Reklama

Proti kazu u dětí pomáhá takzvané pečetění kousacích plošek zubů

Předcházet kazu u dětí pomáhá takzvané pečetění kousacích plošek zubů. Provádějí je odborníci ve Výzkumném ústavu stomatologickém. Při péči o děti se zaměřují především na předcházení kazu. Z jejich výzkumu vyplynulo, že čeští rodiče si stále ještě nezvykli vodit děti na pravidelné prohlídky.

"Velká pozornost je věnována prevenci kazů u dětí," řekla ČTK přednostka ústavu profesorka Jana Dušková. Uvedla, že kousací plošky zubů u dětí nejsou při prořezávání ještě plně mineralizované, a proto jsou velice náchylné ke vzniku zubního kazu. K tomu přispívá ulpívání zbytků potravy.

"Pečetění je nebolestivá procedura, při níž se jamky a rýhy na kousací plošce zoubku vyplní hmotou podobnou bílé plombě. Tato pečeť pak zabrání tvorbě kazu," popsala přednostka. Takový zákrok, doplněný každodenní péčí o zuby, kterou zpočátku provádějí rodiče, je podle ní zárukou, že dítěti zůstane zdravý chrup. Zákrok je placený.

Ústav má od ministerstva zdravotnictví akreditaci pro posuzování stomatologických zdravotnických prostředků a dentálních implantátů. Jeho pracovníci se podílejí na tvorbě systému zkoušení a hodnocení dentálních materiálů, a to z hlediska jejich bezpečnosti, účinnosti a zdravotní nezávadnosti. Sledují zubní pasty, například jak moc může pasta obrousit povrch zubu, zda neobsahuje alergeny či zda obsah fluoridů v ní odpovídá dané věkové skupině, pro kterou je určena.

Výzkumný ústav stomatologický je následníkem Pražské zubní kliniky, která vznikla počátkem 20.let minulého století ve Viničné ulici. V lednu 1930 se klinika přestěhovala do větších prostor v Maceškově paláci na Vinohradech, kde sídlí dodnes. Od roku 1999 je ústav součástí Všeobecné fakultní nemocnice a první lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Tím se stal i místem teoretické a praktické výuky studentů zubního lékařství.
Zdroj: ČTK

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama