Reklama

Vliv těhotenství a porodu na inkontinenci

Každá žena, která někdy byla těhotná, ví, že těhotenství znamená častější cesty na toaletu. Děloha s rostoucím dítětem se zvětšuje, tlačí na močový měchýř a vyvolává potřebu močit. Močový měchýř začne být citlivější a jeho kapacita se sníží. Výsledkem je častější potřeba močit.

(Ve stejné situaci se někdy ocitnou i ženy, které sice nejsou těhotné, ale trpí fibroidy - zbytněním vláknité a svalové tkáně děložní svaloviny. V závislosti na svém umístění mohou fibroidy - často se označují také jako myomy - někdy tlačit na močový měchýř. Nejste-li těhotná, ale přesto pociťujete časté nutkání močit, poraďte se s lékařem.)

Kromě normální reakce močového měchýře v průběhu těhotenství se v tomto období a při porodu projevují i další vlivy, které mohou bezprostředně po porodu vést k inkontinenci, V tomto případě bývá ínkontinence pouze dočasná a odezní během tří až šesti měsíců po porodu. Ženy, u nichž se v souvislosti s těhotenstvím projeví dlouhodobá Ínkontinence, trpěly jejími projevy většinou již před otěhotněním, nebo jejich Ínkontinence s těhotenstvím nijak nesouvisí. Přesto však zejména při porodu působí určité faktory, které zvyšují riziko výskytu Ínkontinence v pozdějších letech. Asi jedna pětina žen trpí stresovou inkontinenci, jejíž počátky souvisejí s těhotenstvím a porodem. První vaginální porod je nejvýznamnější událostí při změnách struktur pá­nevního dna a může připravit podmínky pro případnou stresovou in­kontinenci v pozdějších letech. Ženám, které pociťují stresovou nebo urgentní inkontinenci ještě tři měsíce po prvním porodu, hrozí velké nebezpečí trvalých nebo vracejících se projevů Ínkontinence.

 

V těle těhotné ženy se odehrává mnoho změn. Jednou z nich je i změna hladiny hormonů, a právě ta se může podílet na vzniku inkontinence. Placenta během těhotenství vylučuje hormon progesteron, který působí jako faktor uvolňující hladké svalstvo (relaxans), a může tedy oslabit svaly, jež zpevňují močovou trubici a měchýř. Jsou-li svaly oslabené, začne být krček močového měchýře pohyblivější a jeho schopnost zabránit úniku moči klesá. U některých těhotných žen s dě­lohou v posteriorní poloze (horní část dělohy nesměřuje dopředu, ale dozadu) ve vzácných případech dochází k neúplnému vyprázdnění močového měchýře, protože děloha tlačí na krček měchýře a tiskne jej proti stydké kosti. Těhotenství patrně může vyvolat inkontinenci nebo sehrát určitou úlohu při vzniku inkontinence také jinými způsoby, ale lékaři o nich ještě nevědí. Účinky těhotenství na rozvoj inkontinence jsou předmětem mnoha probíhajících vědeckých studií.

Reklama

Není žádné tajemství, že v průběhu těhotenství se napínají různé části ženského organismu. Když se dítě přesouvá směrem k porod­ním cestám a prochází jimi, napínají se orgány, svaly a vazy v pá­nevní oblasti. Nervy napojené na svaly pánevního dna a na orgány uložené v pánvi se prodlužují a nervová zakončení se mohou poškodit. Močová trubice je díky svému umístění v prostoru pánve obzvláště zranitelná. Pravděpodobnost traumatického poško­zení perinea (pokožka a tenký pruh vazivové tkáně mezi vaginálním a řitním otvorem), pánevního dna a pánevních orgánů vzrůstá s po­užitím nástrojů, například porodnických kleští nebo vakuového extraktoru. Veškeré napínání a poranění orgánů v pánevní oblasti může ovlivnit pohyblivost močové trubice, schopnost kontrakce svěrače močové trubice a pružnost svalů a vazů, které poskytují oporu pánev­ním strukturám. Oslabené svaly potřebují oporu okolních pojivových tkání, ale kvůli zvýšenému tlaku v břišní dutině tato opora selhává. Poškození v pánevní oblasti vede nejčastěji ke stresové inkontinenci.

Při vzniku inkontinence hrají roli různé faktory objevující se v prů­běhu porodu - velikost dítěte, trvání druhé doby porodní (doba mezi úplným otevřením porodních cest a narozením dítěte) a typ použité anestezie. Lékaři o zmíněných faktorech nepřestávají debatovat. V určité době se domnívali, že porod císařským řezem chrání pánevní dno a orgány uložené v pánvi před poškozením, které může nastat v průběhu porodu. Pravda je ale taková, že inkontinencí jsou ohro­ženy i ty ženy, které podstoupily porod císařským řezem, Inkontinence hrozí zejména kvůli vlivu samotného těhotenství na pohybli­vost krčku močového měchýře.

Většina žen se časem uzdraví a změny, které nastaly v průběhu porodu, postupně odezní. Někdy se však zranění nezhojí úplně, a zejména v souvislosti s následnými těhotenstvími mohou vyústit v inkontinenci. Z některých případů je patrné, že posilování svalů pá­nevního dna před otěhotněním a v průběhu těhotenství a jejich reha­bilitace po porodu může méně závažné případy inkontinence zlepšit nebo jim dokonce předejít. 

Sklony k močové inkontinenci nepříznivě ovlivňují i další faktory včetně kouření a pití alkoholu. Pokud tedy uvažujete o těho­tenství, je důležité zvolit optimální životní styl jednak kvůli zdraví budoucího dítěte, ale také kvůli snížení rizika vzniku inkontinence během těhotenství a po porodu.

Zdroj: Inkontinence moči u ženy, nakladatelství Portál

Reklama

Komentáře

Modistka (St, 23. 7. 2014 - 23:07)
Já jsem po porodu před třemi týdny rovnou v lékárně v nemocnici, kde jsem rodila, koupila balík plen překvapivě pro sebe:o)) a nějaké prášky Incovenal, co jsou z tykve, přesličky a lnu a ještě nějakých věcí. Jsem už pomalu na konci krabičky (berou se dvě denně a je jich tam šedesát) a je to určitě lepší, než to bylo pátého:) Ještě trénuji s kuličkami, co jsem někde četla:o)))
Kanadanka (Po, 10. 7. 2017 - 11:07)
Také jsem měla s inkon. problém po porodu. Ale koupila jsem si na to Body Clock SensaTONE. Ten mi dost pomohl.
Téra (Po, 17. 7. 2017 - 10:07)
Také jsem měla s inkon....Ahoj, prosím kde se to kupuje a kolik za to chtějí?
Vyplatí se to? Opravdu to funguje?
Kanadanka (Po, 24. 7. 2017 - 10:07)
Stál nějakých 1450 kč
Ano mě to velmi pomohlo. mám to z eshopu d-zdravi.cz
hm (Po, 24. 7. 2017 - 11:07)
eshop d- zdraví.cz??? NIKDY!
apacuca (So, 5. 4. 2014 - 14:04)
Jak je možný, že něco takového prošlo redakcí a dokonce je to jako hlavní denní článek? Vždyť je to napsané úplně špatně. V článku nejsou jasně vysvětlené základní pojmy, o kterých se píše. Pokud má být tohle web pro širokou veřejnost, je to nutnost. Rozhodně se tady nedá mluvit o věděckém článku (a i tam je to mnohdy povinnost). Zvlášť druhý odstavec je napsán přímo úděsně. Informaci na dvě věty se autorovi podařilo roztahat do několika vět, které prakticky opakují furt to samé dokola. A zbytek článku toto pravidlo zdatně následuje. Celkově by se to dalo napsat o polovinu kratší a mnohem lépe. Já chápu, že ne každý nemá na Pulitzerovu cenu, nicméně tohle je snad trochu moc :D.
Reklama