Úsměv dítěte stimuluje mozek matky

Američtí vědci potvrdili to, co většina žen již dávno tušila. Při pohledu na smějící se miminko se aktivují určité části jejich mozku, v nichž vzniká pocit štěstí.

Odborníci z Baylor College of Medicine v Houstonu objevili biologické pochody, které k těmto pocitům u matek vedou.
Pohled na dítě s neutrálním nebo plačícím výrazem nevyvolá v mozku matky stejnou odezvu, jako na jeho úsměv, říká studie.
"Dětský úsměv je velmi silný stimul, který má hluboký biologický smysl. Miminka jsou naprosto závislá na svých pečovatelích a příroda proto vytvořila systém, jak toto pouto posílit," vysvětluje její autorka, doktorka Lane Strathearnová.

Vědci ve svém výzkumu sledovali 28 prvorodiček různého rasového původu v průměrném věku 29 let a v prvním trimestru těhotenství. Zjišťovali, jaké mají vzpomínky na dětství a jaký je jejich vztah k rodičům. Většina z nich byla vdaná. Poté se s nimi setkali, když bylo jejich dětem 6 měsíců. Děti natočili na video, když se smály, tvářily neutrálně nebo plakaly. O čtyři měsíce později požádali matky, aby se dostavily na funkční záznam mozkové aktivity. Ukázalo se, že určité oblasti mozku zvané dopaminergický systém, vyvolávající pocit štěstí, se aktivovaly pouze při pohledu na vlastního potomka s úsměvem na tváři.

"Jedná se o fascinující objev. Jsme na stopě tomu, jaké chemické pochody ovlivňují naše emoce a vztah mezi matkou a dítětem," prohlásil doktor Michael Wasserman z Ochsnerova institutu v New Orleans.


Strathearnová je přesvědčena, že porucha v dopaminergickém systému může způsobit, že pouto mezi matkou a dítětem je narušené. A někdy dokonce natolik, že jsou matky schopny své děti týrat.


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Některé výzkumy jsou prostě zbytečné. Mohli se mě zeptat.

  Zář 18, 2008
 • Obrázek uživatele Natura
  Natura (anonym)

  Heleno, to je naprosto krásně napsané. Směju se tu jako blázen. Ano ano, máš pravdu. Jen mě to rozřehtalo. :o)))

  Zář 18, 2008
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Naturo, pozor na odborníky z Baylor College of Medicine v Houstonu! Začnou zkoumat, co ti připadá k smíchu a Wasserman ti bude na stopě!!

  Zář 18, 2008
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  www.nahradni-materstvi.webnode.cz

  Říj 06, 2008
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  Přesně Helena a Natura.:-))) Není nad to zkoumat věci dávno známé.:-)

  Říj 06, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama