Reklama

Školní jídelny musí podle vyhlášky vařit nezdravě

Vyhláška nařizuje školním jídelnám vařit z příliš velkého množství cukru, mléka, zato s nedostatkem zeleniny. Tvrdí to iniciativa Skutečně zdravá škola, která kvůli tomu napsala ministrovi školství v demisi Daliboru Štysovi.

Aktivisté chtějí aktualizaci takzvaného spotřebního koše, ale také omezení automatů a bufetů prodávajících ve školách nápoje a cukrovinky. Odbornice na školní stravování Alena Strosserová, která spolupracuje s ministerstvem, ale ČTK řekla, že jídelnám nic nebrání vařit zdravě.

    Spotřební koš stanovuje minimální a maximální hodnoty, kolik gramů masa, mléka, vajec, zeleniny nebo ovoce má dostat dítě příslušného věku. “Vyhláška by měla odpovídat aktuálním poznatkům o výživě,“ požaduje ale Bohuslav Sedláček z iniciativy. Pravidla prý vývařovnám nařizují dávat do jídel příliš bílého cukru, vysoké jsou i hodnoty pro mléko a mléčné výrobky. Naopak udávané množství zeleniny a ovoce je prý nedostatečné. Podle Sedláčka také zastaralé normy počítají s denní konzumací masa.

    “Kdyby školy chtěly vařit jinak, tak ony vlastně nemohou,“ řekl ČTK. Obrátili se proto na ministra školství, ale také na ministerstvo zdravotnictví a zemědělství, jestli by se iniciativa mohla účastnit přípravy revize spotřebního koše.

    “I bez aktualizace spotřebního koše doporučujeme okamžitě přestat ve školních jídelnách používat potraviny s umělými sladidly, glutamátem sodným a trans tuky,“ dodali aktivisté. Sedláček například uvedl, že zná příklady, kdy se ve školkách v souladu s pravidly podávaly dětem třeba párky, paštiky či vlašský salát. Aktivisté volají také po omezení dezertů a sladkých jídel. Zároveň chtějí více sezónních a regionálních potravin a více bezmasých jídel.

Reklama

    “Spotřební koš je naprosto v pořádku, školy podle něj vaří 20 let a vaří zdravě,“ ohradila se ale Strosserová. Nikdo prý školám nic nenařizuje, pokud dokážou chutně uvařit s menším množstvím cukru či přidají více zeleniny, budou naopak pochváleny. S požadavky iniciativy nesouhlasí ani co se týká mléka a mléčných výrobků, ty podle ní děti děti potřebují.

    Na spotřebním koši je podle Strosserové určitě co vylepšovat, jeho revize je ale dlouhodobá záležitost. Na jeho aktualizaci prý spolupracuje třeba Státní zdravotní ústav.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

XXL (Čt, 23. 1. 2014 - 10:01)
Co to je za aktivisty? Vadí jim maso, mléko, přiberou k tomu cukr, aby to tak nevypadalo. Co já pamatuju, tak nějaký vlašský salát a nebo párky ve školní jídelně nebyly buď vůbec a nebo výjimečně. Maso bývalo často, ale malé porce, že to nestálo za řeč. Že by tam bylo moc mléka, to nevzpomínám, spíš mi přijde, že mléko bylo výjimečně. Častěji byla hrachová kaše.
Nevidím žádný důvod dětem cpát ve školní jídelně luštěniny. Většina dětí je nemá ráda, tak proč jim nutit hrách a nebo čočku, které pak nechají na talíři.
Hlavní jídlo má být kaloricky vydatné. Ale kousek ovoce ži zeleniny tam býval. Hlavní příjem ovoce a zeleniny nemusí být v rámci oběda. Jablko nebo banán může být jako přesnídávka, pomeranč zas hned po ránu. Jídelna by měla dětem dávat vydatné teplé jídlo, zeleninu můžou jíst samy doma, to nikdo nemusí vařit.
A hlavně, pár fanatických vegetariánů či spíš veganů nemůže diktovat, co mají jíst všechny děti. STačí, že podvyživují svoje děti, ať ty ostatní nechají na pokoji.
XXL (Čt, 23. 1. 2014 - 10:01)
Doporučuji si najít odkaz na www stránky té iniciativy. Za ní stojí jakási paní Slimáková, kovaná "odbornice" na výživu. Její názory se neshodují s doporučením českých lékařů, razí něco jiného. Na svých osobních stránkách má článek od své kamarádky o tantře a sexu, sama má "kvalifikaci" v homeopatii. Já si myslím, že školní stravování má být dle doporučení lékařské společnosti a ne dle diktátu nějaké paní, která má blízko k východním filozofiím a rozhodně nereprezentuje výživové specialisty. Vegetariánství, makrobiotika či tantra, to vše může naše společnost tolerovat, nikoli brát jako závaznou normu pro všechny.
gkljfdlg (Čt, 23. 1. 2014 - 15:01)
no... nevim, nic se nemá přehánět, asi tak...
ale když si vzpomenu na svoji školní jídelnu ze zš, bylo spíš na lidech, co si chtěli dát. jestli salát, nebo ovoce, nebo zákusek nebo třeba tvaroh..byl tam dost velkej výběr.
na střední byla školní jídelna naprosto tragická... byl to hnus, vůbec nemá smysl mluvit o množství zeleniny apod., stačilo mi, že to bylo hodně často hrozně přesolený, což teda na školní žrádelnu je taky celkem alarmující. no evidentně to tam vůbec neuměli. a o menze nemluvě, tam je všecko hrozně ošulený, vodatý...no škoda mluvit.
takže záleží na konkrétní jídelně, na šéfkuchaři, jak to má zmáklý.
nicméně, je pravda, že by se opravdu nemělo příliš solit a glutamát by se taky neměl používat a taktéž umělý sladidlo. vždyť to jsou jedy, hlavně teda umělý sladidlo. naopak s cukrem, masem, mlíkem..bych to tak tragicky neviděla. všecko toje potřeba, i když samozřejmě všeho s mírou. a kdybychom dali dohromady rady všech výživovejch poradců, člověk nejí nic. podle někoho je syrová strava špatně stravitelná, podle někoho naopak je nejvýživnější. podle někoho jsou mléčný výrobky potřeba. pro mnoho těchto...asi poradců škodlivý a nestravitelný..jenže odstraníme-li mlíko, odstraníme čtvrtku všech jídel. (tvaroh, máslo, sýry..) no a tak je to se vším. člověk se z toho nesmí posrat, protože by nemoh jíst prostě nic. nicméně je fakt, že školní jídelny by se měly snažit, aby si děcka už v dětství nevytvořili na glutamátu závislost...a stejně vytvořej, protže je všude.
XXL (Čt, 23. 1. 2014 - 15:01)
Školní jídelna nikdy nebude nabízet za 24Kč jídla jako když se vaří (kvalitně a chutně) doma. Školní jídelny bych popsal slovy nic moc, ale šlo to jíst. Jako dospělý, když uvážím, že jídlo muselo být levné, tak tu nevidím problém. Já spíš zažil jídla solená málo, ať na zš a sš ve školní jídelně, nebo třeba ve špitále. Tam ovšem nešlo nijak dosolit, ale asi to je zdravé.
Výživové poradce beru s určitou rezervou. Nemyslím, že by radili špatně, to si vůbec nemyslím. Ale dle mého názoru lze jíst i "méně zdravě" než radí pan Havlíček a člověk z toho neonemocní. Jsou to právě oficiální autority, které např. požadují, že musí být každý týdně aspoň jednou luštěniny. To považuju za zbytečné, na druhou stranu se snadno docílí levné "zdravé" jídlo. S rozpočtem mají ty jídelny problém, to plně chápu.
Odmítám ale alternativní "experty" ve stylu paní Slimákové a řady dalších. Jedina zakážou maso, mléko i vejce. Jiní zas budou doporučovat makrobiotiku, která maso povoluje ale zas jí vadí jiné věci. Já bych tohle nechal lidem, kteří se vzhlížejí v józe, hinduismu a Indii a nebo Číně a různým léčitelstvím odtamtud. Nakonec i v té Číně a Indii, když jsou nemocnice, tak tam nepraktikují alternativní "medicínu", tj. léčitelství a šarlatánství, ale klasickou klinickou medicínu, stejnou jako u nás. "Nadbytek" masa dětem neuškodí, zvláště u školních porcí. I to mléko je zdravé, i když někdo samotné mléko nemusí dobře snášet.
Pokud jde o cukr, tak o ten paní Slimákové a jí podobným zas tolik nejde. Ten tam jen hodila, aby nasbírala laciné body. Ve skutečnosti jde o propagaci veganských či makrobiotických jídel, což obojí jsou nezdravé extrémy.
! (Pá, 24. 1. 2014 - 20:01)
Tragické. U nás ve školce i škole vaří z polotovarů. Omáčky z prášku, polévky také. Byla jsem překvapená, když jsem to zjistila :-( Myslela jsem si, že normálně udělají poctivý základ z čerstvých surovin, bohužel vaří z náhražek a zeleninkou to jen jaksi doladí, nebo jak to vyjádřit!
babisan (Pá, 24. 1. 2014 - 23:01)
Pokud jsem poznala jídlo ve školních jídelnách, nebylo přeslazené, s minimem tuků, zeleninové saláty téměř denně, luštěniny, zkrátka velmi chutné a zdravé jídlo
Therese.K (So, 25. 1. 2014 - 22:01)
Školní jídelna nikdy...Dobrý den,
sama pracuji na jedné základní škole a protože studuji pedagogiku, chodím na praxe do různých škol a musím říct, že jídlo v jídelnách není vůbec kvalitní. Ať již jde o stránku výživy či kvalitu potravin. Jídla jsou podle mě přesolená a nejsem sama z řad pracovníků, co si to myslí a hlavně dochucená maximálním podílem dochucovadel. Děti samy ani moc jídla nejedí, nejdou se spíše vyjímky, kterým jídlo chutná, většina se pak dojídá suchým chlebem a banány, které jsou k obědu. Jsem pro to, aby se jídlo zdražilo a zkvalitnělo. Nemyslím si, že třeba těstoviny s takzvanou "sýrovou" omáčkou z taveného sýra jsou to vhodný pokrm pro výživu školáka.
Souhlasím s článkem.
Karel Lukáš (Ne, 26. 1. 2014 - 01:01)
A vemte si že kolikrát je to jídlo napůl udělaný.
To jsem bohužel zažil taky.
Petr (Ne, 26. 1. 2014 - 09:01)
Co to je za aktivisty? Vadí...Pamatujete UHO ze školní jídelny?V naší škole se takto vaří pořád jak z dob před 20 lety. Děcka už ani nechtějí na obědy chodit.Nejsem žádný fanatik zdravé výživy,ale UHO je fakt hnusný.
pro Terezu (Ne, 26. 1. 2014 - 14:01)
Nekvalitní, nezdravé a ne moc chutné jídlo se nepodává jen ve školách, ale i v nemocnicích. 100Kč za den ani náhodou nevedlo ke zlepšení kvality podávaných jídel, jen se zkasírovali pacienti.
Stačilo by vařit dle toho, co říkají výživoví specialisté a lékaři. Poctivá kuchyně dle Pohlreicha to asi nebude nikdy, důvodů tu je víc. Ale nevidím důvod, aby se zavádělo stravování dle alternativních životních stylů. Myslím tím makrobiotiku, vegetariánství. Jestli paní Slimáková fandí homeopatii, tak klinická medicína tuhle pavědu neuznává. A takoví lidé nemůžou diktovat, co mají děti jíst.
To je potíž, že lidé s extrémními názory se chytnou skutečného problému a ohřívají na tom svoji polívčičku. Nemusí jít jen o politické extremisty, hodně extrémů je i co se týče názorů na výživu. Ti lidi to dělají tak, že se chytnou nějakého neřešeného nešvaru, navrhnou pár i rozumných věcí a mezi to propasírují pár svých věcí. Když se lidi trošku zpracují, tak přidávají víc toho, o co jim skutečně jde. Výživové tabulky a předpisy musí stanovovat odborníci, ne nějako jogínský guru z Indie apod.
.. (Ne, 26. 1. 2014 - 15:01)
Nekvalitní, nezdravé a ne...Tak třeba právě od jogínů bychom se mohli lecčemus přiučit. Jogím by ty blafy ze škol a školek totiž ani nestrčil do huby. je to humus, co jsme my a nyní i naše děti museli a musí jíst.
Chce se to spí… (Ne, 26. 1. 2014 - 17:01)
Tak třeba právě od...Během posledních 200 let se strava dost drasticky změnila a středoevropský organismus na to není zvyklý. Ne žádná indická nebo makrobiotická strava, ale hojnost ryb, hus, kachen, luštěnin, prosa, pohanky, ječného a žitného pečiva. Na to byly organismy našich předků zvyklé.
tak (Ne, 26. 1. 2014 - 18:01)
Během posledních 200 let se...hojnost kachen a hus? To by vás doktoři hnali! Taková pitomost.
lenka (Út, 28. 1. 2014 - 16:01)
Plne souhlasim,,,,jsem pro aby detem byly podavany nezdrave a tucne pokrmi.Ja taky jedla za komunismu podobne jidlo ,,Ja svemu synovi kipuji obed od Meccdonaldu a nevidim na tom nic spatneho,,,Ale ja toto jidlo nejim,,pro sebe si kupuji bio z nemecka,,Myslite ze delam dobre?? Ppradila mi to moje kamoska,,pap
Lucie (Út, 28. 1. 2014 - 17:01)
Dobrý den,

prosím o vyplnění dotazníku k mé absolventské práci (komparace pojištění domácnosti), odpovědi jsou anonymní..

www.mojeanketa.cz/pruzkum/221122174/

zabere to minutku a moc mi to pomůže.. Děkuji :)
. (Út, 28. 1. 2014 - 17:01)
Plne souhlasim,,,,jsem pro...provokatérko
Janulina (Ne, 15. 2. 2015 - 15:02)
to byl jeden z duvodu, proc chodíme do soukromé skolky....chystá jim tam zdrave dobre jídlo blízká restaurace, vozí jim to do skolky.
Andrea (Út, 24. 3. 2015 - 13:03)
Taky mohu pouze potvrdit,...Soukromá je úplně o něčem jiném, creativekids.cz, díky tomu o svoje děti starost nemám, jídlo mají pestré, zdravé,..co víc může maminka pro dítě chtít.
Bibina (St, 18. 2. 2015 - 21:02)
to byl jeden z duvodu, proc...Taky mohu pouze potvrdit, soukromé školky jsou o něčem úplně jiném. Pokud chcete to nejlepší pro dítě,pak jedině soukromá.
NikiMoli (St, 18. 2. 2015 - 12:02)
Já teda můžu mluvit jen co...Naše malá chodí do soukromé školky, ale v Brně teda, a to díky radám kamarádek a teď jsem za ně vděčná..Profesionální přístup, bohatý program a dítě se má nejlíp.
Luuca6 (Út, 17. 2. 2015 - 21:02)
Co to je za aktivisty? Vadí...Já teda můžu mluvit jen co se týká školek. Jde o to,že ve státních školkách ta strava prostě nikdy nebude pestrá tak,jak by dítě potřebovalo. Soukromá školka má v tomto samozřejmě navrch, tady mají zájem na tom,aby ty děti dostávaly to,co potřebují.
zrcadlo (Pá, 24. 1. 2014 - 20:01)
Tak za 20 let se toho hodne zmenilo, co se tyce novych poznatku v oblasti výživy jakbysmet-souhlasím s modernizaci!
Reklama