Skutečné chlapy dělá mazlení

Zakořeněné přesvědčení, že pouze tvrdá a přísná výchova dokáže z křehkého chlapečka vycepovat pořádného mužského, bere za své díky nejnovějšímu výzkumu londýnského psychiatra Sebastiana Kraemera, s jehož výsledky seznámil odbornou veřejnost na výroční konferenci Královské psychiatrické společnosti v britském Harrogate.

Vyplývá z nich, že novorozenci mužského pohlaví, s nimiž rodiče zacházeli v prvních měsících jejich života láskyplně a něžně, jsou v dospělosti podstatně úspěšnější než ti, nad nimiž vládli pevnou a přísnou rukou. Strohá výchova se u nich v budoucnu nezřídka projevuje zvýšenou agresivitou a nízkou sebedůvěrou.


Je obecně známo, že chlapci přicházejí na svět křehčí než děvčátka. Výrazně se to projevuje například při pozdějším vstupu do školy. Hochům dělá větší potíže čtení, častěji se u nich vyskytuje autismus, dosahují nižších stupňů akademických hodností. Z toho by měli otcové i matky vycházet při péči o chlapce a chovat se k nim stejně ohleduplně jako k dcerám, aby kompenzovali nedostatky, jež dostali do vínku. Pokud budou syny hýčkat, zejména v kritickém období prvního měsíce po narození, zvýší tím podstatně jejich schopnosti budoucího zařazení do společnosti.


"Pokud z nich chtějí mít opravdové muže, musejí o ně pečovat se vší možnou něhou. Přísnou a nekompromisní výchovou spíš dosáhnou toho, že z nich budou fotbaloví chuligáni místo silných, sebevědomých jedinců," tvrdí klinický psychiatr.


"Když rodiče pochopí, že jejich synové procházejí opožděným vývojem a jsou slabší ve všech ohledech, s výjimkou rozvoje svalů, tak k nim začnou přistupovat jiným způsobem, než tomu bylo dříve," zdůrazňuje Sebastian Kraemer.


Zdroj. Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  Kluci i holky budou na život lépe připraveni, když se jim rodiče budou poctivě věnovat přiměřeně jejich věku, ale snad i po 18. roku dospělosti ne jenom v prvních měsících či rocích života. Pak potěší, když přijde syn a řekne např.: "Mami, poraď mně, nevím, jak se rozhodnout." To svědčí o důvěře a o přemýšlení dítěte, byť mu je 12 let.

  Zář 17, 2004
 • Obrázek uživatele Irena
  Irena (anonym)

  To je sice pravda, ale matka mívá většinou malý přehled o akčních hrách pro počítače nebo konzole, tak se musí chudák dítě v takových životně důležitých rozhodnutích obrátit pro radu na kamarády...

  Zář 17, 2004
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  Někteří mazlení neznají.Neznají ho rodiče? To ale mohou změnit!

  Dub 12, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama