Reklama

Co všechno se děje v průběhu těhotenství a co je nutné respektovat ve vztahu k výživě?

Často se stane, že se tělesná hmotnost těhotné ženy v průběhu prvních 8 týdnů gravidity mírně sníží. Důvodů je víc

mezi jiným například zvracení, náhle vyšší požadavky na příjem energie nutné pro tvorbu placenty, později pro zvětšení objemu krve a pro tvorbu tkání plodu samotného. Dochází také ke změně chuťových preferencí...

I v tomto případě je zbytečné, ba dokonce nevhodné, zvyšovat významně příjem energie (není-li pokles značný, to znamená víc než 3 % výchozí tělesné hmotnosti), protože hormonální změny vedou k vyššímu využití přijatých živin. Jedinou živinou, kterou je nutné začít trochu víc preferovat, jsou bílkoviny.
Potřebujete jich denně přibližně asi 60 g což je okolo 1,0 g na kg tělesné hmotnosti. Toto množství je však běžně konzumováno větší částí ženské populace již dávno před těhotenstvím. Jak bude uvedeno později v textu, je nutné zajistit zvýšený příjem vápníku, zinku, jódu, železa a kyseliny listové a možná i vitamínů D a K. Pokud trváte na tom, že nebudete používat speciální vitamínové doplňky, musíte vědět, že děláte chybu. Je totiž prokázáno, že jejich podávání značně snižuje riziko nesprávného vývoje plodu.

Právě proto dále uvásím významnější přirozené zdroje kyseliny listové, a to v sestupné řadě, a připojuji vajádření ve smyslu použitelnosti.

JÁTRA - OTRUBY - ČEKANKA
Játra hospodářských zvířat vám nedoporučuji, nejméně vhodná jsou drůbeží, přijatelná mohou být játra domácího králíka, pokud je zdravý - důvodem mé skepse je především značné riziko obsahu zbytkových hormonů a celé řady toxických látek z přijatého krmení. Játra jsou naneštěstí velmi dobrým zdrojem vitaminů skupiny B, lecitinu a železa.

Reklama

Otruby pšeničné nejsou vůbec vhodné (nadýmají, a místo aby přinesly prospěch, způsobí naopak "vychytávání" důležitých prvků ze současně přijaté stravy), otruby ovesné jsou přínosné spíše z důvodu úpravy činnosti střeva. Na obsah kyseliny listové bych v tomto případě absolutně nespoléhal.

Čekanku jíte většinou tak málo, že je to zdroj nevýznamný.

BROKOLICE - ŠPENÁT - CHŘEST - OŘECHY - LEDVINY HRÁCH
Brokolice je jistě skvělá, špenát také, přestože obsahuje hojnost kyseliny šťavelové (obsahuje také železo, i když ne v tradovaném množství), chřest je skvělý také, ale jedině čerstvý nebo hlubokozmražený.

Ledvinky nekonzumujte ze stejných důvodů jako játra.

Ořechy jsou skvělé, ale dbejte zcela pedanticky na jejich kvalitu.

OVESNÉ VLOČKY - AVOKÁDO - VAJEČNÝ ŽLOUTEK CELOZRNNÝ CHLÉB - ARAŠÍDOVÉ MÁSLO - POMERANČE LISTOVÁ ZELENINA
Ovesná kaše je velmi užitečná po všech stránkách.

Avokádo je zajímavé i pro obsah vhodného tuku.

Vaječné žloutky je nutné konzumovat jedině vařené, ale jsou užitečné, pokud nemáte problém se žlučníkem a vejce jsou co nejčerstvější.

Arašídové máslo moc nedoporučuji.

Pomeranče jezte jen střídmě.

Zbývá však listová zelenina....

PŘIROZENÉ ZDROJE ŽELEZA:
Připomínám, že ani masivní dodatkový příjem železa neřeší beze zbytku časté stavy chudokrevnosti. Železo je bohužel lépe využitelné z masa než z rostlinné stravy. Pokud je pro vás "červené maso" vhodné s ohledem na vaši krevní skupinu, není co řešit. Dostatečný příjem železa je většinou jistý. V případě, že jste vegetariánka, nezbude než použít na jiném místě doporučené speciální doplňky. Jistota je jistota. Připomínám, že by bylo užitečné užívat i vitamin B12.

PŘIROZENÉ ZDROJE ZINKU:
Doporučují se mořské produkty, především ústřice (osobně v tom nevidím pro naše ženy řešení). Z rostlinných zdrojů se traduje vysoký obsah zinku v dýňových semenech. S ohledem na velmi špatnou kvalitu většiny u nás prodávaných dýňových semínek považuji tento zdroj za nepříliš vhodný. Opět nezbude než situaci řešit jeho podáváním ve formě speciálního doplňku.

A CO TUKY?
V doporučeních pro úpravu výživy těhotných a kojících žen se kupodivu nikde nesetkáte se zmínkou o skladbě tuků ve stravě. Přitom v řadě případů se při kontaktech s těhotenskými poradnami dovídáte, že tuky ve výživě jsou pro ženu, tím spíše těhotnou a kojící, velmi důležité. Dokonce se dovíte, že podobně je tomu ve výživě batolete a prepubescentů. Nezvyšujte prosím konzumaci tuků cíleně, už tak jich určitě máte ve výživě nadbytek. Zvyšte však konzumaci esenciálních mastných kyselin! Jedinou záruku jejich obsahu máte v čerstvých olejích - olivovém a lněném. Ale naprostou jistotu hledejte v konzumaci speciálních produktů jakými jsou pupalkový, brutnákový a žraločí olej. Postačí denně 1 čajová lžička. Dejte si ji na salát. Vyplatí se to. Nekonzumujte však mnoho margarínů, raději střídejte AB máslo s pomazánkovým, občas použijte Alfa Plus. To musí stačit.

zdroj: RNDr. Petr Fořt, CSc. - Zdravá výživa nejen pro ženy

Reklama

Komentáře

jana Vozakova (Út, 22. 8. 2006 - 17:08)
Je skvělé přečíst si co můžu jíst v těhotenství a čeho se naopak vyvarovat,za to děkuju.Jen bych se chtěla zeptat na houby v jídelničku těhotné ženy.Děkuji.
Kamila (Čt, 21. 6. 2007 - 03:06)
Jatra
Prave jsem se docetla ze jatra se absolutne nedoporucuji v tehotenstvi,jsem v 8 tydnu a dneska jsem se s nima zacala ladovat nesnedla jsem hodne ,protoze me napadlo v necele pulce talire jit se kuknout na stranky.Ted mam strach z toho co jsem provedla.Mohl by mi nekdo poradit?Moc dekuji.Jeste podotykam,ze byli kureci.
Petra (Čt, 21. 6. 2007 - 09:06)
Nic se neděje, já jsem je jedla(ani jsem nevěděla, že se nemají jíst) a všechno bylo v pohodě. Hlavně klid, když budeš mít nervy můžeš miminku ublížit daleko víc. V těhotenství jsem jedla hodně salátu a ořechy. Ty jsou dobré na mozek. No a mám chlapečka a je zdravej a chytrej.
D. (Čt, 21. 6. 2007 - 10:06)
Kamilo, jestli jsi jednou snědla játra, tak se stoprocentně nic nestane. Aby ses předávkovala vitamínem A (který játra obsahují a proto se nedoporučují), musela bys je konzumovat mnohem častěji. Takže buď v klidu
Kaja (Čt, 21. 6. 2007 - 10:06)
jana Vozakova: houby se v těhotenství nedoporučují, mají schopnost vázat na sebe těžké kovy, rychle se kazí, jsou těžko stravitelné... Ale pokud na ně máš chuť, klidně si je dej, myslím, že nás ženy příroda na těhotenství vybavila tím, že si tělo i prcek umí říct, co chce....
Kaja (Čt, 21. 6. 2007 - 10:06)
jo, ještě: já jsem nenáviděla celer, jen při tom jak smrděl se mi dělalo zle, ale v těhotenství jsem jej měla problém donést z obchodu domů, abych jej nesnědla syrový i se slupkou:-)
Veronika (Ne, 25. 5. 2008 - 21:05)
Chtěla jsem se zeptat jestli nění v těhotenství nějak škodlivé pít po ránu šťávu z jednoho čerstvého citrónu? Moc děkuji za odpovědi.
Lenka (Po, 26. 5. 2008 - 09:05)
Veroniko, určitě to škodlivý není, aspoň budeš mít dostatek vit.C (jeho případný přebytek se vylučuje močí), děťátku to rozhodně neublíží... Já jsem to dělala taky a pomohlo mi to projít těhotenstvím bez nemocí (nachlazení apod.) ;o).
wyckyy (Po, 26. 5. 2008 - 11:05)
Myslim,ze je blbost ostrazite kontrolovat co jim..Proste na co mam chut to si dam a hotovo..Myslim,ze daleko vic by mimcu ublizili cigarety,alkohol a ne,ze si obcas dam i neco nezdraveho k jidlu
Lenka (Po, 26. 5. 2008 - 11:05)
Já jsem se právě řídila spíš tím, na co mám chuť. Střídaly se mi období, kdy jsem strašně mooc pořád pila mlíko, pak zase období jablek apod. Naopak třeba luštěniny a ryby jsem nemohla vidět celé těhotenství... a tak jsem se do nich nenutila, ikdyž by se "správně měly jíst...". Když jsem se nějaké potraviny obávala (hermelín apod.), tak jsem ho jedla jen střídmě, abych zahnala chuť a přitom neměla výčitky...Podle mě si mimčo bere případně na úkor mamči a její tělo si pak řekne, co potřebuje doplnit. Pro jistotu jsem ještě brala maternu, abych trochu podpořila vitamínky. Celé těhotenství jsem byla zdravá a malá je taky zdravoučká. Nic se přeci nemá přehánět ;o).
Marcela (So, 6. 8. 2016 - 19:08)
Mno kdybych mela brat autora tohoto clanku vazne, tak asi jeste ted kroutim hlavou nad tim jak se mohlo narodit tolik generaci deti a predstavte si, ze zdravych. Taky by me zajimalo co za problem ma autor s cekankou, ze se domniva ze ji nikdo neji.
Reklama