Smrtí nebo ochrnutím miminka skončí za rok pět až šest domácích porodů

Několik set žen se podle odhadu Hnutí za aktivní mateřství v Česku ročně rozhodne rodit doma. Přesná statistika neexistuje. Evidenci si sice dělají asistentky u domácích porodů, ty se však o většině žen rodících doma patrně vůbec nedozví, řekla ČTK Ludmila Olšáková z hnutí. Nešťastně - smrtí nebo ochrnutím miminka - skončí za rok pět až šest domácích porodů. Jeden komplikovaný domácí porod se odehrál nedávno na Brněnsku. Novorozená holčička po něm byla převezena do porodnice na Obilním trhu v Brně a nyní zde bojuje o život.

Mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Nesvadbová ČTK potvrdila, že miminko je v péči tamních lékařů. Protože však nemá souhlas matky dítěte, nechtěla nic upřesnit.

Podle informací Mladé Fronty Dnes byla u porodu přítomná porodní asistentka, miminko však bylo v děloze v obrácené poloze a porod se kvůli tomu zkomplikoval. "Hlavička dítěte zůstala při porodu zaseknutá uvnitř a musela být násilím vypáčena. Dítě bylo čtvrt hodiny bez kyslíku, takže riziko poškození mozku je velké," citoval deník nejmenovaného svědka případu.

Renomovaní porodníci považují domácí porod za riziko. Česká gynekologická a porodnická společnost upozorňuje, že plánovaný porod mimo zdravotnické zařízení považuje za non lege artis, tedy nezákonný či odporující pravidlům lékařství.

Česko má dlouhodobě velmi kvalitní péči o novorozence. Takzvaná perinatální úmrtnost, což je ukazatel informující o počtu zemřelých dětí ještě před narozením, při porodu nebo v průběhu prvního týdne života, se pohybuje dlouhodobě pod pěti promile. Znamená to, že z tisíce narozených dětí jich zemře v průměru do pěti. Průměr pro Evropskou unii byl v roce 2000 podle údajů Státního zdravotního ústavu 6,8 promile.

K výpočtu perinatální úmrtnosti pro domácí porody chybí relevantní čísla. Pokud by platila horní úroveň odhadu Hnutí za aktivní mateřství a v domácím prostředí se v Česku ročně narodilo 800 dětí, blížila by se úmrtnost při pěti úmrtích za rok šesti promile.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele nency
  nency (anonym)

  tĚHOTNÉ ŽENY MAJÍ BÝT RÁDY, ŽE MOHOU PORODIT POD LÉKAŘSKÝM DOHLEDEM.Je to velká vymoženost a je to zadarmo. Všude tomu tak není. Proč riskovat doma? Je tzo sobeckost matky.

  Led 19, 2011
 • Obrázek uživatele jÁ
  jÁ (anonym)

  Je to hazard jaký nemá u nás obdoby! Nejen, že hazardují se svým životem ale přímo ohrožují zdraví a život dítěte!Co jiného by se mohlo ve slepičím mozečku zrodit!Slepice jedny bláznivý!!!

  Led 20, 2011
 • Obrázek uživatele Rendy
  Rendy (anonym)

  Domácí porody zakázat zákonem.

  Led 20, 2011
 • Obrázek uživatele ...
  ... (anonym)

  No bóóže. Nějaké úmrtí novorozence mě nemůže rozházet. Lidí je stejně jak mravenců

  Led 20, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama