Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Svět, v němž děťátko v bříšku žije

Děťátko se v matčině těle vznáší lehce a ve stavu beztíže podobně jako kosmonaut. Ve své teplé skrýši se během devíti měsíců pohodlně zařídilo. Má všechno, co potřebuje: teplo a bezpečí, ochranu a výživu. O tu se stará dokonale sladěný zásobovací systém.

Děloha je malý (až 10 cm dlouhý) sval ve tvaru hrušky, který však v těhotenství rozvine netušené schopnosti. Ke konci těhotenství se roztáhne od pánevního dna až k žebrům a stává se tak největším a nejsilnějším svalem v matčině těle. Tímto způsobem zajistí prostor, který dítě potřebuje ke svému vývoji. Děloha má tři otvory: dva vedou k vaječníkům a jeden k děložnímu hrdlu. Ten je až do poslední chvíle uzavřen hlenovou zátkou.

Plodová voda se vytváří už od čtvrtého do pátého týdne těhotenství a ke konci je jí v děloze asi 1 litr. Z 98 až 99% se skládá z čisté vody, dále z moči a kožních buněk dítěte a z hormonů a živin z placenty. Plodová voda je bezbarvá, chutná lehce nasládle a každé tři hodiny se obnovuje. Má víc funkcí: chrání dítě před teplotními výkyvy a infekcemi, zásobuje ho živinami, vylučuje odpad a v neposlední řadě ho chrání před stahy dělohy a tlumí nárazy zvenčí. Plodová voda dítě hřeje a chrání, placenta ho vyživuje.


Placenta
je houbovitá, tmavě červená tkáň, která do porodu naroste asi do velikosti dlaně. Zásobuje dítě krví obohacenou živinami a kyslíkem. Tepny odvádějí odpadní látky a nečistoty. Placenta za dítě přejímá funkce plic, ledvin a trávicích orgánů.

Pupeční šňůra zajišťuje spojení mezi dítětem a placentou. Krátce před porodem je asi 60 cm dlouhá a 2 cm tlustá. Probíhají jí dvě tepny a jedna žíla, které jsou spojené s játry dítěte.

Zdroj: G. Teusen, I Goze- Hanel - Prenatální komunikace, nakladatelství Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

  • Obrázek uživatele nani
    nani (anonym)

    Zajímá mne, jak se projevují důsledky předčasného porodu u lidí, kteří byli dříve narození(t.zn.dnes staří). Např.jestli se také dožívají vysokého věku, jestli např.mají častější choroby kardiovaskulární a další.. zkrátka když nebylo dítě plně donošené, musí mít nějaké důsledky nedostatečného vývinu orgánů.

    Črv 30, 2009
  • Obrázek uživatele Nika
    Nika (anonym)

    Moje babička se dožila 83 let. Choroby měla přiměřené věku. Prakticky jí trápili jen záda, která měla zničená celoživotní prací na poli. Když se narodila vážila přes 600g a "dopekli" jí na peci. Inkubátory tenkrát nebyly.

    Srp 04, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama