V jaké obuvi do školky či školy?

Tip 1: Obuv musí být pevná

Základem pro zdravý pohyb školáka je dostatečně pevná obuv, která bude při běhání vytvářet chodidlu ideální oporu. Bota musí nohu zafixovat tak, aby neklouzala ke špičce, což by mohlo způsobit celou řadu nepříjemných zdravotních komplikací. „U menších dětí je vhodné zvolit kotníčkovou obuv, která poskytne dětským nohám oporu pro správný růst,“ vysvětluje Jolana Němcová ze společnosti Moleda, která vyrábí ortopedicky testovanou dětskou obuv. „U dětí nad pět let pak dostatečnou pevnost obuvi a oporu nohy zaručí nastavitelné uzavírání boty, jako je například šněrování nebo suchý zip,“ pokračuje Němcová. Šněrování nebo suchý zip navíc u bot zvyšují odolnost vůči nadměrné zátěži.

Tip 2: Bota by měla být vhodná na všechny povrchy

Nástup do školy lze považovat za ostrou zkoušku odolnosti dětské obuvi. Zvýšená fyzická aktivita dětí spolu s proměnlivým počasím totiž odhalí kvality i nedostatky dětských bot. Ideální bota je navržená tak, aby vydržela chůzi po kamení i občasný běh po betonu. Každý takový povrch v kombinaci s nevhodnou obuví může způsobit opotřebení kostí, poškodit kloubní chrupavky, nebo dokonce i páteř. Při výběru denní obuvi pro děti je tedy vhodné hledat boty, jejichž podešev má dobré tlumícími vlastnosti. Optimální podešev musí být dostatečně ohebná. Pohodlí a dostatečné odpružení zajistí také pěnové vkládací vložky (například ze šlehaného přírodního latexu) nebo anatomicky tvarované stélky, tzv. fusbety. Pokud vybíráte dítěti obuv do podzimního počasí, určitě se nezapomeňte podívat na podrážku boty. Hladká podrážka může při deštivém počasí klouzat.

Tip 3: Přezouvání je nezbytné

I když děti nemají přezouvání příliš v oblibě, jedná se o základní předpoklad pro zdravá chodidla. Protože se dětské nohy potí mnohem více než nohy dospělých, je nutné jim dát možnost se během pobytu doma nebo ve škole provětrat v přezůvkách. Při venkovních aktivitách je vhodné boty přezouvat tak, aby byla noha v suchu a aby obuv odpovídala náročnosti aktivit. Pokud bude dítě přes den především chodit, obujte mu boty s dostatečně pružnou podešví. Na delší běhání a sport by měla být obuv naopak vyztuženější. U vody se nebojte dítě obout do nazouváků nebo jej nechat běhat naboso, krátkodobě je to prospěšné pro vývoj svalů.

Tip 4: Dětská noha rychle roste, nepodceňujte nákup nových bot

Jakmile děti nastoupí do školy, je dobré jejich obuv jednou za čas zkontrolovat. Jednak procházejí dětské boty během školních aktivit zatěžkávající zkouškou. Dále je nutné mít na paměti, že děti velmi rychle rostou. Noha malých dětí vyroste za rok o 15 - 18 milimetrů, starším dětem se prodlouží chodidlo zhruba o 8 - 12 mm. Velikosti dětských bot přitom není radno podceňovat. „Někteří rodiče mohou mít tendence zapomenout a kupovat dětem boty, až když nesou známky opotřebení. To rozhodně není správné řešení, protože příliš malá bota může vést k deformitám nohy,“ vysvětluje Jolana Němcová ze společnosti Moleda, jež vyrábí obuv s certifikací a logem žirafy. „Deformity vzniklé v dětství nemusí být na první pohled vidět, ale můžou se projevit až za desítky let,“ dodává Němcová. Pokud vám tedy záleží na zdraví vašich dětí, měli byste pravidelně vyrážet s dětmi na nákupy obuvi.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Bára Žitná
  Bára Žitná (anonym)

  Dobrý den, píšu SOČ o domácím vzdělávání a chtěla bych Vás poprosit, abyste vyplnili tento krátký dotazník. Děkuji http://www.survio.com/survey/d/R9F0A0A3I3O6M7C6U

  Lis 02, 2013
 • Obrázek uživatele Botová
  Botová (anonym)

  Dobrý den všem, jak se zde píše, děti dávají botám pořádně zabrat - a to nejen ve škole. Podle mne jsou výborné (nejen) pro tento účel boty Vans - jsou sportovní i pro volný čas a vím, že jsou kvalitní, takže nejenom, že jsou zdravé, ale ani neničí nožky. Informace o nich můžete najít tady http://www.vansboty.cz

  Feb 15, 2015
 • Obrázek uživatele Botník
  Botník (anonym)

  Zdravím, proti zápachu bojujeme úspěšně takto: kvalitní ponožky a boty. Boty kupujeme od Vans http://www.vansboty.cz - o těch víme, že jsou kvalitní :-)

  Feb 15, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama