Udržování přiměřené váhy dítěte

Zdravá strava podporuje zdravý růst a správný vývoj. Konzumace přiměřeného množství toho správného jídla také předchází nadváze - narůstajícímu problému všech věkových skupin. Teprve kombinace zdravého jídelníčku s aktivním životním stylem vede k udržení přiměřené váhy.

Právě teď tedy máte dobrou příležitost se podívat na své vlastní stra­vovací návyky a životní styl a podniknout kroky ke shození pár kilogramů.

-  Širokým obloukem se vyhněte nezdra­vému jídlu, jako jsou zákusky, slané dobroty, a jídlům z restaurací rychlého občerstvení.

-  Svačte čerstvé ovoce a zeleninu.

-  Maso, ryby a zeleninu nesmažte, vařte je v páře nebo pečte v troubě.

-  Nadbytečný tuk z masa před vařením okrájejte. Po vaření zbylý tuk vylijte.

-  Dávejte přednost čisté vodě před ochucenými perlivými nápoji.

OBEZITA

Problém obezity narůstá znepokojivě rychle. Pětina dospělých v ČR je klasifi­kována jako obézní. Obezita je problém, který má často kořeny v dětství; špatné stravovací návyky získané v raném věku je těžké překonat. V České republice trpí nadměrnou hmotností každé páté dítě ve věku od 6 do 12 let (10 % dětí v tomto věku je obézních). O něco málo lépe jsou na tom děti ve věku 13 až 17 let (5 % jich je obézních), nejvíce obézní jsou děti.

AKTIVITA

Batolata se neustále něčím zabývají a ráda běhají. Povzbuzujte své dítě k akti­vitě i vy. Správný životní styl zvýší šanci, že zůstanou zdravé a že během dne svou energii využijí, čímž si vytvoří vhodné spací návyky. Vyplatí se minimalizovat čas strávený u televize a počítačových her.

Studie v USA ukazují, že tamní děti tráví sledováním televize průměrně čtyři hodi­ny denně, což je více času, než kolik tráví jakoukoli jinou odpočinkovou činností.

A jak je tomu s jídlem, tak i se cvičením: pokud vás dítě vidí cvičit, stane se cvičení samozřejmostí i pro něj.

-  Nejezděte autem, choďte pěšky. Děti si rychle zvyknou se vozit, ale měly by mít místa, kam se chodí pěšky: obcho­dy, hřiště, dům kamaráda...

-  Je-li to možné, s celou rodinou cvičte: vezměte si s sebou do parku míč nebo frisbee, pusťte si hudbu a zatančete si, choďte s dítětem od raného věku do plavání nebo zjistěte, jaké aktivity se dají provozovat v domě dětí a mládeže a kroužcích pro maminky s dětmi.

-  Kupujte hračky, které vyžadují pohyb: kola a tříkolky, koloběžky, prolézací tunely apod.

-  Omezte čas u televize a později u počí­tače.

Zdroj: Penny Preston - Vaříme dětem, nakladatelství CPress

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama