Když je někdo od dětství navyklý na čokoládu, sušenky a jiná sladká jídla, těžko si v dospělosti odvyká. A nadměrná konzumace může mít plno negativních vlivů na zdraví. Některé se začínají projevovat již v útlém věku.

Miminka do jednoho roku mnohem citlivěji reagují na potraviny, které rychle zvyšují nebo snižují hladinu cukru v krvi. Nedokáží ještě upravit hladinu krevního cukru změnou metabolismu sacharidů. Na nadbytečný příjem cukrů reagují často průjmy či zácpami.

U větších dětí má nadměrná konzumace sladkostí vliv na psychiku a změny chování. Děti mohou trpět náladovostí, nesoustředivostí, mít problémy s učením, nadměrnou tělesnou aktivitu apod.

V některých případech byla prokázána souvislost nadměrného přísunu cukru a nočního pomočování u dětí.

Cukr, sladkosti a slazené nápoje též přispívají k rozvoji zubního kazu u dětí, chronické infekce kvasinkami - tzv. candidóze, zejména pokud jí sladkosti dítě, které je z nějakého důvodu právě léčeno antibiotiky.

Nadměrný přívod tzv. prázdných kalorií v cukrářských výrobcích též vede k nadváze dětí a častějšímu sklonu k infekčním onemocněním.

Pokud chcete, aby vaše děti byly zdravé, neměly byste u nich vytvářet návyk na následující potraviny: bílý cukr, čokolády, sušenky, buchty, cukroví, dorty, kupované džusy, slazené jogurty, kandované ovoce, koláče, limonády a slazené nápoje, pečivo, pudinky, zmrzliny a žvýkačky. Tyto potraviny by měly být v jídelníčku dětí výjimkou.

Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Dara.
  Dara. (anonym)

  Ja na tom byla podobne, az jsem jednou pred tchyni rekla, ze uz ty sladkosti od navstev normalne vyhazuju, ze si preci nezkazime zuby ani my, kdyz nechceme aby to jedla mala...no a od te doby nam nosi pomerance...huraaaaa!!!

  Bře 07, 2002
 • Obrázek uživatele ruda
  ruda (anonym)

  Jedno z velkých zel jsou babičky.To je stále vem si cukroví,šťávu a pod.Tvrdí,že děti cukr potřebují,že potřebují dodržovat pitný reži,ale nevidí to že dítě nemá žíze·,ale sladké mun chutná.Stačí mu nabídnout neslazenou minerálku a dítě odmítne.Tito jedinci nechápou,že dítěti škodí.Později svádí obezitu na rodové důvody a nechtějí přiznat svuj podíl viny.

  Feb 12, 2002
 • Obrázek uživatele Simona
  Simona (anonym)

  Holt babičky vyrůstaly v jiné době a sladkost byla považována za něco svátečního a velmi dobrého. Bylo jí poskrovnu, takže určitě neuškodila. Dnes se sladkosti na nás a naše děti sypou ze všech stran, ale ty babičky to vidí stále svýma očima, neuvědomují si, že v takovém množství jako dnes, je to opravdu zdraví nebezpečné a že svými sladkými dárečky dítěti pomáhají k budoucím zdravotním problémům. Mojí babičce se například nedá odmítnout žádné jídlo. Považovala by to za urážku. Pro starou generaci, ktzerá pamatuje přídělové lísky znamená odmítnutí jídla pohrdání jídlem a to je hřích.

  Feb 15, 2002
 • Obrázek uživatele Saša
  Saša (anonym)

  To já byla velmi tvrdá. Řekla jsem: "Buď vás budeme navštěvovat a vy mému dítěti nebudete dávat nic, co nechci a nebo budete bez vnoučat". Byly kolem toho hádky, ale te´d už je klid a čokoládu mému synovi dávají opravdu jen k svátku či narozeninám. Jinak to fakt nešlo.

  Feb 18, 2002
 • Obrázek uživatele lenka
  lenka (anonym)

  u nas je to manzel,kdo dcerce neustale cpe sladkosti.Jako malej kluk ze 6 deti na vesnici si moc cokolady neuzil,tak si mysli,ze to ted musi strhnout,zijeme vsak v Anglii,kde jsou sladkosti hodne lacine a jsou vsude na ocich.Ja se spis snazim nabidnout treba ovocnou misticku,jogurt,nebo rajce,salatovou okurku,...a holcicce je stejne jedno,co to je,papa vsechno-jen manzel si mysli,ze ta sladkost je neco svatecniho atd-jako ty vase babicky.

  Kvě 04, 2008
 • Obrázek uživatele lenka nevřiva
  lenka nevřiva (anonym)

  ted jsem otevřela tyto stranky a jsou zajmave co se týče děti a sladký

  Zář 27, 2012
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  To je fakt, zajímavé to je..Lidi jsou nepoučitelní:-) Já sama mám vnuka 16let a dceru..Nepamatuji se, že bych já jim někdy cpala sladkosti. Naopak stále jsem se starala o to,aby je nejedli. Jen vyjímečně a např. o svátcích. Jenže co zmůžu sama? Nic a tak kluk žije na různých tyčinkách s čokoládou a kyne..Ačkoli lehce sportuje, víc sedí u učení a počítače-což nekritizuji,sama to taky dělám.Ovšem ty popisované babičky nechápu. Dnes je jiná doba a sladkostí je všude mnoho, proč z nich dělat odměnu? Osobně nemám ráda ani moc šlechtěná jablka, co jsou samý cukr a chut jablek je potlačená.

  Zář 27, 2012
 • Obrázek uživatele Robinsonka
  Robinsonka (anonym)

  Jedno z velkých zel jsou...České děti začínají preferovat zdravý životní styl a pohyb. Povědomí českých dětí o zdravém životním stylu se zlepšuje. Stále více z nich pravidelně sportuje a méně času tráví u počítače. Dokazují to výsledky dotazníku, který v loňském roce vyplnily téměř dvě tisícovky dětí v sedmi městech Čech a Moravy v rámci Jízd YeNeYes, pořádaných Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR. Odkaz na zbytek článku je zde http://www.trijednicky.cz/pro-rodiny-s-detmi/ceske-deti-zacinaji-preferovat-zdravy-zivotni-styl-a-pohyb-1?strana=1

  Bře 15, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama