Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Za tajné potraty zaplatí ročně 70 000 žen životem

Podle posledních zpráv je daň za tajné potraty v zemích, kde je umělé přerušení těhotenství zakázané, zaplaceno příliš vysokou daní. Ročně zemře na pokoutně provedený gynekologický zákrok sedmdesát tisíc žen, z toho více než polovina v Asii.

Mezinárodní konference pro populaci a rozvoj (ICPD) v Cairu varovala, že je pro lidská práva v mnoha zemích činěno příliš málo. Nelegální potraty jsou podle odborníků jedny z nejnebezpečnějších zákroků, za něž se platí příliš drahá daň v podobě tisíců zmařených lidských životů.
"Tajné potraty stojí mnohé ženy, a nejen v Asii, život, nebo jim na zbytek života vážně poškodí zdraví," prohlásila Elizabeth Maguireová, odbornice na lidská práva, reprodukční lékařství a vzdělávání žen, a vyzvala Spojené národy, aby do roku 2015 výrazně pomohly snížit počet utajených potratů.


"V některých zemích jsou takové potraty až v padesáti procentech jediným důvodem úmrtí během těhotenství. Každou minutu na celém světě podstoupí čtyřicet žen pokoutně provedený potrat a denně jich na dvě stě na následky tohoto zákroku umře," prohlásila Maguireová.


Vlády samy přiznaly, že výrazným plus pro snížení úmrtnosti těchto žen je uzákonění práva na umělé přerušení těhotenství. Mezi největšími odpůrci bývají země ovládané silně věřícími, mezi západními státy sem patří tradičně Polsko, ale třeba také Spojené státy.


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Inna
  Inna (anonym)

  Je to hrozné, ale nic není větší zlo než nechtěné děti.

  Lis 12, 2004
 • Obrázek uživatele Esme
  Esme (anonym)

  To by som nepovedala - chyba je v spolocnosti, ktora sa nedokaze o dieta postarat. chapem ze nie je mozne matku nutit aby sa o dieta starala, ale na zabitie dietata to dovod nie je. okrem toho, co takeho strasneho by sa stalo, keby sa to dieta narodilo?

  Pro 27, 2004
 • Obrázek uživatele čtenářka
  čtenářka (anonym)

  cože? není nic hroznějšího? Takže jaký je Váš navrh na řešení? Nechtěla byste je náhodou všechny zavřít do plynové komory? Dítě nemůže být zlo. Zlo můžete být tak maximálně vy, pokud tohle říkáte. Dítě zplodíte sama! Vy jste za sebe zodpovědná. Dítě je ten největší dar, který můžete dostat, ale tohle vy asi nechápete. Jste určitě dvakrát starší než já (16), ale asi tak dvakrát dementnější. Bože! PS: Není větší zlo, nž pitomá ženská.

  Čer 09, 2005
 • Obrázek uživatele šestnáctka
  šestnáctka (anonym)

  To dítě nezplodíš sama, jak už bys při svém věku šestnácti let mohla pochopit. Je ti taky šestnáct let, ale částečně vypadáš, jako kdybys byla buď přísná katolička, nebo docela hloupá. Těm ženám se nemůžeš divit, většina z nich nemá prostředky na to, živit dítě sebe. Většinou jsou to ženy z rozvojových zemí. Nebo například v Polsku jsou potraty taky zakázány...Chtěla bych tě vidět, kdyby tě někdo znásilnil, jak bys zareagovala.

  Pro 29, 2006

Přidat komentář

Reklama

Reklama