Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Umíte smysluplně trávit čas se svými dětmi?

Alarmující procento dětí tráví svůj čas ve společnosti elektronických přístrojů spíše než se svými rodiči. Chytré technologie sice v mnohém rodičovskou roli usnadňují a otevírají dříve nepoznané možnosti volnočasového vyžití, současně bychom však neměli zapomínat, že přemíra pasivní zábavy škodí. Ruku na srdce, kolik času se svými dětmi trávíte vy? A jak moc jsou tyto společně strávené chvilky kvalitní?

Sledování televize, surfování na internetu, chatování, sdílení na sociálních sítích, hraní počítačových her nebo stahování aplikací pro chytré telefony a tablety. V dnešní době je řada rodičů natolik zaneprázdněná že s nadšením vítají všechny tyto vymoženosti a rádi je svým potomkům dopřávají. Někteří mají dokonce dobrý pocit, že jim pořídili něco, s čím si mohou užívat takřka neomezený proud zábavy a zaplnit tak dlouhé večery, kdy nejsou doma nebo se svým ratolestem kvůli přílišné vytíženosti jednoduše věnovat nemohou. Jenže tento typ snadno dostupné a, řečeno shovívavě, nenáročné zábavy má svá rizika.

Ačkoliv většina dětí proti němu sama od sebe nic nemá a často a ráda se mu oddává, průzkumy mluví jasně. Primární cíl - tedy nabídnout atraktivní činnost k ukrácení dlouhé chvíle, to sice splní, paradoxně se však takto zabavované děti z dlouhodobého hlediska necítí šťastné, naopak mohou pociťovat zmar a vnitřní prázdnotu. Radost a naplnění pak prožívají děti, které si pěstují vlastní zájmy, chodí do kroužků, hýbou se a smysluplně rozvíjejí jakoukoliv činnost, jež jim dovoluje pracovat aktivně s jejich mentální kapacitou nebo utužovat kondičku. Ať už si takovou aktivitou tříbí mysl, rozvíjejí představivost nebo se učí orientaci ve světě, vždy tak formují svou osobnost a někam se posouvají.

Co všechno můžete podniknout?

Čím menší děti máte, tím více potřebují pozornosti. Plánujte společný program - o víkendu zrealizujte dlouho odkládaný rodinný výlet, vezměte je do přírody, na procházku, na zmrzlinu, do kina, zahrajte si s nimi jejich oblíbenou hru, čtěte si, kreslete, sportujte, zkrátka co hrdlo ráčí, hlavně komunikujte. Přes léto se koná řada zajímavých venkovních akcí od různých festivalů a koncertů až po akce se zajímavým doprovodným programem i pro děti. Vyrazte za celé léto alespoň na pár z nich. Pokud je vaše dítě kreativní, co takhle spojit příjemné s užitečným a navrhnout si vlastní školní výbavu? Tuto exkluzivní možnost nabízejí 100% české aktovky, batohy a další školní propriety, které si můžete vytvořit podle svého přání.

Většina rodičů má zabezpečení rodiny po finanční a praktické stránce na prvním místě. Snaží se zajistit, aby jejich rodina, myšleno především děti, nestrádala a držela si svůj životní standard. To je jistě důležité, ale nezapomínejte, že rodičovská úloha kromě výchovy a vštípení hodnot spočívá i v tom, že byste měli společně se svými ratolestmi trávit volné chvíle. Ne, pár vět prohozených u večeře o uplynulém dni, zatímco střídavě sledujete dění na obrazovce a příchozí poštu v mailu, se nepočítá. Počítají se jen chvíle, kdy se vědomě soustředíte na to, co právě děláte, a s kým jste. Nestačí být pouze fyzicky přítomen, vnímat musíte i duchem, aniž by vám myšlenky těkaly všude možně.

Mějte na paměti svůj žebříček priorit. I ti nejupracovanější rodiče si mohou zorganizovat čas tak, aby tu párkrát do týdne mohli být pouze pro své děti. Kdo chce, hledá si způsob, kdo ne, hledá důvod. A konečně, komu jinému bychom se měli věnovat poctivěji, když ne než našim vlastním dětem?

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama