
Děťátko se v matčině těle vznáší lehce a ve stavu beztíže podobně jako kosmonaut. Ve své teplé skrýši se během devíti měsíců pohodlně zařídilo. Má všechno, co potřebuje: teplo a bezpečí, ochranu a výživu. O tu se stará dokonale sladěný zásobovací systém.
Děloha je malý (až 10 cm dlouhý) sval ve tvaru hrušky, který však v těhotenství rozvine netušené schopnosti. Ke konci těhotenství se roztáhne od pánevního dna až k žebrům a stává se tak největším a nejsilnějším svalem v matčině těle. Tímto způsobem zajistí prostor, který dítě potřebuje ke svému vývoji. Děloha má tři otvory: dva vedou k vaječníkům a jeden k děložnímu hrdlu. Ten je až do poslední chvíle uzavřen hlenovou zátkou.
Plodová voda se vytváří už od čtvrtého do pátého týdne těhotenství a ke konci je jí v děloze asi 1 litr. Z 98 až 99% se skládá z čisté vody, dále z moči a kožních buněk dítěte a z hormonů a živin z placenty. Plodová voda je bezbarvá, chutná lehce nasládle a každé tři hodiny se obnovuje. Má víc funkcí: chrání dítě před teplotními výkyvy a infekcemi, zásobuje ho živinami, vylučuje odpad a v neposlední řadě ho chrání před stahy dělohy a tlumí nárazy zvenčí. Plodová voda dítě hřeje a chrání, placenta ho vyživuje.
Placenta je houbovitá, tmavě červená tkáň, která do porodu naroste asi do velikosti dlaně. Zásobuje dítě krví obohacenou živinami a kyslíkem. Tepny odvádějí odpadní látky a nečistoty. Placenta za dítě přejímá funkce plic, ledvin a trávicích orgánů.
Pupeční šňůra zajišťuje spojení mezi dítětem a placentou. Krátce před porodem je asi 60 cm dlouhá a 2 cm tlustá. Probíhají jí dvě tepny a jedna žíla, které jsou spojené s játry dítěte.
Zdroj: G. Teusen, I Goze- Hanel - Prenatální komunikace, nakladatelství Portál
Komentáře (2)
- odpovědět
Črv 30, 2009- odpovědět
Srp 04, 2009Přidat komentář