Škola se blíží. Vyhněte se zbytečným nákladům na nákup školních potřeb

Prázdniny jsou snad pro každé dítě školou povinné vysněným časem oddechu a zábavy. Mají jen jednu špatnou vlastnost - rychle utečou. Nenechte se proto zaskočit a buďte na začátek školního roku dobře připraveni. Jak nakupovat školní potřeby tak, aby vašemu dítěti nic nechybělo, a zároveň tyto výdaje nenabouraly rodinný rozpočet?

Možná máte pocit, že na obrážení papírnictví je času dost. Zčásti máte pravdu, na druhou stranu vrhnout se na to už koncem prázdnin má své výhody, které později naplno doceníte. V klidu vše zvážíte, porovnáte nabídky jednotlivých prodejců a nenakoupíte drahé zbytečnosti, což by se vám pod vlivem všudypřítomné masivní reklamy mohlo lehce stát. Než vás zcela pohltí nákupní horečka, pamatujte na tyto rady, jak ušetřit.

Rodičovské právo veta

I dítě by mělo mít právo říct si k výběru to své. Nepodléhejte ale všem jeho výmyslům a ponechte si privilegium konečného rozhodnutí. Děti mají často přemrštěné požadavky a ještě neznají skutečnou hodnotu peněz, proto pro ně není problém navymýšlet si vše, co vidí u ostatních. Ve výsledku tak můžete utratit i dvakrát tolik, protože značkové věci znamenají značnou přirážku. Opravdu vaše ratolest nemusí mít svého oblíbeného hrdinu z animovaného filmu na všem, batohem počínaje, sáčkem na obuv a perem konče. Nehledě na to, že co sezóna, to jsou in jiné motivy, tudíž byste se při ohlížení se na dětské manýry ani nedoplatili. Rozumnější je vsadit na nadčasové motivy, jež neomrzí.

Ne vždy rozhoduje cena

Chcete ušetřit a nemít zbytečné výdaje, proto se budete orientovat podle ceny, říkáte si. Ne všude je ale cena žádoucím kritériem při rozhodování. To platí hlavně u věcí, které by měly dlouho vydržet a nezpůsobit žádnou újmu. V takových případech by měla rozhodovat kvalita - levná školní taška, co se rozpadne ještě během školního roku, není opravdu nejšťastnější řešení. Tady raději už na počátku investujte více.

Učebnice se slevou

Učebnice, slovníky, matematické a fyzikální tabulky... Právě knihy patří mezi nejdražší položky - pokud je ovšem budete shánět nové na pultech knihkupectví. Řiďte se konkrétním seznamem přímo od školy. Většinou je poskytují předem nebo je zveřejňují na webu. Podle něho postupujte a poohlížejte se po studentských burzách, kde se učebnice dají sehnat od starších spolužáků za levno. Navíc se vám investice zčásti vrátí, nabídnete-li je další rok k prodeji mladším ročníkům. Kromě toho existují také antikvariáty a různé internetové bazary, jejich nabídka také stojí za zhlédnutí.

Nekupujte každý rok vše nové

Při správné údržbě vydrží některé pomůcky ve slušném stavu celá školní léta. Poučte své dítko, jak má s nimi zacházet a dávat na ně pozor. Oblečení pravidelně perte, mírně ošuntělý penál omyjte, vyčistěte, případně využijte kreativity a ozdobte ho DIY prvky. Využít můžete obrázky, fotky, nálepky, nášivky a rozličné aplikace, jako jsou korálky, záplaty z jiných látek apod. Získáte tak navíc jedinečný kus, který nebude mít na školních lavicích obdoby.

Nákupy na internetu

Dnes už existují specializované e-shopy se stejně bohatým sortimentem jako kamenné prodejny, zato však zpravidla s lepší cenou. Sledujte jejich nabídku, zvláště možnost nakoupit větší balení nebo rovnou celé výhodné balíčky. Vyplatí se to zejména u spotřebního zboží, jako jsou např. obaly či sešity, nebo sad (potřeby psací, rýsovací, na kreslení atd.).třebního zboží, jako jsou např. obaly či sešity, nebo sad (potřeby psací, rýsovací, na kreslení atd.).

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama