Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Středomořská strava v těhotenství omezuje u dětí riziko astmatu

Těhotné ženy, které dávají přednost středomořské stravě, zřejmě chrání své děti před astmatem a dalšími alergiemi. Naopak zvýšená konzumace červeného masa může riziko těchto chorob zvýšit. K tomuto závěru dospěli vědci na Krétě, kteří zkoumali více než čtyři stovky matek a jejich dětí, a to od těhotenství až do šesti let věku dítěte.

Vědci zjistili, že astma a alergie se výrazně méně objevovaly u dětí, jejichž matky jedly v době těhotenství hodně zeleniny, ovoce, ořechů a ryb. Naopak v případech, že ženy jedly hodně červeného masa, tím se míní třikrát až čtyřikrát týdně, se toto riziko zvyšovalo.

Stejný tým vědců z Krétské univerzity se účinky středomořské stravy zabýval již dříve a dospěl k názoru, že děti, které ji jedí, mají nižší riziko vzniku astmatu a alergií. Nyní přišli na to, že ochranný účinek této stravy může začínat už v raném stadiu vývoje. Způsob stravování matky během těhotenství má podle nich větší dopad jako ochrana před astmatem a alergiemi než stravování samotných dětí.

Zvláštní ochrannou funkci má strava, při níž se konzumuje zelenina více než osmkrát týdně, ryby více než třikrát týdně a luštěniny nejméně jednou týdně, tvrdí krétští vědci.

Středomořská strava je totiž dobře vyvážená a je v ní hodně potravin, které obsahují užitečné vitaminy a minerály. Tato strava je také bohatá na antioxidanty, které pomáhají udržovat tkáně, tedy i ty v plicích, zdravé. O rybách je známo, že mastné kyseliny v nich obsažené pomáhají omezovat případné záněty.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele mário
  mário (anonym)

  Dobrý den přeji.Žena je těhotná a dostala chřipku.Potřebuju vědět jestli může paralen.A ještě potřebuju poradit co nakašel.

  Led 27, 2008
 • Obrázek uživatele dhn
  dhn (anonym)

  Dobry den, at vase zena zavola svemu gynekologovi nebo primo do porodnice pro radu. At se vam dari.

  Led 29, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama