Ženy, které v těhotenství příliš cvičí, riskují komplikace

Ženy, které jsou v těhotenství příliš tělesně aktivní, riskují, že se u nich objeví preeklampsie. Jde o syndrom, při němž stoupá krevní tlak, a který může vést k mrtvici a dokonce i k úmrtí. Preeklampsie může být v nejhorším případě smrtelná jak pro matku, tak i pro její dítě.

Britští vědci zjistili, že fyzicky aktivní těhotné ženy mají zvýšené dispozice k preeklampsii.
Tato komplikace postihuje každé čtrnácté těhotenství a jen ve Velké Británii na ně umírá přibližně tisíc dětí a deset nastávajících matek ročně.

Dosud se těhotným ženám doporučovalo cvičit alespoň půl hodiny denně. Teď ale vědci tvrdí, že existuje spojení mezi tělesnou zátěží a touto nebezpečnou těhotenskou komplikací.

Během studie, která zahrnovala 85 000 žen, zjistili, že pokud ženy běhaly více než 75 minut týdně, riziko preeklampsie se u nich zdvojnásobilo.
U žen, které cvičily mezi čtyřmi a půl až sedmi hodinami týdně, bylo riziko dokonce o 65 procent vyšší, než u žen, které cvičí méně než půl hodiny denně.
A ty, které cvičily více než 7 hodin týdně, měly riziko těžké preeklampsie vyšší dokonce o 78 procent (!).

Znamená to, že ženy, které cvičí více než hodinu denně, mají třicetiprocentní pravděpodobnost, že se u nich preeklampsie objeví.

"V řadě zemí se doporučuje, aby těhotné ženy cvičily alespoň půl hodiny denně. Tvrdilo se, že se tak snižuje riziko preeklampsie. Naše studie ale ukázala, že fyzická aktivita v ranném stadiu těhotenství k žádnému snížení rizika preeklampsie nevede. Navíc, a to bylo nečekané, se ukázalo, že i množství cvičení, které příliš nepřevyšuje doporučovanou míru, vede ke zvýšenému nebezpečí výskytu závažných forem této těhotenské komplikace," vysvětluje doktorka Sjurdur Olsenová, vedoucí studie.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele jiřina
  jiřina (anonym)

  Zase úplně protichůdný názor, než je obvyklé ! Tak cvičit, nebo se na to vykašlat ?

  Kvě 27, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  já necvičila taky jsem porodila první šlo hůře asi 10 hod. ale druhé vyletělo intenzivně od bolestí za 4 hod.než jsem se otevřela .

  Kvě 27, 2009
 • Obrázek uživatele Trenér
  Trenér (anonym)

  Určitě cvičit. Pokud je ale žena vzpěračka, počkat s tím až po porodu...:)))

  Kvě 27, 2009
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  cvičit, ale ne příliš:-)

  Kvě 27, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama