Reklama

Změny a problémy pokožky během těhotenství

V těhotenství vás může překvapit řada kožních změn, z nichž některé po porodu samy zmizí, některé jsou ovšem nevratné. Jak je rozeznáte?

K těm neškodným patří především kožní změny způsobené změněnými hormonálními hladinami - zvýšená pigmentace, která se projevuje v okolí prsních bradavek, v podpaží, na stehnech i okolo genitálií. Objevují se těhotenské skvrny, pigmentové névy v průběhu gravidity ztmavnou, více roste ochlupení, ale i vlasy jsou většinou hustší, tvrdší a rostou rychleji. Rychleji rostou i nehty, ale často se lámou. Objevuje se zvýšené pocení, zarudnutí na dlaních, někdy i otoky článků prstů. Objevuje se také přecitlivělost na změnu teploty, zvýšený výskyt "kopřivky" či alergie na některé druhy potravin. Všechny tyto projevy po porodu samy odezní.


Strie

Strie, neboli pajizévky, vznikají v těhotenství na kůži. Jejich nevýhodou je, že jsou nevratné, to znamená, že v místě, kde trhlinka v kůži vznikla, už pajizévka zůstane. Jiná věc je, že i když vzniku strií zcela nezabráníte, můžete jejich vznik omezit do té míry, že jich nebude příliš mnoho a nebudou tak hluboké. Pokožka v těhotenství do nějaké míry odolá nárůstu objemu, který je způsoben nejen růstem bříška a prsou, ale i zvětšováním objemu tekutin ve tkáních, jakmile ale přesáhne nárůst určitou míru elasticity kůže, "roztrhne" se vrchní vrstva kůže a vytvoří se trhlinka, které se říká pajizévka či strie. Vypadá jako malá jizvička například po řezné rance a podobně se i chová. Budete-li se později opalovat, jizvička se neopálí a zůstane stejně barevná, stříbřitě šedá, narůžovělá, červená nebo i fialová. Žádnými kosmetickými prostředky ji už zcela neodstraníte, můžete ji pouze "donutit", aby zesvětlela a nebyla moc vidět. O to důležitější je prevence, tedy předcházení striím. Samotným promaštěním pokožky se elasticita kůže zvýší, použitím speciálních přípravků můžete kůži prospět ještě mnohem více. I když vzniku strií asi nezabráníte docela, bude jich mnohem méně a nebudou tak hluboké, to znamená, že nebudou také příliš tmavé. Nabídka přípravků je poměrně široká, neboť je nepoužívají pouze těhotné ženy. Je důležité vědět, že strie mohou vzniknout na kůži kohokoliv, kdo výrazně přibere na váze (tedy i mužů) a strie mohou být nejen na břiše, ale i na prsou, stehnech, pažích, hýždích, dokonce i v bederní oblasti. Dnes je na trhu mnoho speciálních přípravků vhodných jako preventivní opatření proti striím. Vznik strií rozhodně nepodceňujte a svou pokožku si v těhotenství proti jejich vzniku chraňte co nejlépe.


V těhotenství se mohou vyskytnou i některé problémy s pokožkou, kterým byste měla věnovat pozornost a informovat o nich lékaře. Je to především svěděni kůže, které může signalizovat onemocnění diabetem nebo puchýřkovitá vyrážka na různých místech těla.


Zdroj: Romana Černá - Kniha o těhotenství a porodu

Reklama
Reklama

Komentáře

misa (Čt, 27. 1. 2011 - 19:01)
dobri den,chtela bych se zeptat co muze dyztak znamenat to ze se mi nejak zvecilo bricho a obevili se mi sami pupinky na obliceji dekuji za radu
l (Čt, 27. 1. 2011 - 22:01)
mas álergii
Peťula (So, 11. 2. 2012 - 22:02)
Ahoj :-)

asi před měsícem jsem vysadila antikoncepci, protože chci miminko.

Nemám žádné příznaky, ale svědí mě pokožka a je sušší, a na rukách v těch důlkách, kde se bere krev, se mi udělal něco jako ekzém, ale nevím z čeho.

Nikdy jsem žádný problém neměla.

Může to být i třeba příznak těhu?

Děkuji mockrát za odpovědi :-)
Reklama