Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Tourettův syndrom - zlobivé děti

Učitelé trestají poznámkami neposedné děti, které vyrušují a nedokážou udržet pozornost, přitom řada z těchto dětí za své chování nemůže, protože trpí vrozeným onemocněním mozku, Touretteovým syndromem. Projevuje se nápadnými grimasami, mrkáním, trháním hlavou a končetinami, posmrkáváním, chrochtáním, pískáním či opakováním vět druhých. Syndrom nesnižuje inteligenci, trpěli jím například hudebník Wolfgang Amadeus Mozart či spisovatel Charles Dickens.

"Tiky se zhoršují při stresu a nedají se vůlí potlačit. Člověk má neodolatelné nutkání dělat právě to, co nesmí," řekl ČTK Ivo Toman, který syndromem trpí. Ve škole měl kvůli svému chování problémy a hrozilo, že bude muset přejít do zvláštní školy. Díky učitelům, kteří jeho problémy pochopili, nakonec vystudoval i vysokou školu a získal titul inženýr.

Teď jako místopředseda Sdružení ATOS (Asociace pacientů s Touretteovým Syndromem) chce šířit osvětu o nemoci. "Potřebujeme, aby se o tomto postižení veřejně mluvilo, jedině tak nás společnost přijme a nebude nás brát jako vadné," vysvětlil. Lidé s tímto postižením se stydí chodit do společnosti, straní se ostatních. Mnohým se uleví, když zjistí, že nejsou vadní, ale mají vrozené mozkové poškození. Sdružení vydalo o nemoci informační CD, které chce rozesílat do škol.

"Je to pro veřejnost nepochopitelné onemocnění. Středověká inkvizice tyto lidi označovala za posedlé ďáblem a upalovala je," poznamenal Toman.

Pacienty těžko někdo přehlédne. Budí pozornost, o to víc musejí tiky dělat. Lidé nevědí, co si o jejich chování myslet. Syndrom je spojen s dalšími obtížemi, jako je dysgrafie a dyslexie, což jsou problémy se čtením a psaním. Extrémním projevem je koprolálie, tedy nutkané vyslovování sprostých slov. Obrovským problémem je hyperaktivita.

Touretteovým syndromem trpí jeden člověk z 1000, muži čtyřikrát častěji než ženy. Po narození vypadá dítě zdravé, postižení se projeví kolem šestého roku věku. V Česku by mohlo žít až 100.000 lidí s tímto syndromem, přitom o nich lidé vědí méně než třeba o neslyšících, kterých je 15.000.

Učitelé nevědí, jak takové dítě ve třídě zvládnout, a lékaři nevědí, jak je léčit. Obvykle dají psychiatrické léky na zklidnění, ty ale jen otupí pozornost, tiky nepotlačí. Proto Toman, podobně jako řada dalších léky nebere. Nutkavé mávání rukou na chvíli zvládne, když pohybuje v botě prsty na nohou. Zvukové projevy se snaží načasovat tak, aby zrovna kolem byl hluk.

"Dá se to chvíli odsunout, ale pak s o to větší silou se musí vnitřní přetlak uvolnit," popsal. I přes tyto obtíže vystudoval a oženil se s bývalou modelkou. Přednáší podnikatelům o tom, jak dosáhnout úspěchu v podnikání. Je tak dokladem toho, že lidé s Touretteovým syndromem nepotřebují lítost a nadávky, ale dokážou být úspěšní a žít plnohodnotný život. "Nehledáme výmluvy, ale pochopení a přijetí," shrnul Toman.
Naďa Myslivcová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (19)

 • Obrázek uživatele majka
  majka (anonym)

  Tourettův syndrom se dá zkorigovat na úplné minimum metodou SRT

  Zář 16, 2009
 • Obrázek uživatele dany
  dany

  Tourettův syndrom se dá...dobrý den, majko prosím poskytněte více informací o metodě SRT (případně kde či na koho se můžu obrátit) někde jsem již tento název zaslechla a nemůžu se metody dopátrat... mám dítko s tiky, blíží se hranici 6 let, projevy se zhoršují... děkuji předem!!!

  Led 05, 2010
 • Obrázek uživatele jaran02
  jaran02

  Podle mého názoru a také toho jak se cítím už řadu let nemůžu souhlasit s paní Majkou.Vystřídal sem řadu léků ale pocity z požití některých radši nebudu ani říkat.Deprese a Tourettův syndrom z mého hlediska je to nejhorší co mě mohlo v životě potkat jedná se hlavně o bezdůvodné střídání nálad a vše co s tím souvisí .Myslím že v tomto moc pomoci asi nebude.Léčba mě připadá jako pokus-omyl .Nejhorší jsou na tom lidé z mého blízkého okolí nevím co si o mne myslí nebot sem každou chvilku jinačí i já v tom mám zmatek.

  Led 15, 2010
 • Obrázek uživatele Natura
  Natura

  Podle mého názoru a také toho...Je fakt, že se s tím až tak moc dělat nedá, ale SRT není běžná léčba a obvykle to nedělají ani doktoři. Nevím nakolik je účinná u TS, ale ve skutečnosti se z TS ještě nikdo nevyléčil. Je to geneticky dané onemocnění, nevím, jestli by bylo možné najít způsob, jak ho eliminovat. Tak jako člověku bez ruky ruka pomocí léků nebo terapie taky nedoroste.   Léky tlumí tiky, ale v zásadě moc nepomáhají, spíše mají mnoho vedl. účinků. U dospělých je možno pomocí psychoterapie se alespoň vyrovnat s těmi projevy. Vyléčit to nejde, zmírnit ano. A i to je hodně individuální.  

  Led 15, 2010
 • Obrázek uživatele Zuzana
  Zuzana (anonym)

  Ak si prečítate o tourette na ang.stránkach nájdete tam, že lieky ktoré predpisujú pri tejto chorobe majú množstvo vedľajších účinkov, a preto treba zmeniť životosprávu: žiadne cukry, vit.B(uvádza sa tam 3x dopor.dennej dávky, Magnezium, 3-omega mast.kyseliny, lecitín.Je to beh na dlšiu trať, ale je účinný a treba vydržať!

  Feb 10, 2010
 • Obrázek uživatele mira232
  mira232 (anonym)

  to jsem nevedel ze ceska republika ma 100 milionu obyvatel. novinari naucte se pocitat. kdyz je to jeden clovek z tisice a u nas zije 10 milionu lidi tak logicky jich nemuze byt 100 tisic ale 10 tisic. to jsme se ucili uz na zakladni skole.

  Dub 14, 2010
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Dobrý den,prosím o radu.Zajímalo by mě zda se dá tento syndrom,zjistit na eeg na neurologii.Mám dcerku 6let,zhruba před rokem začala mít tiky,ty po třech měsících ustaly a nyní se vrátily v mnohem horší podobě a je jich více.Dnes jsme byly na neurologii a pan doktor říkal,že neurologicky je z jeho pohledu v pořádku.A že na zjištění zda je to nějaká tiková porucha je potřeba mnohem více času a teď je ještě brzy.Zapomněla jsem se zeptat,zda by se to nějak projevilo už nyní na tom eeg.Děkuji za každý názor.

  Led 24, 2011
 • Obrázek uživatele Natura
  Natura (anonym)

  Dobrý den,prosím o...Ne, nedá se vidět na EEG, ani jinde.

  Led 24, 2011
 • Obrázek uživatele Lili
  Lili (anonym)

  Je možné diagnostikovat TS nějakým vyšetřením mozku? Nebo se diagnostikuje pouze posouzením příznaků? Protože je to prý porucha nějakých ganglií v mozku, tak se to přece musí dát nějak fyzicky diagnostikovat...?

  Feb 18, 2011
 • Obrázek uživatele Natura
  Natura (anonym)

  Je možné diagnostikovat TS...Mělo by to jít kompletním rozborem DNA, protože je to geneticky dané onemocnění. Ale je to tak drahé vyšetření, že se docela spolehlivě diagnostikuje na základě příznaků. Neurologové už to naštěstí znají a dokážou zařadit. TS je od ostatních tikových poruch celkem snadnou rozlišitelný. Navíc tyhle děti mívají i jiné neurologické problémy, obvykle ADHD apod.

  Feb 18, 2011
 • Obrázek uživatele Lili
  Lili (anonym)

  Natura: Díky za odpověď. V mém případě mám TS já sama a také jsem ho docela dobře sama diagnostikovala (vlastně už od malička jsem věděla, že se mnou není něco úplně v pořádku). Žádné další problémy jako ADHD nemám, snad jen občas nějaké prvky OCP, i když ne nějaké zásadní rituály. Mám malého syna, tak čekám, jestli se něco neprojeví a mám z toho velký strach, protože projevy, zvlášť u dětí, mohou být daleko horší než ty moje. Proto mě napadlo, kdyby existovala nějaká vyšetření, že bych to konečně začala nějak řešit, alespoň se pro začátek dozvědět, jak je to vlastně se mnou. Protože já jsem s tím zatím nikde nebyla. Tak holt budeme s hrůzou čekat, malému jsou teprve 2 roky. A stejně se to léčit nedá, že.

  Feb 20, 2011
 • Obrázek uživatele Natura
  Natura (anonym)

  Natura: Díky za odpověď. V...Léčit se to nedá, i když u těžších případů se dávají antipsychotika, ale ty extrémně uspávají, a dětem bych je dávala jen ve výjimečném případě. Lili, ale přece není třeba trnout hrůzou, že syn bude mít TS. Kazíte si nejkrásnější roky Vašeho syna. Vůbec to nemusí být. Mám syna, který to nemá vůbec v anamnéze, a stejně TS má. To je různé. Ale i kdyby to Váš synek měl, tak je velká šance, že se to kolem puberty eliminuje. třeba tak jako u našeho synka. Třetina TS v pubertě jakoby sjkoro vymizí, třetina se tomu docela přizpůsobí a je schopna s tím pracovat, a třetina s tím hold zápasí tvrdě celej život, no. Ale neumírá se na to, nemalujte hned čerta na zeď, třeba TS vůbec malej nebude mít. Držím pěsti.

  Feb 20, 2011
 • Obrázek uživatele Lili
  Lili (anonym)

  Já vím, jsou daleko horší věci,navíc kdyby to každý měl tak jako já, bylo by to ještě dobré. Ale viděla jsem nějaká videa a pořady s dětmi, které to podle mě měly dost hrozné, mohlo by je to vyřadit ze společnosti. Syn je chytrý a bystrý, milý kluk. Tak bych nerada, aby byl nějak ve společnosti trestaný. A kdy se to projevilo u vašeho syna? Já jsem to také měla jako malé dítě, naši si říkali, že jsem asi neurotik a nijak to neřešili, ani se o tom tenkrát nic nevědělo. A pravda je, že v pubertě se to asi zastavilo, protože více uvědomovat jsem si to začala až tak po 20ce. Pak mi teprve došlo, že jsem to vlastně už měla jako malá. Takže bohužel, u mě je to horší až v dospělosti.

  Feb 24, 2011
 • Obrázek uživatele zuzana
  zuzana (anonym)

  Moja skúsenosť je, že okolo puberty je to "na palicu" zdedil to i ml.syn a teraz má 11 a tiež je to brutál, ale skutočne vekom to opadá

  Bře 03, 2011
 • Obrázek uživatele juro
  juro (anonym)

  Mam syna 16 rocneho, par rokov naspat som pozoroval nejake zvlastne tiky. Boli to vecsinou vrbalne prejavy. Zhruba pred troma tyzdnami sa objavili vulgarne slova. Dnes je to najhorsie obdobie ake som zazil.

  Led 27, 2013
 • Obrázek uživatele Zuzana
  Zuzana (anonym)

  Dobrý den všem, sháním někoho, maminku či tatínka, který by byl ochoten promluvit na kameru (anonymně)o tom, jak moc je těžké nebo co obnáší péče o dítě s Tourettovým syndromem. Pracuji pro TV Barrandov a na toto téma chystáme reportáž do hlavních zpráv. Praha a okolí

  Feb 18, 2014
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Dobrý den všem, sháním...Zuzano, zkusila jste již kontaktovat někoho ze sdružení ATOS (http://www.atos-os.cz)? Páni MUDr. Ondřej Fiala a Ing. Ivo Toman již mají zkušenosti s médii a dokáží o dané problematice zasvěceně a pravdivě informovat. Pokud nehledáte za každou cenu jen senzaci, oslovte je, třeba Vám vyjdou nějak vstříc...

  Feb 18, 2014
 • Obrázek uživatele Lili
  Lili (anonym)

  Zuzano, a kdy to budete vysílat? Jsem na to zvědavá, určitě se chci dívat ;-)

  Bře 06, 2014
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  Dotazník pro rodiče dítěte s postižením Milí rodiče, jsem studentkou VOŠ oboru Předškolní a mimoškolní pedagogiky a dovoluji si Vás tím požádat o vyplnění dotazníku. Výsledky budou zpracovány v mé závěrečné absolventské práci. V žádném případě nebudou dále nikomu a nikde poskytovány. Dotazník je zcela anonymní. Cílem tohoto průzkumu je zjistit problematiku rodin s postiženým dítětem. Děkuji za Váš čas a ochotu ke spolupráci ;) https://www.survio.com/survey/d/V4X9A3D9W3N2I3T9L

  Led 28, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama