Reklama

Kyseliny omega-3 mohou snížit riziko úmrtí na srdce až o polovinu

Konzumace rostlinných olejů a ryb napomáhá prevenci vzniku onemocnění srdce a cév. Tyto pokrmy obsahují nenasycené mastné kyseliny omega-3. Příjem jejich dostatečného množství redukuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a snižuje pravděpodobnost úmrtí na tyto nemoci, řekl novinářům přednosta interní kliniky motolské nemocnice Milan Kvapil. Konstatoval, že ačkoli jsou pro tělo nezbytné, lidský organismus si tyto kyseliny nedovede sám vyrobit.

Jejich pozitivní účinek prokázala například jedna americká studie. Dlouhodobě sledovala 5000 diabetiček, které pětkrát týdně užívaly vysoké dávky nenasycené kyseliny omega-3. Riziko výskytu nemocí srdce a cév se u těchto pacientek snížilo o 64 procent a riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění kleslo o 52 procent.

Kyseliny omega-3 snižují krevní tlak, ovlivňují srážlivost krve, působí protizánětlivě a jsou schopné zajistit kontrolu nad tvorbou cholesterolu. Dokonce snižují pravděpodobnost vzniku cukrovky, uvedl Kvapil.

Nenasycené kyseliny omega-3 jsou podle něj důležité také pro rozvoj mozkové činnosti dětí a jejich dostatek snižuje nebezpečí vzniku deprese. Jsou v dostupných olejích rostlinného původu a v mořských rybách. Češi však nejsou zvyklí pravidelně ryby konzumovat. Speciálně čištěný a vysoce koncentrovaný rybí olej je obsažen i v tobolkách potravinového doplňku.

V cévách člověka se během života usazují tuky a vznikají aterosklerotické pláty, které znesnadňují jejich průchodnost a dokonce mohou způsobit okamžitou smrt. Lékaři již delší dobu věděli, že ten, kdo má vyšší cholesterol, je vystaven i vyššímu riziku infarktu. Později zjistili, že existuje nejen špatný, ale i dobrý cholesterol, který snižuje riziko kornatění tepen. Zvýšit jeho hladinu však podle Kvapila není snadné, protože existuje málo farmakologických prostředků, které to dokáží.

Reklama

Mezi neléková opatření snižující hladinu celkového cholesterolu patří dostatek pohybu, dieta, zákaz kouření. Lékaři by měli podle Kvapila také doporučovat příjem nenasycených kyselin omega-3.

Jitka Klejnová - ČTK

Reklama

Komentáře

Jana (So, 14. 4. 2007 - 01:04)
Problém je, že v tucích mořských ryb se usazuje hodně těžkých kovů. To si radši dám lněný olej, který O3mk. ve velké míře obsahuje. Sice není tak dobrý, ale když se dá do salátu spolu s olivovým, tak to jde:)
Jana 2 (So, 14. 4. 2007 - 11:04)
já už moc roků jím lněné semínko tak, že ho přes noc nechám nabobtnat (1-2lžičky) v 1dcl vody a ráno vše vypiju. Při problémech s průduškami nebo se zažíváním ho provařím ve vodě až zrosolovatí.Přidávám ho i březím králicím a kozenám.
Pro Janu (So, 14. 4. 2007 - 15:04)
Firma Nutrilite (zal.1934)je jednička na přírodní potr. doplňky.Její Omega 3 obsahuje tuk z ryb z hlubokých a chladných vod Atlantiku.
Zlata (Út, 10. 8. 2010 - 22:08)
Nedam na omegu 3 dopustit, uzivam je kvuli prevenci vysokeho cholesterolu a citim se skvele.
Andrea (Po, 24. 3. 2014 - 09:03)
Moc moc nám pomohla OK Omega-3 Complete, posílám odkaz na výrobek: http://www.greneia.cz/greneia/eshop/1-1-E-shop-s-OKG-vyrobky/6-2-OK-Omega-3-Complete/5/9-OK-Omega-3-Complete obsahuje i další nezbytně důležité látky pro organismus, vůbec je to tam dobře popsané, cena je vyšší, ale je možný ji získat o 40% levněji díky slevové kartě. Je to český výrobek.
Týna (So, 12. 8. 2017 - 19:08)
Máte někdo kladné zkušenosti s touhle omegou? https://www.naturamed.cz/#!/produkt/omegamarine-forte nabízeli mně teď na zkoušku balení, tak mě zajímají zkušenosti.
Jana (So, 12. 8. 2017 - 19:08)
Omegu od Naturamed užíváme celá rodina už pár let a máme s tím jen ty nejlepší výsledky.
Linda (So, 12. 8. 2017 - 19:08)
Máte někdo kladné...Začala sem ji užívat kvůli cholesterolu a hodně se mi to upravilo. Takže určitě bych v\zkoušela.
Sára (So, 12. 8. 2017 - 19:08)
Já užívala omegu od Naturamed v těhotenství. Jako jediná mi nevadila, protože neměla nepříjemnou rybí pachuť.
Týna (So, 12. 8. 2017 - 20:08)
Holky, moc díky za vaše ohlasy. Tak já ji teda vyzkouším.
Renča (Čt, 25. 2. 2021 - 19:02)
Sháním nějaký doplněk s omega-3 mastnými kyselinami, ale u spousty z nich vůbec neznám původ ryb, ze kterých rybí olej je, máte nějaké doporučení na kvalitní doplněk?
Reklama