Seznamte děti s hodnotou peněz

Vysvětlete dětem funkci peněz- Začněte s tím už ve třech letech dítěte. Vysvětlujte mu, jak a proč nakupujete v obchodě. Peníze jsou nezbytné. Vyděláváme si je prací. Nespadnou nám z nebe nebo z prodejního automatu.

Neplaťte za všechno. Není dobré platit dítěti za všechno, co udělá. Lepší je nechat některé úkoly jako neplacené. Tím se děti učí, že všichni musíme svým dílem přispět do rodiny. Když dítě dokončí povinné úkoly, může si vybrat placenou práci ze seznamu. Některé práce pak dělá jako člen rodiny, jinými si může vydělávat. Pokud potřebuje pár korun navíc na nějakou zvláštní činnost nebo událost, dejte mu příležitost vydělat si je výjimečným úkolem, například úklidem zahrady nebo navoskováním auta.

Seznamte dítě s výdaji. Starší dítě má větší kapesné a učí se platit si určité výdaje - náklady na občerstvení v kavárně, vstupné do kina, CD a další zábavy. Děti, které chtějí značkové oblečení, by si měly doplatit rozdíl v ceně oproti standardnímu oblečení.

Naučte děti správně nakupovat. Nechte je porovnávat ceny. Které balení je nejvýhodnější? Vysvětlete, proč si volíte určité výrobky. Poučte děti o inflaci tím, že je vezmete do knihovny a budete s nimi pročítat staré inzeráty v novinách. Užijete přitom spoustu legrace.

Seznamte děti s domácím rozpočtem. Vysvětlete, jak je třeba určitou ohraničenou finanční částku rozdělit na nájem, jídlo, oděvy, energie, výlohy na automobil atd. Neskrývejte tyto věci před dětmi. Dovolte starším dětem, aby se podílely na přípravě domácího rozpočtu. Nechte je vyřídit zaplacení pravidelných měsíčních plateb.

Založte dětem spořitelní knížku. Většina z nich pochopí význam spoření ještě dřív, než jim bude deset let. Děti často utrácejí impulzivně. Povzbuďte je, aby si určitou část svých příjmů ukládaly.

Založte dětem peněžní účet. Většina šestnáctiletých je schopna používat peněžní účet a kreditní kartu s limitovaným výběrem. Ať se v bezpečném prostředí učí zacházet s těmito prostředky. Dohlédněte na to, aby věci zůstávaly pod kontrolou. Stanovte finanční cíle. Diskutujte o budoucím hrazení nákladů na studium.

Hledejte možnosti stipendií. Nechte děti vypočítat školné a náklady na živobytí. Dejte jim možnost vydělat si vlastní peníze. Nejlépe se děti naučí hodnotě peněz prací v běžném civilním zaměstnání, pokud jsou již dost staré na to, aby k tomu byly právně způsobilé. Pomozte jim najít vhodnou práci, která je bezpečná, má rozumnou pracovní dobu a kde budou pracovat s příjemnými lidmi. Vlastní příjem dokáže mladým lidem výrazně zvednout sebevědomí.

Nepřehánějte to! Děti potřebují poznat hodnotu peněz. Potřebují s nimi umět rozumně nakládat. Ale nedělejte z peněz modlu. Utratit občas peníze za něco nepraktického je lidské a patří to k životu.

Zdroj: Co dělat aby se vaše děti správně chovaly - Sal Severe, Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Alissa
    Alissa (anonym)

    Vynikající článek

    Feb 02, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama