Reklama

Testy na Downův syndrom dětí

Krnovská nemocnice začne od listopadu dělat speciální testy, které díky biochemickému a ultrazvukovému vyšetření těhotných žen mohou včas odhalit obávaný Downův syndrom, vrozenou vadu lidského plodu. Unikátnost zaváděného screeningového vyšetření spočívá v tom, že jeho účinnost dosahuje až 90 procent, řekl ČTK zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov Martin Havlík.

V kraji toto vysoce specializované vyšetření těhotných žen dosud nabízela pouze Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. "Vyšetření se skládá ze změření šířky podkoží na šíji plodu a ze stanovení hormonů v mateřském séru ke konci prvního trimestru těhotenství. Získané hodnoty dále zpracovává počítačový program, který určí konečné riziko Downova syndromu. Měření nejsou jednoduchá a o stanovení rizika rozhodují desetiny milimetru," uvedl Havlík. Screeningové vyšetření bude prováděno u každé těhotné ženy, která o toto diagnostikování požádá, dodal.

Downův syndrom je genetická anomálie, kterou provází typických vzhled, například šikmo posazené oči, nižší postava a krátký krk. Postižení jsou mentálně retardovaní a také náchylní k nemocím štítné žlázy, dýchacího ústrojí, srdečním vadám, snížené imunitě a poruchám zraku a sluchu.

Na celém světě se každoročně narodí přibližně 100.000 novorozenců s Downovým syndromem, jedno postižené dítě tak připadá na každých 700 živě narozených dětí. V České republice se v posledních letech rodilo ročně přibližně 70 dětí s Downovým syndromem, což představuje jedno dítě na 1500 novorozenců.

Elena Mazurová - ČTK

Reklama

Reklama

Komentáře

Karla (Ne, 3. 12. 2006 - 06:12)
Kamaradce me dcery se bohuzel narodil klucina takto postizeny.Matka tvrdila,ze byla na vsech vysetrenich a to v O.Porube.Je mozne,ze se lekari ve vysledcich zmylili:Ja tvrdim,ze ne.Me dceri taky testy naznacily,ze by mohlo dojit k teto poruse,ale po odebrani plodove vody bylo vse v poradku.Vnucka se narodila zdrava.Urcite je na matce,ktera se rozhodne po pouceni lekare porodit takto postizene dite.Nejsem pro interupce,mam 3 deti,ale ve 2 pripadech jsem i kdyz je to 20 let zpet dala na doporuceni lekaru si nechat dite vzit.A to jeste nebyly takove spolehlive vysetreni.Byly to jen obycejne zardenkyKazda matka by si mela uvedomit,co ji v zivote ceka,zvlast,kdyz uz pecuje o jedno zdrave dite.Maminky,verte dnesnim vysledkum.
Magdaléna (Ne, 3. 12. 2006 - 08:12)
Myslím si,že se to klidně klidně může stát.Z námé řekli,podle vyšetření,že bude mít postižené,nedala se a má zdravou holčičku,takže bych tomu věřila.U plodovky je 100%pohlaví.
iva (Po, 4. 12. 2006 - 07:12)
Magdalenko mate úplnou pravdu,mám dítě s Downovým syndromem a měla jsem krevní testy úplně v pořádku,tudíž na plodovou vodu jsem nemusela .Mnoho žen u Dovnova syn.má krev v 16. týdnu v pořádku .Plodová voda zjistí Downa,rozštěp páteře a bříška a pohlaví to je vše,a mamina si myslí že porodí zdravé dítě a pak dítko má mnohem horši postižení než je DOWNUV syvdrom.Genetika umí vyšetřit mnohem více,ale běžně se dělá jen tohle základní.A nevím jak bych se smířila s potratem ve 21. týdnu vždyt některé děti už se takle rodí zdrav.je udržují ve většině případu jsou mentálně zaostalé,tak proč zrovna dauník by musel zemřit,jen proto,že umíme vyšetřit 21.chromozon a víme ,že dítě se takhle narodí,mi to připada nespravedlivé.Jsem zdrav.sestra a vím jak každá máma chce aby dítě přežilo ač už značně nezralé s možnosti vady-jen jej udržet na přístrojích,tak proč Downa zabíjet ve 21.týdnu.
Helena (So, 7. 4. 2007 - 00:04)
Náhodou mi nedávno říkala známá,že potkala svou známou,jejíž dceři se narodilo dítě s Downovým syndromem /pohlavísi nepamatuji/.Jak z toho byli všichni špatní, nikdo to nečekal,protože prošla údajně i nějakým vyšetřením na zjištění tohoto syndromu a vše dopadlo dobře. Po porodu čekali ještě 14 dní na potvrzení,že opravdu se jedná o toto postižení. Takže není vše 100%ní !
pavlina (Pá, 6. 4. 2007 - 11:04)
Byla jsem na testech a vysledky nebyli v pořádku mám jít na odběr plodové vody a mám strach
taky iva (Pá, 6. 4. 2007 - 13:04)
plne s ivou souhlasim.taky jsem byla na plodovce,ale kvuli veku,bylo mi pres ctyricet.Sla jsem jen pro klid v rodine,protoze by mne stejne nikdo nepresvedcil,abych zabila i postizene dite ve 21tydnu.Proste by mi to svedomi nikdy nedovolilo a ja bych se s tim nikdy nevyrovnala.Synek je v poradku za coz jsem nesmirne vdecna.
R. (Pá, 6. 4. 2007 - 22:04)
Odmítla jsem všechna vyšetření ve svém druhém těhotenství. Věděla jsem, že dítě chci (jakékoliv) a rozhodně jsem se nechtěla stresovat jako několik mých známých, kterým se nakonec narodilo zdravé dítě, ale jejich tritest vykazoval pozitivitu. Třásly se celé těhotenství. Myslím, že takto uměle vyvolaný stres je pro maminku i její dítě opravdu zbytečný a škodlivý. Doktor mi napsal do průkazky, že jsem vyšetření nežádala, protože bych na jeho výsledek stejně nereagovala. Narodil se mi krásný a zdravý chlapeček i bez všech testů a odběrů. R.
Matka (Pá, 6. 4. 2007 - 22:04)
Pavlíno neboj se je to dnes úplne normální a není to bolestivé nestresuj se a budes mít jistotu a pak múzes dál se rozhodnout sama.Neboj se toho.
dáša (St, 9. 5. 2007 - 15:05)
Pavlíno, prosím, ozvěte se mi na mail adresu dasasmrzova"opost.cz
děkuji
dáša (St, 9. 5. 2007 - 15:05)
Pavlíno, prosím, ozvěte se mi na mail adresu dasasmrzova"opost.cz
děkuji
dasule94 (Po, 4. 6. 2007 - 12:06)
Dawnuv syndrom je opravdu zla choroba a ja lituji vsechny lidi ktereho maji a preji jim vse nejkrasnejsi do zivoty!
Peťula (Po, 11. 6. 2007 - 22:06)
Zítra jedu do Krnova na screening tak jsem zvědavá. jen nevím kde to najdu ale tak snad se uvidí
Návštěvník (Čt, 18. 10. 2007 - 18:10)
lll
Eva (St, 21. 11. 2007 - 19:11)
Downův syndrom není nic tak hrozného. Tady je adresa blogu rodičů holčičky s DS. Její rodiče věděli, že ho má, ale na potrat nešli a nelitují toho. http://unringingthebell.typepad.com/my_weblog/2007/11/index.html
mike (Čt, 22. 11. 2007 - 16:11)
není tak hrozná pokud jí netrpíte :)
Návštěvník (Čt, 22. 11. 2007 - 22:11)
Ještě to přelouskat anglicky...
Eva (Út, 11. 12. 2007 - 18:12)
Tak dobře, tady je i něco česky: http://hem.fyristorg.com/ds/andra_spraak/tjeck/tjeck.htm
Petra (Čt, 12. 6. 2008 - 13:06)
já jsem ráda, že existuje screening, který umožňuje dle výsledků k dalšímu postupu zjištění vývojových vad.. Bohužel moje druhé těhotenství musím ukončit, protože plod má DS a já bych nedokázala porodit na svět nemocný dítě :-(
Katka (Po, 8. 12. 2008 - 11:12)
Ahoj Petro,taky jsem k tomuto řešení přistoupila jelikož jsem matka dvou dětí vím ,že je důležité zdraví,a navíc kdo se o tak postižené dítě bude starat až my rodiče tady nebudeme....dnes máme třetího chlapečka je mu 22měsíců a je zdravý,nelituji svého rozhodnutí.držím palce.
Olina (Čt, 6. 11. 2014 - 01:11)
Otázky, proč dochází ke vzniku downova syndroma jsou hezky vystihnuty v tomto článku o vzdělávání dětí s downovým syndromem.
? (So, 23. 5. 2015 - 18:05)
Četla jsem že test se dělá z plpdové vody ale je tam i riziko poptratu,dále ultrazvuk a nějaké testy které ale ukazují jen míru toho že je možnost této vady,pak již placené i jen z krve ...nějaká maminka ale psala že jí i tento drahý test ukázal nějakou možnost vady,nemohla uvěřit tak šla stejně na tu plodovou vodu a ukázalo se že má být bez vady,tak to nechápu co je tedy spolehlivé,řešil jste to někdo? některé ženy psaly že přes možnost vady donosily a měly zdravé dítě jiné to radši rovnou vzdaly že to nebudou pokoušet.
... (Ne, 24. 5. 2015 - 14:05)
známá se dost bojí a asi neví jak se rozhodnout,může tu někdo říct svojí zkušenost co si myslíte o testech?
Plodová (Ne, 24. 5. 2015 - 14:05)
Četla jsem že test se...voda je taková jistota.Pokud tam se ukáže,že bude postižení,pak je to velmi pravděpodobné,ještě jsem neslyšela,že by se pak narodilo dítě zdravé.Pravda také jemže po tomto vyšetření se může potratit,ale pokud někdo nemá rizikové těh.,pak bych se toho tolik nebála.
? (Ne, 24. 5. 2015 - 14:05)
voda je taková jistota.Pokud...Jde právě o pani které už je skoro ke čtyřicítce,jenže to má uměle a tak to by byla škoda,když to nešlo a už si toho skrz to užila dost než se to vůbec povedlo.A právě zase ten pocit že to je třeba v pořádku ale kvůli jistotě by mohl vzniknout potrat je hrozná.Snad se to moc často nestává,
tak děkuji za názor.
Markéta (Ne, 28. 1. 2018 - 10:01)
Dotazník pro rodiče dítěte s postižením
Milí rodiče,
jsem studentkou VOŠ oboru Předškolní a mimoškolní pedagogiky a dovoluji si Vás tím požádat o vyplnění dotazníku. Výsledky budou zpracovány v mé závěrečné absolventské práci. V žádném případě nebudou dále nikomu a nikde poskytovány.
Dotazník je zcela anonymní.
Cílem tohoto průzkumu je zjistit problematiku rodin s postiženým dítětem.
Děkuji za Váš čas a ochotu ke spolupráci ;) https://www.survio.com/survey/d/V4X9A3D9W3N2I3T9L
Reklama