Spinkej, děťátko nenarozené!

Jestliže se na dítě před narozením mluví, čte se mu a zpívá, zlepšuje se jeho schopnost rozlišovat zvuky po narození. Tento jev je znám jako "sluchové stopování" (auditory tracking).

I když to možná zní tak trochu jako sci-fi, plod mezi třetím a čtvrtým měsícem vývoje skutečně začíná slyšet zvuky z vnějšího světa. Jsou známy případy, kdy děti o řadu let později rozpoznaly písně, ukolébavky i ukázky klasické hudby, kterou slýchaly, když byly ještě in utero.

Zde je několik nápadů:
 

 • Čtěte svému dítěti, jež vám dřímá v lůně, a přimějte partnera, ať to dělá také. Doporučuje se klasika jako Malý princ a Medvídek Pú. Raději mu nečtěte pňběhy plné děsivých obrazů - až se vaše dítě narodí, ještě si jich užije ažaž.
 • Vymýšlejte písničky s textem jako třeba: "Ahoj, broučku, tady táta. Už se brzy uvidíme " nebo "Ahoj, zlato, to je máma a s láskou ti zpívám ". A nebuďte příliš na rozpacích - vždyť uplyne ještě pěkných pár let, než vaše dítě nabyde schopnost soudit vás.
 • Pouštějte mu hudbu, včetně dětských písniček, ukolébavek, církevních písní a suity z baletu Louskáček.
 • Až se děťátko narodí, čas od času mu přehrávejte tytéž písně a předčítejte mu stejné příběhy, čímž posílíte jeho schopnost naslouchat a upevníte rozvoj jeho nervové soustavy.

  Zdroj: Don Campbell - Mozartův efekt, nakladatelství Eminent

   

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

 • Obrázek uživatele Aneta
  Aneta (anonym)

  Přijďte říct, že nesouhlasíte se zabíjením nenarozených dětí: http://pro-zivot.pise.cz/26232-pozvanka-pochod-pro-zivot-2010.html

  Bře 16, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama