Reklama

Za sekundární neplodnost často může nadváha a stres

Početí prvního dítěte se obešlo bez potíží, na druhého potomka marně čekají. Se sekundární neplodností se potýká stále více párů. Za problémem nejčastěji stojí nezdravý životní styl. Lidé po prvním dítěti běžně bojují s nadváhou, mají méně aktivního pohybu nebo se potýkají se stresem. Co je příčinou sekundární neplodnosti a jak se potížím s početím dalšího potomka bránit popisuje ve svém komentáři renomovaný sexuolog Pavel Turčan.

Sekundární neplodnost, na rozdíl od neplodnosti primární, vzniká až v průběhu života. Častěji se proto označuje jako neplodnost získaná. Jako primárně neplodné jsou naopak označovány páry, které již od narození nemají dispozice pro početí potomka, jde tedy o genetické či jiné vrozené příčiny. Oproti tomu sekundárně neplodné páry již mají alespoň jedno dítě, ale nedaří se jím počít dalšího potomka. Sekundární neplodnost může nastat jak u žen, tak i u mužů.

 

Neplodnost u mužů způsobuje obezita a stres

Příčinu proč se mužům nedaří počít druhé dítě, většinou hledáme v důsledku nezdravého životního stylu. Mužům často práce přináší velkou míru stresu, to je spojeno s nedostatkem spánku, minimem aktivního pohybu a nevyváženou stravou, což vede ke zhoršení tvorby spermií. Ke vzniku sekundární neplodnosti výrazně přispívá nadváha. V tukové tkáni se totiž ve zvýšené míře tvoří estrogeny, které mají nepříznivý vliv na mužskou plodnost. Další příčinou sekundární sterility pak může být prodělané trauma nebo také infekční onemocnění. 

Reklama

 

Kila navíc rozkolísají ženskou hladinu hormonů

Jedním z hlavních faktorů, které u žen způsobují sekundární neplodnost, je rovněž nadváha. I u žen se totiž zvětšování tukové tkáně podílí na zvýšené produkci estrogenu. Vysoká hladina estrogenu pak rozkolísá hladinu hormonů a způsobí nerovnováhu, která stojí za ženskou sterilitou. Snahy o početí dalšího dítěte pak často narušuje stres, kouření a právě nadměrná konzumace cukrů či nasycených tuků.  Ženy, které plánují přivést na svět další dítě, by si rovněž měly dávat pozor na hrozící infekce, jako například chlamydiové, bakteriální a jiné.

 

Pomůže udržení správného poměru svalů a tukové tkáně

V případě, že se páry již delší dobu neúspěšně snaží o početí dalšího potomka, měly by začít s úpravou životního stylu. Prvním krokem je udržení si přiměřené tělesné hmotnosti, důležité je získat správný poměr svalstva a tukové hmoty. Zvláště u žen je stejně problematické, pokud má na svém těle tuku hodně, jako v případě, když nemá žádný. Díky udržení správné váhy se totiž ustálí hladina hormonů v těle. Důležité je si pravidelně dopřávat zdravý pohyb na čerstvém vzduchu.

 

Páry by se měly snažit redukovat nadměrný stres, nekouřit a myslet na vyváženou stravu, kávu či alkohol konzumovat omezeně. Snahy o početí dítěte mohou podpořit i doplňky stravy, které tělu dodají potřebné látky.  Zároveň by měli myslet na obecné zásady, které prospívají mužské plodnosti, jako nenosit úplé kalhoty a těsné spodní prádlo či nepracovat s notebookem na klíně. V případě, že se ani přes všechna opatření párům početí nedaří, je nejlepší cestou vyhledat lékařskou pomoc.

 
Autor komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan

Reklama

Komentáře

Eduard Boháč (Pá, 31. 5. 2019 - 17:05)
Na neplodnost mladých párů mohou mít vliv i geopatogenní zóny. Více se dočtete na: www.geosan01.cz
Mirka (Ne, 11. 12. 2022 - 11:12)
My se chceme pomalu také začít snažit o miminko a já vím, že mám nějaká ta kila navíc. Chtěla bych je před tím zredukovat. Můžete mi někdo poradit, které cvičení je nejlepší pro redukci váhy?
Simona (Ne, 11. 12. 2022 - 18:12)
Mne pomohl pravidelný nordic walking - chůze po krajině s holemi. Každý den aspoň 5 km.
Klára (Po, 12. 12. 2022 - 00:12)
Simona má pravdu, pravidelný pohyb je to nejlepší co pro sebe můžete udělat. Já jsem také hodně zhubla díky běhu a chození. Já teda nechodím ven, protože mám čas v podstatě jen večer po tmě skrz práci a děti, takže jsem manžela přemluvila na pořízení běhacího pásu, na kterém se dá běhat nebo chodit a to můžu tak vlastně doma kdykoliv mám čas.
Mirka (Čt, 15. 12. 2022 - 23:12)
Víte jaký ten běhací pás doma máte? Od které značky třeba nebo jaký model máte?
Klára (Ne, 18. 12. 2022 - 08:12)
Běhací pás máme koupený od fitham .cz, našla jsem tam u nich na stránkách i nákupní rádce, podle kterých jsem to bez problémů vybrala. Měla jsem to i s dopravou až domů zdarma a záruční servis pak případně dělají rovnou u zákazníků doma.
Reklama