Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Stavebnice rozvíjí tělesné i duševní dovednosti dítěte

Mají-li se malé děti něco naučit, je podle Hany Pačesové z Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Prahy 10 vhodné motivovat je hrou se stavebnicí.

"Při porovnání dětí, jež mají stavebnici doma či ve školce, a těch, které nemají možnost si s ní pravidelně hrát, se potvrdilo, že obohacuje dětský svět," řekla Pačesová novinářům. Podle ní se předškolní děti od rána do večera něco učí. "Mají-li to dělat ochotně, s láskou a dobře, musíme je motivovat. Nejlépe to jde hrou se stavebnicí," upozornila.

Stavěním kostek dítě podle Pačesové rozvíjí jemnou motoriku, protože musí do prstů brát různě velké a tvarované dílky a skládat je podle potřeby dohromady s jinými. Učí se poznávat tvary, velikosti a barvy - je tedy také pomůckou didaktickou. Děti se nemusí držet nabízených předloh a mohou si vymýšlet vlastní stavby, čímž prokazují tvořivo

st. Stavebnice vede i k rozvoji řeči - učitelky v mateřských školách nebo rodiče pobízejí děti, aby pojmenovaly, co složily, ale například i jednotlivé díly. Stavebnice totiž často znázorňují určité prostředí - zoologickou zahradu nebo fotbalové hřiště. Děti pak přiřazují figurky a díly do správných kombinací. Tak rozvíjejí paměť, logiku a chápání souvislostí.

Hra se stavebnicí umožňuje, aby si dítě stavělo zcela podle vlastní fantazie. "A když je dílo hotovo, mohou si všichni sednout a přemýšlet o tom, zda je stavba pěkná, líbivá i pro ostatní, zda například mosty nad silnicí nejsou tak malé, že jimi žádné autíčko neprojede," podotkla Pačesová.

Široká barevná škála dílků stavebnic podle ní také podporuje barevné vnímání - děti se přesvědčí, které barvy k sobě ladí. Navíc může vytvořený model sloužit jako předloha k malování.

Autor: Naďa Myslivcová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  A s čím si teda vaše deti nejraději hrají? Hledám něco jak domů tak i na zahradu, s čím by se mohli děcka vyřádit.

  Bře 25, 2018
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  A s čím si teda vaše deti nejraději hrají? Hledám něco jak domů tak i na zahradu, s čím by se mohli děcka vyřádit.

  Bře 25, 2018
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  Vítězí tablety! S tím si hrají nejraději. Stavebnice tady ani nereklamujte.

  Bře 25, 2018
 • Obrázek uživatele Peťa
  Peťa (anonym)

  Myslím, že je docela škoda, aby dítě sedělo celý den u tv a u tabletu. My hodně hrajeme doma hry a stavíme, nejoblíbenější máme tyhle kostky www.cihlicky-pro-deticky.cz děcka si s nima hrají i v létě na zahradě. A hlavně baví kamarády, když přijdou na návštěvu.

  Bře 26, 2018
 • Obrázek uživatele Tereza
  Tereza (anonym)

  Taky teda zrovna moc neuznávám, aby děcka seděly u tv nebo u tabletů.

  Bře 26, 2018
 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  Ať se vám to líbí nebo né, kostky nahrazují mobilní hry. A bude hůř.

  Bře 26, 2018
 • Obrázek uživatele Kdo koho nahrazuje?
  Kdo koho nahrazuje? (anonym)

  Ať se vám to líbí nebo...Kostky mobilní hry nebo mobilní hry kostky?

  Bře 26, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama