
Stravovací návyky pro celý život se vytvářejí v dětství, proto je důležité omezit u dětí příjem sladkostí. Když je někdo od dětství navyklý na čokoládu, sušenky a jiná sladká jídla, těžko si v dospělosti odvyká. A nadměrná konzumace může mít plno negativních vlivů na zdraví. Některé se začínají projevovat již v útlém věku.
Miminka do jednoho roku mnohem citlivěji reagují na potraviny, které rychle zvyšují nebo snižují hladinu cukru v krvi. Nedokáží ještě upravit hladinu krevního cukru změnou metabolismu sacharidů. Na nadbytečný příjem cukrů reagují často průjmy či zácpami.
U větších dětí má nadměrná konzumace sladkostí vliv na psychiku a změny chování. Děti mohou trpět náladovostí, nesoustředivostí, mít problémy s učením, nadměrnou tělesnou aktivitu apod.
V některých případech byla prokázána souvislost nadměrného přísunu cukru a nočního pomočování u dětí.
Cukr, sladkosti a slazené nápoje též přispívají k rozvoji zubního kazu u dětí, chronické infekce kvasinkami - tzv. candidóze, zejména pokud jí sladkosti dítě, které je z nějakého důvodu právě léčeno antibiotiky.
Nadměrný přívod tzv. prázdných kalorií v cukrářských výrobcích též vede k nadváze dětí a častějšímu sklonu k infekčním onemocněním.
Pokud chcete, aby vaše děti byly zdravé, neměly byste u nich vytvářet návyk na následující potraviny: bílý cukr, čokolády, sušenky, buchty, cukroví, dorty, kupované džusy, slazené jogurty, kandované ovoce, koláče, limonády a slazené nápoje, pečivo, pudinky, zmrzliny a žvýkačky. Tyto potraviny by měly být v jídelníčku dětí výjimkou.
Autor: mk
Komentáře (8)
- odpovědět
Bře 07, 2002- odpovědět
Feb 12, 2002- odpovědět
Feb 15, 2002- odpovědět
Feb 18, 2002- odpovědět
Kvě 04, 2008- odpovědět
Zář 27, 2012- odpovědět
Zář 27, 2012- odpovědět
Bře 15, 2013Přidat komentář