Školy by chtěly delší prázdniny a testování i očkovaných

Školské odbory by kvůli covidu-19 uvítaly prodloužení vánočních prázdnin o tři dny, jak to navrhovala pětikoalice vznikající vlády. Odbory usilují také o to, aby se ve školách testovali i očkovaní a ředitelé dostali pravomoc nařídit karanténu.

Předseda odborů František Dobšík apeloval na odstupujícího i budoucího ministra školství, aby znovu projednali možnost posunout začátek prázdnin z 23. prosince na 20. prosince. "Já si myslím, že kdyby to prodloužili o ty tři dny, tak že by to bylo přínosem pro zbrždění rozšiřování (epidemie)," řekl. Školské odbory podle něj nesouhlasí s tím, že mají být školy otevřené, když je velké množství žáků i učitelů nemocných nebo v karanténě. Učitelé jsou podle něj unavení ze suplování za nepřítomné kolegy i z konfliktů s rodiči, kteří se k opatřením staví odmítavě. "Stává se fenoménem, že si nespokojení rodiče vybíjejí zlost a frustraci na pedagozích," podotkl.

Nastupující vláda pětikoalice už dříve navrhla, aby se vánoční prázdniny prodloužily. Plaga a Gazdík se ale ve středu dohodli na tom, že začnou v původním termínu. Plaga s prodloužením nesouhlasil. Gazdík ze své pozice ustoupil, protože není jasné, kdy prezident jmenuje novou vládu. Podle něj je potřeba, aby rodiče věděli s předstihem, s čím mohou počítat. Ředitelé velkých nemocnic navíc upozornili na to, že v případě prodloužení prázdnin by jim v době vrcholící epidemie mohla chybět část personálu, který by musel zůstat s dětmi doma, řekl dnes Gazdík ČTK.

K šíření nákazy ve školách podle Dobšíka přispívá i to, že se testují jen neočkovaní. "Součást našeho apelu je proto také, aby v případě pokračování testování do toho byli zahrnuti všichni, tedy i očkovaní," řekl. Řešit by se podle něj mělo i trasování ve školách, které podle odborářů hygienici nestíhají. Ředitelé proto nyní posílají děti domů po domluvě s rodiči bez nařízení hygieny, uvedl Dobšík. Lepší by ale podle něj bylo, kdyby mohli i sami karanténu nařídit, a rodiče by tím získali nárok na ošetřovné.

Podle mluvčí ministerstva školství Lednové je nutné dotazy ohledně testování či trasování směřovat na ministerstvo zdravotnictví. Gazdík řekl, že o testování pro očkované je připraven v budoucí vládě usilovat. Problém s trasováním ve školách označil za fatální selhání současného vedení ministerstva zdravotnictví a premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO).

Podle spolku Pedagogická komora by zabránit rozšíření nákazy covidem-19 o Vánocích do rodin by mohlo zavedení distanční výuky zhruba deset dní před vánočními prázdninami. Spolek navrhuje, aby na výuku na dálku žáci přešli 13. prosince. ČTK o tom dnes informoval předseda Radek Sárközi. Organizace tento týden na svém webu upozornila na to, že počty dětí pozitivně testovaných na covid-19 jsou aktuálně nejvyšší za celou dobu epidemie. Tento návrh byl též zamítnut ministrem školství v demisi Robertem Plagou (za ANO).

"Od 1. září 2021 do současnosti se nakazilo covidem dle oficiálních dat 11 procent ze všech žáků. Celkem od začátku epidemie mělo pozitivní PCR test více než 24 procent žáků," sdělil Sárközi ČTK.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama