Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Tělo děťátka

První krok, který rodiče učiní, jakmile opustí nemocnici a vrátí se domů, je ten, že si prohlédnou nový přírůstek do rodiny. Pokud očekáváte, že budete mít dítě jako obrázek, budete téměř určitě zklamáni. Děťátko nedávno opustilo pohodlné lůno, ve kterém příjemně strávilo devět měsíců. Bezprostředně po porodu mívá jeho pokožka našedivělý nebo namodralý nádech.

V děloze děťátko zásobovaly kyslíkem červené krvinky z vašeho krevního oběhu. Když novorozeně zakřičí a začne dýchat, nalije se mu do plic, které poprvé vydechnou, zdravá červeně zbarvená okysličená krev a začne se postupně rozlévat do všech částí těla. Na vlastní oči spatříte, jak pokožka vašeho dítěte zrůžoví a zčervená, i když jeho ruce a nohy mohou zůstat ještě několik hodin po porodu namodralé a studené.

Přestřižením pupeční šňůry se iniciuje dýchání. Když se dítě poprvé nadechne a zakřičí, rozšíří se mu přitom plíce, a tím se prohlubuje dýchání. Když bylo vaše děťátko v děloze, mělo plíce naplněné plodovou vodou. Trocha plodové vody odejde z plic při porodu a její zbytek tělo v několika hodinách života vstřebá.

Děťátka normálně dýchají rychleji než dospělí. Až si budete své novorozené odvážet z nemocnice domů, napočítáte mu čtyřicet až šedesát vdechů za minutu, zatímco dospělí dýchají desetkrát až dvacetkrát za minutu. Kojenci dýchají velmi rychle a dokážou na tři až čtyři vteřiny zastavit dech. Pokud se dýchání vašeho dítěte pohybuje v těchto mezích, je všechno v pořádku. Ale jestliže si své děťátko odvezete domu a dýchá více než osmdesátkrát nebo devadesátkrát za minutu, jestliže dělá při dýchání dlouhé přestávky, nemá zdravou barvu kůže, nebo jestliže vás prostě nevnímá, zavolejte okamžitě lékaře.
Novorozeňata mají malé srdíčko a tenkou hrudní stěnu. Mezi srdečním svalem a kůží, která pokrývá hrudník, není příliš mnoho tkáně. Je možné, že po celé ploše hrudníku budete moci změřit srdeční frekvenci a vnímat tlukot srdce. Pokud vaše dítěte něco rozruší nebo podráždí, může jeho srdeční frekvence dosáhnout 200 úderu za minutu. Ve spánku bývá jeho srdeční frekvence okolo sta úderů za minutu. Pro srovnání, průměrný tep dospělého člověka je 60 až 80 úderů za minutu.

Tělíčko vašeho dítěte může být potaženo vrstvou nazvanou vernix caseosa, novorozeneckým mázkem. Tato vrstva, připomínající sýr, chránila tělo dítěte po dobu, kdy uvnitř dělohy plavalo v plodové vodě. Čím později se dítě narodí, tzn. čím déle zraje, tím tenčí vrstvou vernix caseosa se pokožka potáhne. Jestliže se vám dítě narodilo po plných devíti měsících vývoje v děloze, možná tento mázek ani nepostřehnete. Pokud se dítě narodí předčasně, zůstane mu na pokožce ještě určité množství tohoto mázku. Některé matky se snaží děti tímto přírodním pleťovým "mlékem" masírovat, aby se mázek vstřebal do pokožky, místo aby dítě od tohoto mázku umyly.

Některé nedonošené děti mohou být pokryty lanugem, velmi jemnými vlásky po celém těle. Ty zmizí během několika týdnů. U donošených dětí se může lanuga vyskytnout na ramenou a na lopatkách. Pokožka dítěte vám může připadat suchá a šupinatá. V průběhu prvního nebo druhého týdne po narození se pokožka může trochu loupat. Vaše dítě může mít na těle několik červených růžic - malých svazečku kapilár, které se nahromadí na šíji, očních víčkách nebo na špičce nosu. Tato místa obvykle do několika měsíců vyblednou a sama od sebe vymizí.

Někdy se vám může zdát, že vaše dítě (nezáleží na tam, jestli to je chlapeček nebo děvčátko) má oteklé nebo naběhlé pohlavní orgány. Také prsa mohou vypadat zdánlivě zvětšená a dokonce z nich může během prvních dvou týdnů vytékat trocha mléka. U děvčátek se může vyskytnout nepravá menstruace - slabé krvácení z pochvy. Všechny tyto jevy jsou způsobeny hormony, které jste dítěti předala v době, kdy se ještě vyvíjelo v děloze. Tyto potíže jsou neškodné, a jakmile si dítě zvykne na okolní svět, samy zmizí.

Zdroj: Velká kniha zdraví dítěte - Janet Zand, Rachel Walton

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele I.K.
  I.K. (anonym)

  JE TO ZAJÍMAVÉ POČTENÍČKO!

  Feb 24, 2006
 • Obrázek uživatele Zzzzzzz
  Zzzzzzz (anonym)

  Lngutouogigi

  Bře 04, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama