Reklama

Středomořská strava v těhotenství omezuje u dětí riziko astmatu

Těhotné ženy, které dávají přednost středomořské stravě, zřejmě chrání své děti před astmatem a dalšími alergiemi. Naopak zvýšená konzumace červeného masa může riziko těchto chorob zvýšit. K tomuto závěru dospěli vědci na Krétě, kteří zkoumali více než čtyři stovky matek a jejich dětí, a to od těhotenství až do šesti let věku dítěte.

Vědci zjistili, že astma a alergie se výrazně méně objevovaly u dětí, jejichž matky jedly v době těhotenství hodně zeleniny, ovoce, ořechů a ryb. Naopak v případech, že ženy jedly hodně červeného masa, tím se míní třikrát až čtyřikrát týdně, se toto riziko zvyšovalo.

Stejný tým vědců z Krétské univerzity se účinky středomořské stravy zabýval již dříve a dospěl k názoru, že děti, které ji jedí, mají nižší riziko vzniku astmatu a alergií. Nyní přišli na to, že ochranný účinek této stravy může začínat už v raném stadiu vývoje. Způsob stravování matky během těhotenství má podle nich větší dopad jako ochrana před astmatem a alergiemi než stravování samotných dětí.

Zvláštní ochrannou funkci má strava, při níž se konzumuje zelenina více než osmkrát týdně, ryby více než třikrát týdně a luštěniny nejméně jednou týdně, tvrdí krétští vědci.

Středomořská strava je totiž dobře vyvážená a je v ní hodně potravin, které obsahují užitečné vitaminy a minerály. Tato strava je také bohatá na antioxidanty, které pomáhají udržovat tkáně, tedy i ty v plicích, zdravé. O rybách je známo, že mastné kyseliny v nich obsažené pomáhají omezovat případné záněty.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

mário (Ne, 27. 1. 2008 - 00:01)
Dobrý den přeji.Žena je těhotná a dostala chřipku.Potřebuju vědět jestli může paralen.A ještě potřebuju poradit co nakašel.
dhn (Út, 29. 1. 2008 - 13:01)
Dobry den, at vase zena zavola svemu gynekologovi nebo primo do porodnice pro radu. At se vam dari.
Reklama