Úraz zubu - zub lze replantovat

Asi desetina českých dětí si podle odhadů odborníků způsobí úraz zubů. Předsedkyně České společnosti pro dětskou stomatologii Vlasta Merglová řekla, že úrazy zubů patří u dětí mezi nejčastější poranění obličeje. Úrazy dočasných zubů si nejčastěji způsobí děti ve věku mezi dvěma až třema roky. Maximum úrazů stálých zubů se objevuje v mladším školním věku. Zatímco výskyt poranění dočasných zubů je u dívek a chlapců přibližně stejný, u stálého chrupu si úraz zubů způsobí asi dvakrát častěji chlapci.

    Nejzávažnějším úrazem stálých zubů je úplné vyražení zubu z jamky, v němž je zub v čelisti uložen. V tomto případě je ještě šance na jeho záchranu. Rozhodující je poskytnutí první pomoci a včasná návštěva stomatologa. Zub, pokud nejsou poškozené tvrdé tkáně, je totiž možné opět vsadit do lůžka. V ideálním případě by se měl replantovat do 30 minut. Nejlépe je vyražený zub omýt a opět vložit ve správné poloze na původní místo a dítě rychle dopravit k lékaři. Zub může být uchován také ve fyziologickém roztoku nebo mléce. Suché prostředí není však k přenesení zubu vhodné.

    V dočasném chrupu bývají nejčastěji poraněny horní řezáky a převažují úrazy závěsného aparátu. Při poranění dočasných zubů mohou být současně poškozeny i zárodky stálých zubů. Ve stálém chrupu jsou opět nejvíce ohroženy úrazem horní řezáky, méně často pak dolní řezáky a horní i dolní špičáky.

    Mezi nejčastější příčiny úrazů dočasných zubů patří pády, které jsou způsobené nedokonalou stabilitou malého dítěte a jeho nezkušeností. U stálých zubů utrpí chrup úraz při pádech dítěte při chůzi či různých sportovních činnostech. Mnoho závažných úrazů nejen dutiny ústní, ale i obličeje, čelistních kostí, hlavy a mozku se stává při pádech z kola. Vzácně je příčinou úrazu i násilí.

    Zabránit úrazu při rizikových sportech nebo je alespoň zmírnit mohou chrániče zubů případně obličejové masky. Vhodný sportovní chránič zubů má poskytovat dostatečnou ochranu, příjemně se nosit, být pružný, bez zápachu a chuti. Pro sportovce je důležité, aby nebránil řeči a dýchání.

    Úrazy zubů mohou také vzniknout během chirurgických zákroků při zavádění laryngoskopu nebo endoskopických nástrojů. Zvýšené riziko je zejména u zubů nepravidelně postavených, oslabených kazem či rozsáhlými výplněmi.
    Jitka Klejnová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama