Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Sperma českých mužů se zhoršuje v zimě

Znečištěné ovzduší má negativní vliv na kvalitu spermatu. Vědci nedávno zjistili, že k neplodnosti mužů přispívají mimo jiné poruchy dosud málo prozkoumané hlavičky spermie, která nese genetickou informaci. Také na tuto nejdůležitější část spermie má čistota ovzduší vliv, způsobené vady přitom snižují pravděpodobnost otěhotnění a zvyšují procento spontánních potratů. Vyplývá to ze studie, o které mluvil na semináři Akademie věd lékař Jiří Rubeš.

Ukázalo se, že až u tří procent mužů, kterým se nedaří počít potomka, ale u nichž ani u jejich partnerek nebyla prokázána jiná příčina neplodnosti, stojí za problémy právě porucha v "hlavičce" spermie. Vady v chromozomech obsažených v hlavičce spermie přitom může způsobit vysoká koncentrace rakovinotvorných polycyklických aromatických uhlovodíků v ovzduší v období, kdy spermie dozrává.


Vědci již dříve zjistili, že na kvalitě spermatu českých mužů se negativně odrážejí zimní měsíce, kdy se zplodiny z topenišť a dopravy drží při zemi. Závislost kvality spermatu na čistotě ovzduší prokázali v polovině 90. let na mužích z Teplicka.


Příčinou neplodnosti párů, s nimiž se lékaři setkávají, jsou muži v polovině případů. Rubeš problém, o kterém se živě diskutuje v posledních deseti letech, nepokládá za tak dramatický, jak se někdy prezentuje. Na rozdíl od ženských vajíček totiž spermie dozrávají postupně, a jejich kvalita se tak může zlepšit. Pomoct může v řadě případů umělé oplodnění.


Vědci srovnávali také sperma pražských a brněnských studentů, v řadě parametrů přitom dopadli hůř pražští mladí muži. Závislost na kvalitě ovzduší se ale vědcům v tomto případě nepodařilo odhalit, za rozdílem může podle Rubeše stát odlišný životní styl studentů, například počet kuřáků v porovnávaných skupinách.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Jolly
  Jolly (anonym)

  A kdy se nezhoršuje?

  Pro 05, 2006
 • Obrázek uživatele joska
  joska (anonym)

  Su brňák tak je to dobrý.

  Led 14, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama