Strach z porodu

Porod a narození dítěte jsou intenzivní zážitky a obavy při přípravě na porod dítěte jsou zcela přirozené. Tím, že svůj strach a obavy přijmete, pomůžete tak rozptýlit vliv, který na vás tyto emoce mají.

Udělejte si chvilku čas na své tělo a zkuste přejít jakékoli nepříjemné vjemy a všimněte si, kde v těle ukládáte obavy a starosti. Soustřeďte se na tyto vje­my a použijte slova, která vám pomohou vynést úzkosti na povrch.

Udělejte si ve svém deníku tři seznamy. Jeden bude seznam věcí, se kterými si děláte starosti. Druhý bude se­znam věcí, kterými si nejste jistá a třetí bude seznam věcí, o kterých máte pochybnosti.

Strach dává do pohybu fyziologický stres, což znamená vypuštění do oběhu silných chemikálii vyvolávajících reak­ci „boj nebo útěk“. Impuls bojovat, ani impuls utíkat od vlastních stahů vám během porodu zrovna moc neprospě­je. Stresové hormony zužují tepny, které přivádějí krev do dělohy a snižují účinnost stahů. Ukázalo se také, že fyzio­logie strachu snižuje práh bolesti.

Naučit se přenést přes obavy do stavu vnitřní rovnováhy a soustředění je neoceni­telná dovednost během porodu i vůbec v životě. Naštěstí máte vzácného spojence, se kterým toho můžete dosáhnout, a to je váš dech. Máte-li pocit, že ztrácíte na situací kont­rolu, můžete nastolit rovnováhu vědomým dýcháním.

Deepak Chopra - Magické začátky, Okouzlené životy

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (17)

 • Obrázek uživatele Zuza
  Zuza (anonym)

  No paráda, z porodu a těhotenství mám děsnou fóbii a oni hned na začátek dají takovouhle fotku....

  Bře 28, 2012
 • Obrázek uživatele Samurka
  Samurka (anonym)

  Ale ono, když to přijde, tak už to člověk bere jinak, má najednou dost odvahy a za to dítě to hlavně stojí.

  Bře 28, 2012
 • Obrázek uživatele Nechápu,
  Nechápu, (anonym)

  tak když máte strach, tak si ty děti nepořizujte. Buď díte chci nebo ne.

  Bře 28, 2012
 • Obrázek uživatele Zuza
  Zuza (anonym)

  Já jsem tu na Doktorce hledala nějaký povzbuzení, protože mám jarní depresi :o) A baflo na mě hned na začátku tohle. Děti nechci.

  Bře 28, 2012
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  Vždycky se musím smát těm filmům, kdy ženská rodí a řve u toho celou donu jako blázen. Opak je pravdou, tak hrozné to zase není, nebojte se!

  Bře 29, 2012
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Taky nechápu to řvaní. Je mi 55, syny mám dva a bolesti jsem žádný neměla a hlavně neřvala. Za šišku uheráku bych to klidně za někoho odrodila. Horší bylo pak to noční bdění.

  Bře 30, 2012
 • Obrázek uživatele Veronika
  Veronika (anonym)

  Je mi 23 rodila sem před dvěma lety a vůbec sem při porodu jako histerka neřvala....bolesti sem sice měla ale co-ty k tomu přece patřej....já sem měla velice rychlý porod takže já za sebe řikám není to tak hrozný jak se všude píše-ale taky se všude píše že každý porod je jiný,což je pravda...já radim hlavně se nebát a mít psychiku v pořádku pak bude všechno OK...(aspoň u mě to tak fungovalo)

  Dub 20, 2012
 • Obrázek uživatele Romana
  Romana (anonym)

  No paráda, z porodu a...Těhotenství je krásné období v životě ženy, které se opakuje jen několikrát. Proto si ho užívejte a vychutnávejte. Pravda je, že někdy je to období plné radosti z očekávání miminka a někdy období plné nervů a starostí aby vše dobře dopadlo a narodilo se zdravé, donošené děťátko. Porod je vyvrcholení tohoto období, žena by měla být psychicky připravena a natěšena na "malý uzlíček lásky", který opravdu stojí za to veškeré utrpení. Zkrátka, každý porod je jiný. Bohužel každý je bolestivý, ale bolest je pozitivní a brzy se na ní zapomíná. A hlavně "my ženský" fakt vydržíme hodně. Milé nastávající maminky,přeji vám všem, aby porod byl pro vás den "D", den kdy budete vzpomínat na to vaše děťátko-váhu,míru, vlásky, první přísátí k prsu, první pomazlení, pohlazení.... Přeji vám hodně síly a trpělivosti. Romana

  Kvě 10, 2012
 • Obrázek uživatele Pepina
  Pepina (anonym)

  Těhotenství je krásné...Romano, bolest je pozitivní? Co to je za blábol prosím tě? Jestli je tak pozitivní, tak proč se u zubaře lidi nechávají umrtvovat? Tuhle logiku vyznáváčů bolesti opravdu nikdy nepochopím.

  Kvě 12, 2012
 • Obrázek uživatele lída
  lída (anonym)

  Při porodu bolest prostě je. Jinak se tomu říká kontrakce a ty prostě bolí, no. Jenže když se miminko přisaje v tu chvíli maminka zapomene na strasti porodu. Mám tři děti a porodu jsem se nebála, ale těšila jsem se na mimčo.

  Kvě 12, 2012
 • Obrázek uživatele lži
  lži (anonym)

  Nechte si ty kecy typu "my ženy vydržíme hodně". Na všechny to neplatí. Na svůj porod nikdy nezapomenu. Svoje dítě sice miluji, ale znova bych do toho nešla ani za nic.

  Kvě 13, 2012
 • Obrázek uživatele tAK
  tAK (anonym)

  proč si ty parchanty pořizujete?

  Kvě 14, 2012
 • Obrázek uživatele Lidka
  Lidka (anonym)

  No paráda, z porodu a...Já na svůj první a poslední porod asi nezapomenu, roztrhla jsem se skoro až na záda a tý krve.. Rozhodně ta bolest pozitivní nebyla, museli mi dát kyslík a byla jsem jak v mrákotách... Ani nevím, krom té bolesti, nic... Obzvláště ne pozitivního...

  Kvě 14, 2012
 • Obrázek uživatele Pepina
  Pepina (anonym)

  Při porodu bolest prostě...Lído, a když spoustu žen bolí to kojení, tak co pak? Mě tyhle řeči fascinují, jak demagogicky mažou ženám med kolem pusy a zlehčují někdy velmi realnou a traumatizující bolest řečmi, že ženy na to jsou stavěne a takové podobné bláboly. Kdyby na to byly stavěné, tak je to nebolí, jenže lidské rozmnožování je jaksi nedokonalé, protože nezáleží na jedinci, ale na přežití rodu jako celku. Proto ne vždycky všechno funguje tak ideálně, jak se to někteří demagogové snaží vykraslovat.

  Kvě 14, 2012
 • Obrázek uživatele Nešukejte a budete mít po fóbiích z rození harantů
  Nešukejte a bud... (anonym)

  .

  Kvě 15, 2012
 • Obrázek uživatele Adéla L.
  Adéla L. (anonym)

  .Já šu**m od 14 let, ale jsem "antikoncepční" a proto fobií netrpím. A haranty nechci!

  Kvě 15, 2012
 • Obrázek uživatele Dagmar
  Dagmar (anonym)

  strach z porodu má snad každá žena,protože bolest vyzařuje strach,vím že po porodu se všechno zapomenout nedá jeto vlastně téma které se vám stále vrací na které je nejvíce diskuzí , každý porod je jiný já prodělala dva a každý probýhah jinak,mohu říct že první trvál déle ale u druhého jsem mněla větší bolesti.

  Kvě 15, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama