Reklama

Rýma u dětí se může zkomplikovat - Jak tomu předejít?

Nevítané respirační potíže mohou mít původce v naprosto banálním onemocněním – rýmě. Pokud děti ještě neumí smrkat, nedostanou hlen ven z nosu a nachlazení je může trápit delší dlouhou dobu.  Jak rýma vlastně vzniká? A jak zabránit komplikacím?

 

Nos je nepárový čichový orgán obstarávající čich. Zároveň ale funguje jako čistička, klimatizace a ohřívač v jednom. Vzduch čistí a otepluje nebo ochlazuje podle potřeby. Do plic se tak vzduch dostává v ideálním stavu. „Pokud vše funguje jak má, dochází k transportu hlenu, který je produkován nosní sliznicí a pomocí hustého koberce řasinek neustále posouván do hltanu odkud je polykán. Tímto způsobem se veškeré viry, bakterie alergeny a další nečistoty přirozeně odplavují z povrhu sliznice,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Jarmila Seifertová.

Rýma nastává v případě, že řasinky správně nefungují. Tím dochází k narušení ochranné funkce nosu, vysychání sliznice, hromadění hlenů a omezení průchodnosti nosu. Při rýmě u dětí je především důležité pečovat o zachování průchodnosti nosních cest. Zejména u kojenců je dýchání nosem důležité, protože do několika týdnů věku nedokáží dýchat ústy a navíc jim ucpaný nosík brání správně a dostatečně sát při kojení.
 

Když se rýma neléčí
Onemocnění horních cest dýchacích se může přesunout na dolní cesty dýchací. Často vede k astmatu a alergické rýmě. A tyto dvě nemoci se rády objevují spolu. Až 80 % dětí trpících astmatem může trpět alergickou rýmou. A tím výčet strašáků v podobě komplikovaných nemocí nekončí. Banální onemocnění tak může vést až k infekci v tracheální trubici, zánětům průdušek nebo například infekci hrtanu. Rýma též může způsobit bolestivý zánět středního ucha.

Co může pomoci řešit problémy spojené s rýmou:

Reklama

Vstřikování mořské vody do nosu

Koupele předloktí: U větších dětí lze ponořit ruce až nad lokty do velmi teplé až snesitelně horké vody (pozor na opaření)  - reflexně to pomáhá uvolňovat hleny v nose a i vedlejších nosních dutinách (tzv. Urbanovy koupele). Nevhodné při sklonu ke krvácení z nosu či vysokém krevním tlaku.

Dětský nosní olej s éterickými oleji - Nosní olej k ošetření nosní sliznice dětí. Doporučuje se při nachlazení i jako prevence proti rýmě, zajišťuje ochranu nosní sliznice před vysoušením a nepříznivými vlivy okolního prostředí. Pravidelným používám se sliznice stává odolnější proti podráždění či onemocnění.

Nosní odsávačky - existují ruční odsávačky, na baterky i na vysavač

Konvička na výplach nosu -  Výplach nosu slanou vodou působí preventivně, otužuje nosní sliznici a činí ji tak odolnější vůči virovým či bakteriálním infekcím. Rovněž působí léčebně při akutních či chronických zánětech nosních dutin i vedlejších nosních dutin, kdy solný roztok odplaví zánětlivý sekret, zvlhčí sliznici a urychlí její regeneraci. Výplach pomáhá předcházet i zánětu středního ucha.

Inhalátory s nosní sprchou -  Inhalátor je vhodný pro děti, které trpí sklonem k infekcím dolních cest dýchacích, mají astma či alergie. Inhalátor pomáhá vpravovat medikamenty ve formě malých aerosolových částic vdechnutím dostávají přímo do plic. Nosní sprcha je skvělým řešením pro malé děti, které se ještě nenaučily smrkat (většinou do věku 2 let).

Učte děti správné technice smrkání: Dbejte při smrkání na stlačení druhé nosní dírky.  Jediným správným smrkáním je totiž vyprázdnění každého nosního otvoru zvlášť. Při smrkání je vhodné si častěji mýt ruce. Více na: https://www.maminka.cz/clanek/na-smrkani-musite-jit-chytre

Dietní opatření: Je vhodné vynechat po dobu nachlazení zahleňující potraviny - zejména mléčné výrobky.

Péče o uši: U dětí ke sklonem k zánětu středního ucha je kromě výpachů nosu vhodné preventivního použití bylinných kapiček do ucha - např. Audiron.

Autor: MK

 

Reklama

Komentáře

Aneta (Čt, 24. 1. 2019 - 15:01)
Já hned od prvních příznaků rýmy používám pro sebe i pro děcka mořskou vodu Sterimar.
Eva (Út, 19. 3. 2019 - 18:03)
ono záleží jaký typ rýmy máte, nebo máte osvědčené nějaké kapky, které jsou vhodné tak nějak na rýmu obecně?
NOra (Pá, 22. 3. 2019 - 13:03)
Osvědčené není nikdy nic, to si člověk musí vyzkoušet a zjistit co vyhovuje. taky dlouho vždycky hledáme
Aleš (St, 27. 3. 2019 - 19:03)
mně fungují kapky nasivin. jsou fajn :) vždy se mi uleví a rychle rýma odejde pryč, ale před tím jsem zkoušel i jiné kapky a to nic moc teda :(
ivona (Ne, 31. 3. 2019 - 20:03)
mám to docela různé, někdy mi fungují tamty kapky a někdy tamty kapky.. takže je to různé asi taky na tom jak je silná a zákeřná...
Ema (Pá, 5. 7. 2019 - 21:07)
Já Stérimar kapu malé skoro každý den jako prevenci. A pěkně i vyčistí nos.
Petra (Út, 1. 10. 2019 - 19:10)
nám zase pomáhá Nasivin baby 0,01% roztok. Kupuji ho pravidelně
Daja (St, 6. 11. 2019 - 16:11)
pokud chodí dítě do školky, moc tomu předcházet nejde. Když už ale přijde, tak stačí obyčejný Nasivin
Pavelka (Út, 3. 12. 2019 - 08:12)
hlavne ted v tom chladnem období mají rýmu uplně všichni, není to nic zvláštního. Na tohle bohatě stačí sprej do nosu a teplý čaj
Jana (Po, 30. 12. 2019 - 23:12)
pro děti je mnohem lepší sirup Nasivin, než sprej do nosu
Reklama