Reklama

Znečištění z plynových sporáků prý způsobuje astma u dětí

Asi každý osmý případ astmatu u dětí ve Spojených státech je vyvolaný znečištěním ovzduší z plynových sporáků, tvrdí výzkum, o němž informuje britský list The Guardian.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena podle deníku zvažuje, že prodej plynových sporáků omezí, nebo dokonce zcela zakáže. Nyní na nich vaří zhruba třetina amerických domácností.

Výzkumy opakovaně ukázaly, že emise toxických chemikálií a karcinogenů z plynových sporáků mohou uvnitř domovů vytvářet znečištění několikanásobně horší než to venkovní ze silničního provozu nebo těžkého průmyslu.

Nová studie, na níž se podíleli odborníci ze Spojených států a Austrálie, pak tvrdí, že znečištění z plynových sporáků je zodpovědné za astma u dětí v USA ve 12,7 procenta případů. To je podle Brady Sealsové, která se na výzkumu podílela, podobně vysoké procento, jaké způsobí kouření nejbližších příbuzných.

"Věděli jsme, že to je problém, ale nevěděli jsme, jak velký. Tato studie ukazuje, že kdybychom se zbavili plynových sporáků, předešli bychom 12,7 procenta dětských případů astmatu, což by, myslím, většina lidí ráda udělala," míní Sealsová.

Reklama

Ve Spojených státech má astma si pět milionů dětí. Zhruba 625.000 z nich by problémy s dýcháním mohlo trpět právě kvůli plynovým sporákům.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Sára (St, 18. 1. 2023 - 06:01)
Dcera je na to velmi citlivá
Alberta (St, 18. 1. 2023 - 14:01)
Každá taková clona je škodlivá
Návštěvník (St, 18. 1. 2023 - 15:01)
Aj z dreva je bordel a smrad.A to nehovorím o spaľovaní domáceho bordelu v kotloch.Už tým niektorým ľudom drbe.Zachvíľu zakážu aj prdieť a grgať.
Reklama