Tři čtvrtiny českých dětí se nepohybují ani hodinu denně

Tři čtvrtiny českých dětí nesplňují mezinárodní doporučení pro pohybovou aktivitu a nemají 60 minut pohybu každý den. Nadváhou nebo obezitou trpí pětina chlapců a desetina dívek. Více než polovina třináctiletých a tři čtvrtiny patnáctiletých zkušily kouření. Přibývá dětí opakovaně opilých a kuřáků, včetně marihuany. Zjistila to Mezinárodní zpráva o zdraví a životním stylu dětí a školáků, kterou dnes novinářům představil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09)

Zpráva je výsledkem studie, které se v roce 2010 zúčastnilo zhruba 230.000 dětí od 11 do 15 let z 41 zemí světa, z nich 5686 bylo z 94 škol v ČR.
    Studie přinesla mimo jiné zjištění, že životní spokojenost dívek s věkem klesá, u chlapců se nemění. Ve skupině třináctiletých je počet chlapců s nadváhou a obezitou třikrát vyšší než ve skupině dívek. Sedm z deseti dětí tráví více než dvě hodiny denně u počítače. V 15 letech pravidelně snídá jen 46 procent chlapců a 42 procent dívek.
    Polovina třináctiletých a tři čtvrtiny patnáctiletých mají zkušenosti s tabákem. Ppravidelnými kuřáky je 18 procent patnáctiletých dětí, přičemž dívky kouří výrazně častěji než chlapci. V mezinárodním srovnání třináctileté Češky v kouření zaujímají druhé místo, hned za dívkami z Grónska. V pití alkoholu pak zaujímají třináctiletí i patnáctiletí příčku první. Více než pětina chlapců a čtvrtina dívek v devátých třídách základních škol má zkušenosti s pohlavním stykem. Čtvrtina dívek získala zkušenost s pohlavním stykem do 15 let.
    Heger k výsledkům uvedl, že dětský věk je období, kdy si člověk zakládá na nemoci. I malý pokles nemocnosti může přinést úspory zdravotnictví v řádech miliard. “Ke zdravotnímu životnímu stylu ale nelze donutit obyvatele ze dne na den,“ řekl ministr.
    Hlavní řešitel studie za ČR z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci Michal Kalman řekl, že řada dat nevyznívá pro české školáky a jejich zdraví příliš příznivě. “Důsledky takového chování můžeme pozorovat již dnes,“ shrnul.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele mau-mau
  mau-mau (anonym)

  Nadějné vyhlídky nejen pro ně, ale pro celou společnost :(

  Srp 03, 2012
 • Obrázek uživatele Lenny
  Lenny (anonym)

  Můžeme se těšit na další zvýšení počtu tlustoprdů a tlustoprdek.

  Srp 03, 2012
 • Obrázek uživatele 12345
  12345 (anonym)

  že to někdo zkusí nic neznamená. zkusí to téměř každej. kdo u toho zůstane, je otázka. a že maj zkušenosti se sexem se vůbec nedivim, i bych řekla, že realita je "horší". jejich boj, většina stejně bude litovat.

  Srp 03, 2012
 • Obrázek uživatele Janča
  Janča (anonym)

  Já se snažím aby moje děti byly hodně v pohybu. Pořád chodíme na procházky anebo si hrají venku. Samy to chtějí a já jsem za to ráda. Ještě jsem jim chtěla posílit imunitu, protože chodí do školky a koupila jsem jim imunit hlívu mickey. Je to hodně dobré a opravdu účinné.

  Srp 04, 2012
 • Obrázek uživatele vitásek
  vitásek (anonym)

  a na tom je neco k diveni?podle me vubec nic.vzdyt se staci podivat na stav nasi spolecnosti,kam jsme to dopracovali za 23let po te sametove komedii.... tady v te republice se resi jine zajmy nez beznych lidi-zajmy jen tech nejbohatsich,a tech tam nahore.... a na nejakych obycejnych lidech ani detech nikomu zalezet nebude,svedou to na krizi a na nedostatek penez,ktere se jinde plnymi hrstmi ztraceji a rozhazuji.... ale uz budu koncit,nechci se zlobit.... jen dodam,ze napr.ve Spanelsku je vek pro pohlavni styk a trestni odpovednost 13 let....

  Srp 05, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama