Reklama

Srovnání aktivního a fyziologického vedení porodu

Aktivní vedení porodu znamená intervenci porodníka za účelem řízení nebo modifikování průběhu porodu. Je charakterizován omezením pohybu rodičky za účelem možnosti monitorování plodu, tlačení rodičky je pod příkazy porodníka či asistentky, je usilovné, dlouhodobé. Rodička je prakticky po celou dobu výhradně v leže na zádech. Ve většině případů je užito medikamentů, analgezie a anestezie. Nastřižení hráze (episiotomie) se provádí profylakticky. Poměrně časté je operativní ukončení 2. doby porodní pro pomalý postup porodu a "špatnou" spolupráci rodičky.

Poloha na zádech, kterou akceptovala Evropa i Amerika je přitom poloha imobilizující, která se začala preferovat s rozvojem operativních zásahů ve druhé době. Vybral si ji porodník. Instinkt, diskomfort a bolest nutí rodičku zaujmout takovou polohu, která jí přinese úlevu, tedy pro ni polohu nejvýhodnější. Při poloze na zádech se vyskytuje více poranění hráze, více deflexních naléhání, dochází ke ztrátě efektivity kontrakcí děložních, je vyloučena síla gravitace. Omezení pohybu rodičky má za následek zvýšenou bolestivost, negativní vliv na její psychický stav a motivaci rodit. Rovněž je prokázán větší výskyt hypoxie plodu z útlaku velkých cév a snížení fetoplacentárního průtoku.

Fyziologické vedení porodu je charakteristické volnou pohyblivostí matky, která si sama dle potřeby mění polohy v první, ale i ve druhé době porodní. Většinou postává, sprchuje se, odpočívá v leže na boku, pohupuje se na velkém míči, čímž uvolňuje svaly pánevního dna a pomáhá rychlejšímu otvírání porodních cest. Porodník se vyhýbá analgezii a anestezii, aby nenarušil přirozenou hormonální rovnováhu. Matka tlačí dle spontánní urgence, obvykle krátce na vrcholu kontrakce a v tuto dobu rovněž krátce zadrží dech. Matka je povzbuzována k tomu, aby čistýma desinfikovanýma rukama sama kontrolovala hráz a prořezávání hlavičky. Masíruje se hráz, hlavička se udržuje ve flexi a nechává se pomalu rozšiřovat hráz. Sumační vliv tonu pánevního, spontánního tlačení, kontrakcí, působení gravitace, měnících se poloh matky, její motivace a pomoc porodní asistentky přinášejí matce zcela jiný prožitek z porodu, dobrý stav dítěte a možnost vyhnout operativním zásahům v druhé době porodní.

Vzpřímené polohy jsou výhodné, jelikož působení gravitace zlepšuje progresi porodu, je vyloučen vznik syndromu dolní duté žíly, tlak se přenáší na záhlaví, kde je oblast rané osifikace a tedy nejlepší odolnost vůči tlaku, zlepší se kontrakční činnost dělohy, zlepší se komfort matky, sníží se její tenze a bolestivost a sníží se procento ruptur hráze. Nevýhodou vzpřímených pozic je limitovaný přístup k rodidlům. Ke vzpřímeným polohám patří: stoj, předklon, podřep s oporou nebo závěsem, pozice v sedě, klek, vzpor.

Aktivní vedení porodu zcela vyloučilo vlastní aktivitu matky a kontrolu nad porodem převzal lékař nebo tým lékařů. Při fyziologickém vedení porodu naopak spočívá velká odpovědnost na rodičce. Je zdůrazňována osobní odpovědnost porodníka a porodní asistentky, kteří vedou porod a je proto nevhodné, aby byl porod veden anonymně týmem porodního sálu.

Reklama

Autor: Jana Hlaváčková

Zdroj: Časopis Baraka

Reklama

Komentáře

Katka (Pá, 13. 1. 2006 - 15:01)
Jsme ve svobodné společnosti, ve které všechna pravidla bohužel určují muži.Takže je svobodná hlavně pro ně. Zkuste si představit , kdyby rodili chlapi. Určitě by si nenechali kecat do porodů od žen.A byla by to ta nejvíc oceňovaná činnost ve státě a my bychom byly méněcenné, protože nemůžeme rodit. Tak to bohužel je, naštěstí ne na věky.
TC (Út, 17. 1. 2006 - 20:01)
Mno, slečno Katko. Asistoval jsem 2x u porodu svých dětí a zdá se mi, že mám o 200% více zkušeností než vy a zde přispívající dámy, které žijí v zajetí svých předsudků. Předně, rodili jsme v bohunické nemocnici v Brně a oba porody více méně probíhaly způsobem jaký je uveden v článku. Jednalo se o zcela standardní postup, nic zvláštního. Pokud je toto standard v Brně, nevidím důvod proč ne někde jinde. Za druhé, různé ty anestezie ap. se nasazují NA PŘÁNÍ rodičky, tedy ne nějakým diktátem mužů. Jsou dokonce ženy, které si dobrovolně nechají prznit tělo císařským řezem, opět bez toho, aniž by jim to nějaký muž diktoval nebo zdravotní stav vyžadoval. Čili, váš porod je zcela ve vašich rukou, jde o to si to uvědomit a nehledat důvody tam kde nejsou. Jak říkáte, žijeme ve svobodné společnosti, kde vám ale nikdo žádná pravidla nenutí. Můžete si vybrat, pokud víte z čeho, proč a jak. Od toho ostatně můžete navštívit kurz přípravy před porodem, kde vám laskavě vysvětlí různé způsoby a postupy porodu, které vyhovují vašemu naturelu a zdravotnímu stavu. Stačí si vybrat.
Hana (St, 11. 1. 2006 - 15:01)
Ano, správný článek. Rodila jsem přirozeně a svou vlastní cestou ve Vrchlabí a už bych jinam nešla - leda tak do porodního domu, nebo přímo doma...
Iva, 25 (St, 11. 1. 2006 - 17:01)
Sice dítě ještě nemám (je mi 25), ale určite souhlasím s článkem a dala bych přednost fyziolog.porodu. Priznám se, ze v mnoha vecech jsem feministka a u těchto "aktivních" porodů opět vidím snahu chlapů být dominantní nad ženou a o všem rozhodovat. A to i proti vůli ženy. Tak jsme ve svobodné společnosti nebo ne? Jsem pro, aby bylo co nejvíce porodnic, kde je možné rodit přirozene, fyziolog. porodem a kde se na to nikdo nebude nijak pohoršeně tvářit.
KN (Čt, 19. 1. 2006 - 16:01)
musím se taky přidat. mám za sebou 1 porod a čeká mě brzy druhý a přestože jsem rodila v "klasické" porodnici, nerozhodla bych se jinak. myslím, že dnes už se snad ani nevidí, aby někoho nechali několik hodin ležet na zádech. já mohla celou dobu chodit, nahřívat se ve sprše, a že měla hnusný zelený kachlíky mi bylo fuk. musel mi to říct až s odstupem času manžel, protože jsem si to nepamatovala ani den po porodu. na poslední 1/2 hodiny jsem si vylezla na klasické porodní křeslo z 80. let a ráda si nechlala pomoct od chlapa. Souhlasím s názorem, že spousta maminek si to, co vy zmiňujete vyžádá sama, včetně medikací pro vyvolání porodu, císařského řezu, otupovadel a léků proti bolesti. myslím, že je nikdo nenutí. Moje miminko mělo ke konci dost velké problémy a bez pomoci doktorů by nepřežilo. rodit doma, tak ... ani nemyslet.NK.
Reklama